MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava
Článek MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

6. 5. 2014 03:00 7

Seznam kapitol

1. Pár slajdů úvodem 2. Představení desky 3. Detailní pohled 4. Popis napájení 5. BIOS 6. BIOS – další screenshoty 7. Software 8. Software – pokračování
9. Testovací sestava a metodika 10. Benchmarky I. – Paměťová propustnost 11. Benchmarky II. – Výkon procesoru 12. Benchmarky III. – Grafický výkon 13. Benchmarky IV. – Propustnost rozhraní 14. Spotřeba a teploty 15. Měření napětí a přetaktování 16. Závěrečné hodnocení

Nové APU Kaveri od AMD už znáte docela důvěrně. Je na čase podívat se i na nějakou zajímavou základní desku pro FM2+. Zvolili jsme to nejlepší, co nabízí MSI – desku s čipsetem A88X s bohatou výbavou a kvalitním zvukovým i síťovým kodekem. Model z řady Gaming potěší nejen hráče, ale i overclockery a ani cena není nikterak závratná.

Reklama
Reklama

Spotřeba

Výslednou spotřebu (příkon) sestavy měříme běžně dostupným zásuvkovým elektroměrem EMOS FHT 9999 (pouze s využitím iGPU – bez zapojení dedikovaných grafických karet). Někteří mohou namítnout, že se nejedná zrovna o profesionální řešení, ale na měření rozdílů mezi deskami to bohatě postačuje.

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Po zhruba 30 minutách ustálení operačního systému probíhalo měření spotřeby v idle. Zásuvkový wattmetr v této chvíli ukazoval hodnotu 37 W. V zátěži benchmarkem Cinebench R15 se spotřeba vyhoupla na 107 wattů. Oproti G.1 Sniperu je spotřeba v zátěži lepší o 3 watty. Bez zátěže je naopak vyšší o 5 W. Co je příčinou však posoudit nedokážeme.

Teploty – měření bezkontaktním teploměrem

Měření teplot probíhá bezkontaktním teploměrem DT-8810 od výrobce CEM. Zaznamenáváme vždy nejhorší teplotu z měřeného segmentu. Po půlhodině běhu systému odečítáme teploty bez zátěže. Na samotném konci testování desky pustíme opět test OCCT po dobu 30 minut při základní frekvenci procesoru a změříme teploty v zátěži. Ventilátor chladiče procesoru se otáčí pouze rychlostí 800 RPM (stejně tomu bylo u benchmarků měřících výkon sestavy a spotřebu).

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Dosažené teploty FCH čipu (zredukovaného jižního můstku) jsou víceméně přímo úměrné velikosti pasivního chladiče a jeho materiálu. Bez zátěže jsme na chladiči FCH čipu naměřili 36 °C. V zátěži se teplota pasivu zvedla o pouhý jeden stupeň Celsia.

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Dobrá teplota napájecích obvodů je základem dlouhodobého bezproblémového provozu a alfou a omegou při přetaktování. Jak je na tom MSI A88X-G45 GAMING? Bez zátěže neboli v idle činila teplota chladiče VRM obvodů pěkných 36 °C. V zátěži teplota vzrostla a zastavila se na hodnotě 51°C. To není vůbec špatný výsledek a obecně i proti Z87 základním deskám si nový herní přírůstek od MSI vede velmi dobře.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning