MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava
Článek MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

6. 5. 2014 03:00 7

Seznam kapitol

1. Pár slajdů úvodem 2. Představení desky 3. Detailní pohled 4. Popis napájení 5. BIOS 6. BIOS – další screenshoty 7. Software 8. Software – pokračování
9. Testovací sestava a metodika 10. Benchmarky I. – Paměťová propustnost 11. Benchmarky II. – Výkon procesoru 12. Benchmarky III. – Grafický výkon 13. Benchmarky IV. – Propustnost rozhraní 14. Spotřeba a teploty 15. Měření napětí a přetaktování 16. Závěrečné hodnocení

Nové APU Kaveri od AMD už znáte docela důvěrně. Je na čase podívat se i na nějakou zajímavou základní desku pro FM2+. Zvolili jsme to nejlepší, co nabízí MSI – desku s čipsetem A88X s bohatou výbavou a kvalitním zvukovým i síťovým kodekem. Model z řady Gaming potěší nejen hráče, ale i overclockery a ani cena není nikterak závratná.

Reklama
Reklama
MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Základní deska A88X-G45 GAMING má dohromady šest hybridních fází, které se ukrývají pod dvěma pasivními bloky spojenými heatpipe. Uchycení chladičů si zaslouží pochvalu – žádné push piny. Přídavný 8pinový konektor pro napájení procesoru se nachází standardně za paticí.

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Paměťové sloty mají jednofázové analogové napájení a podle výrobce pojmou až 64 GB pamětí DDR3. Rychlost pamětí se může zastavit až na frekvenci 2400 MHz (OC). Zámky pro aretaci modulů jsou na obou stranách. Poblíž slotů je napájecí 24pinový konektor desky EATX a také body pro měření napětí a řada tlačítek a přepínačů.

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Na obrázku výše vidíte (zleva) měřicí body, přepínač pro SLOW_MODE, tlačítko pro reset, zapínání a OC GENIE včetně přepínače. Jak už nejspíše tušíte, SLOW_MODE se bude hodit zejména při taktování s LN2 a umožňuje velmi rychle snížit násobič APU. OC GENIE naopak pomůže naprostým začátečníkům a automaticky přetaktuje sestavu (více či méně na základě polohy přepínače).

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Pro jednu grafickou kartu je připraveno celkem šestnáct linek PCI-E 3.0. Pokud přidáte třeba další grafiku, tak se linky rozdělí a každá z karet dostane plných osm linek PCI-E 3.0, což je pro multi-GPU naprosto dostatečné zapojení. Třetí dlouhý slot už podporuje jen starší standard PCI-E 2.0 a nabízí další 4 linky (vyvedeny z FCH čipu). Při instalaci tří grafických karet se linky poběží sloty v režimu ×8/×8/×4. Výkon již bude třetím slotem limitován. Deska má certifikaci pro Hybrid CrossFire s Radeony R7 a podporuje také klasické zapojení CrossFireX. Řekněme si však na rovinu – kdo z vás by do desky s APU od AMD osazoval více než jednu (nebo vůbec nějakou) grafickou kartu?

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

EMI štít s popiskem Audio Boost zakrývá zvukový kodek ALC1150 od Realteku. Ve spojení s kvalitními audio kondenzátory, sluchátkovým zesilovačem a fyzickou separací této části plošného spoje od zbytku PCB získáte na poměry integrovaných řešení kvalitní zvukový výstup (pro zdůraznění má dělící linka i červené podsvícení).

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Hned opodál PCI-E slotů se nachází černý pasivní chladič obdélníkového tvaru, na kterém se vyjímá červená silueta draka a logo výrobce. Pasivní blok pevně drží dvojice šroubků. V levém dolním rohu desky rovněž najdeme osm portů SATA, které jsou vyvedeny z jižního můstku (FCH čipu). Všechny komunikují plnou rychlostí 6 Gb/s a podporují i RAID v režimu 0/1/5/10.

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Kousek od baterie se nachází dvoumístný POST displej a tlačítko k resetování paměti CMOS. Obě udělátka potěší zejména overclockery, ale mohou se hodit také při diagnostice a hledání případných problémů.

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Zadní panel nabízí celkem osm USB a jeden port PS/2. Rovnou šest portů splňuje splňuje standard USB 3.0. Z obrazových výstupů je k dispozici: D-Sub (VGA), DVI-D, HDMI a DisplayPort. Nechybí ani port RJ45 pro síť a zlacené audio konektory včetně digitálního S/PDIF.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning