MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava
PCTuning Článek

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

6. 5. 2014 03:00 7

Seznam kapitol

1. Pár slajdů úvodem 2. Představení desky 3. Detailní pohled 4. Popis napájení 5. BIOS 6. BIOS – další screenshoty 7. Software 8. Software – pokračování
9. Testovací sestava a metodika 10. Benchmarky I. – Paměťová propustnost 11. Benchmarky II. – Výkon procesoru 12. Benchmarky III. – Grafický výkon 13. Benchmarky IV. – Propustnost rozhraní 14. Spotřeba a teploty 15. Měření napětí a přetaktování 16. Závěrečné hodnocení

Nové APU Kaveri od AMD už znáte docela důvěrně. Je na čase podívat se i na nějakou zajímavou základní desku pro FM2+. Zvolili jsme to nejlepší, co nabízí MSI – desku s čipsetem A88X s bohatou výbavou a kvalitním zvukovým i síťovým kodekem. Model z řady Gaming potěší nejen hráče, ale i overclockery a ani cena není nikterak závratná.

Reklama
Reklama

Měření napětí

Měření napětí skrze monitorovací software (například CPU-Z, HWiNFO) nebo BIOS je pouze orientační a často velmi nepřesné. Rozhodli jsme se proto měřit reálné napětí multimetrem UNI-T UT61D. U základních desek tak využíváme měřící body anebo napětí měříme rovnou na samotných napájecích obvodech. Měření napětí v idle probíhá po ustálení operačního systému. Zátěž je vytvořena programem OCCT (stejně jako u přetaktování).

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Pro měření napětí obecně postupujeme tak, že deaktivujeme veškeré úsporné funkce. Dále se postupně snažíme nastavit LLC (Load-Line Calibration) tak, abychom kompenzovali Vdroop a hodnota napětí v zátěži pokud možno byla větší nebo rovná té v idle.

V našem konkrétním případě jsme procesoru AMD A10-7850K nastavili takt rovné 4 GHz při napětí ~1,35 V. K tomu stačilo v BIOSu zvýšit offset napětí procesoru (+0,01 V). Dejte si pouze pozor na s frekvencí se automaticky zvyšující napětí při konstantním nastavením offsetu. Vdroop (9 mV) jsme nebyli schopni eliminovat, protože to deska neumožňuje.

Voltmetr ukazoval bez zátěže 1360 mV. V zátěži OCCT spadne napětí pouze nepatrně na 1351 mV. Program CPU-Z přitom ukazuje 1,352 V (idle), respektive 1,336 V v zátěži. Dá se tak hodně zjednodušeně říci, že napětí co vám ukazuje CPU-Z v nečinnosti více méně odpovídá reálnému napětí v zátěži. Pokud však chcete mít opravdovou jistotu, využijte raději měřící body na desce.

Přetaktování

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Pro otestování "stability" přetaktování posloužil známy zátěžový burn-in benchmark OCCT ve verzi 4.4.0, který byl vždy spuštěn po dobu 30 minut v jeho 64bitové verzi s velkým Data Setem. Ventilátor byl během celého testu nastaven již na 1600 RPM.

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Frekvence BCLK hodně závisí na kvalitě konkrétního kousku procesoru. I přes to existují mezi základními deskami měřitelné rozdíly. S napětím procesoru 1,35 V se nám bez problémů podařilo dosáhnout na frekvenci okolo 120 MHz. Pro vyšší takt jsme však museli narozdíl od G.1 Sniperu A88X deaktivovat síťový a audio kodek a také přídavný USB 3.0 řadič. Poté jsme se mohli posunout až na metu 134,2 MHz.

U taktu BCLK se ještě na chvíli zastavíme. U prozatím obou testovaných desek kolísala výsledná frekvence CPU zhruba v rozmezí 50 MHz. Ústřely taktu ve výsledku trošku komplikovaly přetaktování. V grafech proto uvádíme maximální frekvenci reportovanou programem CPU-Z během zátěžového testu. Například u zaznačené hodnoty 4400 MHz se reálná frekvence pohybovala okolo ~4350 až 4400 MHz.

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

S napětím 1,35 V a ventilátorem rotujícím 1600 otáček za minutu se plně stabilní frekvence zastavila na metě 4400 MHz. Teplota VRM obvodů se při tom pohybovala okolo solidních 60 °C.

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

S vyšším napětím jsme dokázali z APU vymáčknout až 4550 MHz. Zda má o 150 MHz vyšší frekvence smysl na úkor vyšší spotřeby a teploty procesoru / napájecích obvodů (72 °C) už posuďte sami.

MSI A88X-G45 Gaming: luxusní design i výbava

Prověřili jsme rovněž i možnosti navýšení frekvence integrovaného grafického jádra AMD Radeon R7 (512 Stream procesorů). Maximální stabilní takt iGPU s napětím nastaveným na 1,28 V činil pěkných 1110 MHz.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning