MSI GeForce RTX 2060 Super Armor OC v testu | Kapitola 17
Seznam kapitol
Modelová řada Armor je jakýmsi středem v nabídce MSI. Karty z této edice bývají většinou levnější než prémiové modely Gaming a s nevelkým příplatkem nabízejí lepší výbavu, výkonnější chladič, částečně pasivní chlazení i nějaké to podsvícení. Jenže zatímco RTX 2070 Armor nabídla luxusní mix vlastností, u RTX 2060 Super už je znát velký tlak na cenu.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Chování ventilátorů
Ventilátory při nízké teplotě grafického čipu stojí. Roztáčejí se, když teplota GPU dosáhne 62 °C a opět zastavují při jejím poklesu na 50 °C. A s rostoucí zátěží jdou na 2400 ot./min.

U jednoduchých nízkoprofilových ventilátorů by to nebylo zase tak zlé, ale ne tak u Torx 2.0. Při tom množství lopatek, které mají, už tyto ventilátory někde nad 1300 ot./min začínají být slyšet, na 1700 ot./min jsou slyšet už celkem zřetelně a na 2400 ot./min... to už radši ani slyšet nechcete.
Takto vypadá hlučnost karty v celém rozsahu pracovních otáček (25 – 100 % výkonu). A pohybujeme se v rozmezí, kdy je karta podstatně hlučnější než Founders Edition od Nvidie – ta má hlučnost někde na úrovni RTX 2060 Super Armor při ventilátorech na 1800 ot./min.

RTX 2060 Super Armor
Srovnání rychlostí ventilátorů
Graf s otáčkami ventilátorů u karet bez zátěže je skoro prázdný. Důvod je prostý, u většiny karet už se ventilátory při nízké teplotě GPU netočí a jsou chlazené pasivně, proto jsou hodnoty v grafu s otáčkami bez zátěže nulové. Rozbíhají se, až když GPU překročí nastavenou teplotu.
Dřív byla semi-pasivně chlazená karta raritou, dnes už je v testech, kde se objevují spíš ty lepší modely, raritou spíše to, že se ventilátory při nízké zátěži točí. Nejčastěji to bývá k vidění u referenčních návrhů pocházejících přímo od AMD nebo Nvidie.