PCTuning Článek

MSI GX60 — nejlepší herní notebook současnosti?

Tomáš Šulc
Tomáš Šulc
30. 11. 2012 03:00 48 Sdílej:

Seznam kapitol

1. MSI GX60 a jeho hardware 2. Materiály a zpracování, konektory, reproduktory 3. Klávesnice, chlazení a výdrž na akumulátor 4. Specifikace, metodika testování 5. Alan Wake, ArmA II, Battlefield 3 6. Borderlands 2, Crysis 2, DiRT: Showdown
7. GTA: EFLC, Just Cause 2, Mafia II 8. Max Payne 3, Metro 2033, Serious Sam 3 9. Sleeping Dogs, Conviction 10. Fotogalerie 11. Závěr

Trh s herními notebooky v posledních dnech čeří model MSI GX60. 15" notebook je zvláštní už tím, že používá platformu AMD Trinity. Tím ale překvapení nekončí. Mobilní počítač v sobě totiž dále ukrývá grafickou kartu AMD Radeon HD 7970M. Cenu MSI stanovilo na 27 tisíc s daní. Ceny notebooků s touto grafikou přitom běžně začínají okolo 40 tisíc!

Reklama
Reklama

Výkonné notebooky vždy vzbuzovaly pozornost a každý fanda počítačového hardwaru si jejich recenzi jistě rád přečte. Jako příklad mohu uvést modely MSI GT70, Goldmax Racer 2.0 nebo nedávné unikátní srovnání mobilních grafických karet nVidia GeForce GTX 680M (SLI) vs. AMD Radeon HD 7970M (CrossFire) v šasi Goldmax Scorpius. Kupní síla na počítače (stolní i mobilní) s cenou od padesáti tisíc korun s daní výše však u nás není velká a v praxi se podobných laptopů prodají maximálně desítky. Výše zmínění (mobilní) fandové reálně kupují notebooky s cenou od dvaceti do třiceti tisíc korun s daní a co možná nejlepším poměrem cena/výkon.

Právě v této kategorii se před pár dny začal prodávat notebook MSI GX60, který v téměř všech ohledech ze zaběhlých standardů vybočuje. Zatímco drtivá většina notebooků je dnes postavena na platformě Intel, MSI GX60 používá mobilní verzi platformy AMD Trinity. Překvapením je také grafická karta. Zatímco konkurence sází na akcelerátory typu nVidia GeForce GTX 660M, která vychází ze stolní GeForce GTX 650, notebook MSI GX60 používá grafickou kartu AMD Radeon HD 7970M s parametry podobnými stolnímu Radeonu HD 7870. Cena notebooku přitom spadá do výše zmiňované a žádané kategorie. V testované konfiguraci 1AC-032CZ za počítač dáte okolo 27 tisíc korun s daní. Pro srovnání notebook Goldmax Racer 2.0 se stejným akcelerátorem, procesorem Intel Core i7-3610QM a celkově srovnatelnou konfigurací vás v aktuální vánoční slevě vyjde na 44 tisíc korun s daní.

Jak už bylo řečeno výše, notebook není postaven na platformě Intel, ale na konkurenčním řešení AMD. Konkrétně je počítač osazen procesorem A10-4600M s architekturou Trinity (podrobný test této architektury najdete ve starším článku) AMD procesor označuje jako APU — Accelerated Processing Unit neboli čip integrující dohromady CPU a GPU.

Ačkoliv má APU (procesor) čtyři jádra, o plnohodnotné čtyřjádro nejde. Dvě jádra totiž nedokážou provádět výpočty v plovoucí desetinné čárce. Základní pracovní frekvence tohoto „degenerovaného čtyřjádra“ je 2,3 GHz, přičemž díky podpoře technologie Turbo Core (krátkodobé zvýšení frekvence, obdoba technologie Turbo u Intelu) je možné ji zvýšit až na 3,2 GHz. Výkonnostně je model A10-4600M přibližně srovnatelný s dvoujádrovým procesorem Intel Core i3-2310M. APU A10-4600M je vyrobeno 32nm technologií a jeho spotřeba (přesněji řečeno TDP) činí 35 W. APU doplňuje 8 GB (2× 4 GB) operační paměti DDR3.


screenshot parametrů AMD Radeonu HD 7970M pochází ze staršího článku, program GPU-Z v notebooku kartu chybně detekoval

Alfou a omegou notebooku MSI GX60 je samozřejmě grafická karta či přesněji grafické karty. Počítač totiž obsahuje dvě — jednu coby součástí jednotky APU a jednu dedikovanou. V APU je úsporný čip AMD Radeon HD 7660G. Čip používá starší architekturu VLIW4, má 384 aktivních unifikovaných shaderů, pouhých 8 ROP jednotek a v paměti RAM má dedikovaných 512 MB paměti (vlastní paměť toto GPU nemá). Výkon Radeonu HD 7660G není nijak vysoký, je přibližně srovnatelný s Radeonem HD 6570 v segmentu stolních počítačů. Velkou výhodou je samozřejmě nízká spotřeba. Notebook toto GPU používá při práci ve Windows a podobně ke zvýšení výdrže na akumulátor.

Pro hraní her je určena dedikovaná grafická karta AMD Radeon HD 7970M, která naopak společně s nVidia GeForce GTX 680 MX patří k tomu nejvýkonnějšímu, co lze do notebooku vůbec osadit. Radeon HD 7970M svými parametry vychází z modelu HD 7870 pro stolní počítače. Obě karty sdílejí jádro Pitcairn (u HD 7970M označované jako Thames) s 1280 shadery architektury GCN, 32 ROP jednotkami a k 256bitové sběrnici jsou připojeny 2 GB paměti GDDR5. Snížena je proti HD 7870 jen frekvence jádra a to z 1000 na 850 MHz. Frekvence pamětí GDDR5 je naopak shodná a to 4,8 GHz efektivně.

Přepínání grafických karet zajišťuje nová technologie AMD Enduro. Jde o obdobu nVidia Optimus, která je na trhu necelé tři roky a funguje téměř bezchybně. O Enduru to bohužel říct rozhodně nelze. K přepínání karet sice stejně jako o Optimu dochází okamžitě a není třeba restart celého počítače nebo alespoň ovladače grafické karty, jako tomu bývalo dříve, ovladače (přesněji řečeno profily pro hraní her) jsou však ve velmi rané verzi. Drtivou většinu her ovladače nedokážou správně detekovat a hru spouští na integrované grafické kartě. Nezbývá pak než přiřazení udělat ručně přes profily v ovladačích. Není to samozřejmě neřešitelný problém, v praxi je to ale otravné a unavující. Při měření jsem navíc narazil na hru F1 2012, která po přiřazení Radeonu HD 7970M přestala fungovat a běžela (velmi trhaně) jen pod integrovaným Radeonem HD 7660G.

Notebook je osazen 15,6" displejem. Ten má obvyklé Full HD rozlišení s poměrem stran 16:9. Matice panelu je TN s matným provedením. Kvalita barev a zorné úhly jsou průměrné.

Notebook MSI GX60 je vybaven šachtami pro dva pevné disky, přičemž osazen je jen jeden slot. V něm je 2,5" disk klasické konstrukce Western Digital Caviar Black WD7500BPKT s kapacitou 750 GB a rychlostí otáčení ploten 7200 ot./min. V kombinaci s hustotou zápisu dat 375 GB/plotna jde o jeden z nejlepších a nejrychlejších notebookových disků klasické konstrukce na trhu. Současně má navíc koncový uživatel možnost si do volného slotu dokoupit například SSD vlastní volby a tím výrazně zrychlit běh operačního systému a načítání her.

Počítač je dále osazen optickou mechanikou. Jde o běžnou DVD vypalovačku od společnosti TSST. MSI ale současně plánuje počátkem příštího roku uvést také vyšší konfiguraci počítače s Blu-ray mechanikou a 64GB SSD. Cena by se měla pohybovat okolo 34 tisíc korun.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning