MSI GX60 — nejlepší herní notebook současnosti?
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek MSI GX60 — nejlepší herní notebook současnosti?

MSI GX60 — nejlepší herní notebook současnosti? | Kapitola 11

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

30. 11. 2012 03:00 48

Seznam kapitol

1. MSI GX60 a jeho hardware 2. Materiály a zpracování, konektory, reproduktory 3. Klávesnice, chlazení a výdrž na akumulátor 4. Specifikace, metodika testování 5. Alan Wake, ArmA II, Battlefield 3 6. Borderlands 2, Crysis 2, DiRT: Showdown
7. GTA: EFLC, Just Cause 2, Mafia II 8. Max Payne 3, Metro 2033, Serious Sam 3 9. Sleeping Dogs, Conviction 10. Fotogalerie 11. Závěr

Trh s herními notebooky v posledních dnech čeří model MSI GX60. 15" notebook je zvláštní už tím, že používá platformu AMD Trinity. Tím ale překvapení nekončí. Mobilní počítač v sobě totiž dále ukrývá grafickou kartu AMD Radeon HD 7970M. Cenu MSI stanovilo na 27 tisíc s daní. Ceny notebooků s touto grafikou přitom běžně začínají okolo 40 tisíc!

Reklama
MSI GX60 — nejlepší herní notebook současnosti?
i Zdroj: PCTuning.cz

MSI GX60 je notebook, který budí rozruch. Kdyby mi někdo před měsícem tvrdil, že se u nás bude prodávat přenosný počítač s grafickou kartou AMD Radeon HD 7970M za cenu pod třicet tisíc, nevěřil bych mu a s plnou vážností bych si na to i vsadil. Přesto tomu tak je, stojí necelých 27 tisíc s daní i operačním systémem. Jmenuje se MSI GX60. Taková nabídka samozřejmě není bez kompromisu. V případě GX60 jde o procesorovou platformu. Na Intel Sandy Brdige/Ivy Bridge nezbyly peníze a notebook je tak postaven na platformě AMD Trinity. Na první pohled jde o zajímavou kombinaci, osazený procesor AMD A10-4600M se však nemůže srovnávat s nejvýkonnějšími mobilními čtyřjádry Intel Core i7 a grafickou kartu výrazně brzdí.

Když jsem výsledky naměřené s notebookem MSI GX60 srovnal se staršími čísly z testu mobilních grafických karet, došel jsem k odhadu, že procesor grafickou kartu brzdí přibližně o třetinu. Jde skutečně jen o odhad, nastavení detailů se u některých her mírně lišilo, z čísel jsem proto nesestavoval ani grafy. Nejvíce samozřejmě záleží na konkrétní hře. V některých (Alan Wake, Battlefield 3, Max Payne 3) je rozdíl velmi malý, u jiných (Grand Theft Auto, Metro 2033) naopak velmi vysoký a pohybuje se až okolo padesáti procent. Pokud však vezmeme v úvahu, že cena notebooku s AMD Radeonem HD 7970M na platformě Intel Ivy Bridge začíná v podobných konfiguracích na ceně přes 40 tisíc vč. DPH, je v průměru třetinový pokles výkonu ve hrách odpovídající „daní“. V porovnání s podobnými notebooky postavenými na platformě Intel s grafickou kartou nVidia GeForce GTX 660M bude totiž výkon kombinace AMD Trinity + Radeon HD 7970M v průměru výrazně vyšší.

Kombinace platformy AMD Trinity a dedikované grafické karty AMD Radeon nabídla možnost vyzkoušet technologii přepínání grafických karet Enduro, konkurenci pro nVidia Optimus. V tomto případě musím hodnotit kriticky. Enduro je zatím značně nedoladěné, často vám nezbude než jednotlivým programům přiřazovat použití požadované grafické karty ručně a velkou úsporu energie vám tato technologie také nepřinese. S notebookem jsem naměřil tři hodiny, což je pro počítače tohoto typu průměr.

MSI GX60 je zajímavý herní notebook, který rozhodně stojí za zvážení. Ač z něj po podrobném otestování není takový trhák, jakým se zdá být při pouhém pohledu na jeho konfiguraci s cenou a má své mouchy (zejména slabší procesor brzdící výkon ve hrách), jde celkově o povedený notebook s dobrým poměrem cena/výkon. A za to si z testu odnáší zasloužené bronzové ocenění.

MSI GX60 — nejlepší herní notebook současnosti?
i Zdroj: PCTuning.cz


PCTuning Bronze Award, listopad 2012
MSI GX60
„herní notebook s dobrým poměrem cena/výkon“

MSI GX60 — nejlepší herní notebook současnosti?
i Zdroj: PCTuning.cz

Poděkování

Za zapůjčení notebooku MSI GX60 děkujeme internetovému obchodu Alfa.cz.

MSI GX60 — nejlepší herní notebook současnosti?
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama