Asus UL50Vf — NVIDIA Optimus se představuje
PCTuning Článek

Asus UL50Vf — NVIDIA Optimus se představuje

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

9. 2. 2010 12:00 24

Seznam kapitol

1. NVIDIA Optimus — vyšší priorita než Fermi? 2. Přepínatelné grafické karty — vývoj technologie 3. NVIDIA Optimus — simply works 4. Podporované platformy a notebooky 5. Optimus v praxi 6. Asus UL50Vf — hardware 7. Design, materiály, rozměry 8. Baterie, klávesnice, touchpad
9. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 10. Zvuk, chlazení, záruka 11. Testy procesoru 12. Testy operační paměti 13. Testy grafické karty - standardní 14. Testy pevného disku 15. Test výdrže akumulátoru 16. Vyhodnocení a závěr

Ačkoliv nejsou přepínatelné grafické karty v noteboocích žádnou novinkou, dosud se přes všechny snahy AMD i NVIDIE neuchytily. Nutno však dodat, že tento koncept má něco do sebe a jeho potenciál je obrovský. To si myslí i v NVIDII a dotáhli proto tuto technologii téměř do dokonalosti. Jmenuje se NVIDIA Optimus a dnes má premiéru.

Reklama
Reklama
Asus UL50Vf — NVIDIA Optimus se představuje

Už jste slyšeli o technologii NVIDIA Optimus? Dost možná ne. O této horké novince se totiž mluví daleko méně než třeba o chystaných grafických kartách Fermi. Je to trochu paradox, protože Optimus má u NVIDIE jednu z nejvyšších priorit a společnost věří, že se jí podaří navždy změnit svět notebooků. O co ve zkratce jde? Jistě jste už někdy slyšeli o dvou grafických kartách v noteboocích (integrované a dedikované), mezi kterými je možné přepínat podle potřeby. Všechny současné způsoby řešení této problematiky však mají své mouchy ať už jde o nutnost hardwarového restartu, případně restartu softwarového. Z těchto důvodů se zatím přepínatelné karty v noteboocích příliš neuchytily. NVIDIA však nyní věří, že má v rukách trumf, se kterým se jí podaří to změnit.

Asus UL50Vf — NVIDIA Optimus se představuje

Možná vás zaujal název kapitoly. Pojďme si ho v krátkosti vysvětlit. Nejspíš jste v roce 2008 zaregistrovali zprávy o tom, že prodeje notebooků překonaly prodeje klasických desktopových PC. Tím se trh s notebooky stal velmi důležitým a kdo v dnešní době nemá dobré mobilní technologie, ten jakoby nebyl a připravuje se o velké množství peněz. Nůžky se v tomto ohledu budou rozevírat i nadále. Zatímco prodej stolních počítačů stagnuje, prodej notebooků, netbooků, tabletů a podobných zařízení roste raketovým tempem a za nějaké tři roky by se na jeden stolní počítač měly prodat dva notebooky.Asi proto nemusím vysvětlovat, že v dnešní době mají mobilní technologie u většiny společností prioritu číslo jedna.

Intel uvedl kompletní řadu procesorů Core i3/i5/i7, Microsoft se u Windows 7 zaměřil na co možná nejmenší spotřebu a dlouhou výdrž akumulátoru a výrobci hardwaru všeho druhu jako třeba Asus či MSI také chrlí výrazně více notebooků než kdy předtím. Tento trend samozřejmě sleduje také NVIDIA a nezůstává pozadu. Hlavním tahákem této společnosti je dnes uváděný Optimus, za pár dní se ale dočkáme nové generace netbookové platformy ION a velké naděje společnost vkládá i do Tegry 2. Ačkoliv se vám to může zdát neuvěřitelné, grafické karty Fermi opravdu nemají prioritu číslo jedna.

Asus UL50Vf — NVIDIA Optimus se představuje

S příchodem grafických karet GeForce 8 a unifikované architektury v roce 2006 přestaly být grafické karty pouze nástrojem ke kreslení grafiky a grafický čip lze dnes využít skrze GPGPU (CUDA, DirectCompute, OpenCL) rozhraní k mnoha rozličným činnostem. Ano, můžeme spekulovat o tom, zda je aplikací hodně, nebo málo a jak často běžný člověk upravuje na cestách video, ale nějaké tu jsou, o tom nejspíš nemusíme diskutovat.

Asus UL50Vf — NVIDIA Optimus se představuje

Asi největší užitek má akcelerace přes grafickou kartu u v poslední době tolik oblíbeného HD videa. V první řadě je to samotné přehrávání HD videa. Na to buď velmi často v případě pomalých netbooků vůbec výkon procesoru nestačí a pokud už stačí, je procesor plně vytížen a má velkou spotřebu. Při akceleraci přes grafickou kartu vám na jakékoliv 1080p video stačí levný čip GeForce 9400M (ION) a jeho spotřeba je navíc výrazně nižší než u plně vytíženého procesoru. To je u notebooků z důvodu velké výdrže na akumulátor věc opravdu zásadní. V tomto oboru je navíc NVIDIA i AMD ve velmi dobré pozici a akcelerovat přes GPU je dnes možné téměř vše včetně flashového videa na internetu.

Další oblastí využití GPU akcelerace u HD videa je pak samotné zpracování videa. Ať už úprava videa z kamery či konverze HD videa do mobilního zařízení typu iPhone nebo Zune HD. Přes GPU tyto činnosti trvají několikanásobně rychleji a jistě uznáte, že je rozdíl čekat hodinu nebo deset minut.

Asus UL50Vf — NVIDIA Optimus se představuje

No a pak jsou tu samozřejmě hry. Ano, i já jsem velkým zastáncem názoru, že na hraní je lepší stolní počítač, ovšem stále více lidí chce být mobilních a hrát méně náročné hry i na cestách. A pokud je tu dostupná technologie, která snadno v případě nadbytečnosti úplně odstaví dedikovanou grafickou kartu a přepne se na integrovanou (čímž odstraní problém mizerné výdrže bez připojení do sítě a hlučnost), já říkám, proč ne.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning