MSI Optix MAG27CQ: výhodné herní VA LCD s FreeSync a 144 Hz
i Zdroj: PCTuning.cz
Monitory Článek MSI Optix MAG27CQ: výhodné herní VA LCD s FreeSync a 144 Hz

MSI Optix MAG27CQ: výhodné herní VA LCD s FreeSync a 144 Hz | Kapitola 4

Petr Diviš

Petr Diviš

13. 3. 2018 03:00 16

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení a specifikace 3. Design, ergonomie a možnosti připojení 4. OSD nabídka – možnosti nastavení
5. Barvy, pozorovací úhly a podsvícení 6. Hry a odezva při 60 Hz a 144 Hz 7. Hry a odezva v režimu FreeSync 8. Závěr – hodnocení

MSI doplnilo portfolio svých herních komponent i o monitory. MSI je na tomto poli nováčkem, a tak jsme se podívali na nejzajímavější model v nabídce: MAG27CQ. Ten nabízí 144Hz panel s rozlišením 2560 × 1440 a podporou FreeSync. Dále se pyšní odezvou 1 ms a rozšířeným gamutem na 110% sRGB. A to vše za vynikající cenu.

Reklama

OSD nabídka velice připomíná menu dříve testovaného Samsungu C27FG70. To ještě více poukazuje na fakt, že vnitřnosti MSI MAG27CQ jsou podobné. V horní části můžete vidět aktuálně nastavené základní parametry jako rozlišení, frekvenci, režim obrazu, FreeSync a aktivní vstup. Nastavení je pak rozděleno na čtyři základní kategorie, které se dále větví na různá nastavení. Postupně se tedy na jednotlivé kategorie podíváme, ať víte, kde co nastavit.

Ovládání OSD monitor je také řešeno joystickem - ideálním ovládacím prvkem. Díky tomu je pohyb v menu rychlý a přesný. Hlavní menu vyvoláte pohybem doleva anebo jeho stisknutím.

Game

MSI Optix MAG27CQ: výhodné herní VA LCD s FreeSync a 144 Hz
i Zdroj: PCTuning.cz

V této sekci se nastavují veškeré herní parametry. V položce Mode se nastavuje režim obrazu. Jedná se o klasické předdefinované barevné profily – měnící hlavně saturaci obrazu a gamma křivky. V režimu Standard máte k dispozici veškerá nastavení barev, naopak v ostatních režimech je vždy nějaké nastavení omezeno.

Položkou DCR aktivujete dynamický kontrast. Tomu se doporučuji u všech monitorů vyhýbat – mění pouze jas podsvícení v závislosti na obsahu.

Monitor podporuje FreeSync a ten lze zde aktivovat. Stačí v menu monitoru zapnout položku FreeSync a dojde rovnou k jeho aktivaci okamžitě.

Aspect pak nastavuje poměr stran obrazu – v dnešní době toto je lepší nechat na grafické kartě, dosáhnete tak vetšinou lepších výsledků interpolace. Crosshair je pak taková „cheat feature“ – přidání zaměřovacího kříže do obrazu. To může u některých her výrazně pomoci při míření a dát vám tak výhodu při střelbě bez mířidel. Nutno dodat, že zvolené tvary zaměřovačů jsou doslova hrozné, takže se až o takovou výhru nejedná.

Response Time by pak měl nastavovat overdrive monitoru. Ale zde se jedná o volbu stroboskopického podsvícení – stejně jako u Samsungů CFG a CHG. Problém je ten, že nefunguje moc dobře – jak uvidíte dále v testu. Volbu tedy můžete nechat na OFF. Normal ani Extreme nic zásadního s odezvou neudělají.

Image

MSI Optix MAG27CQ: výhodné herní VA LCD s FreeSync a 144 Hz
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud máte nastaven režim obrazu Standard, jsou k dispozici veškerá nastavení v menu Image. Můžete zde nastavit jas monitoru (položka Brightness), který je možný v úžasném rozsahu 26 až 250 cd/m². Kontrast je pak položka, kterou je dobré vždy nechat na továrním nastavení.

Color Temp. pak v sobě ukrývá možnosti nastavení barev. Máte zde k dispozici dva přednastavené režimy – Cool a Warm. Dále je k dispozici i User režim s možností ručního nastavení RGB kanálů. Protože v základním nastavení ani jeden barevný profil nemá odpovídající barvy, je dobrá rovnou sahnout po režimu User a teplotu bílého bodu upravit. V základu je monitor příliš studený.

Gamma pak nastavuje gamma korekci obrazu. Jsou zde jen volby 2,2 a 1,8. Nějaké drobnější úpravy zde možné nejsou. To je škoda, protože na VA panelech se na některý obsah spíše hodí i vyšší gamma. Kvůli gamma shift efektu mají tendenci vše tmavé přesvětlovat a vysoká gamma tak může pomoci tento defekt zkorigovat.

Input

MSI Optix MAG27CQ: výhodné herní VA LCD s FreeSync a 144 Hz
i Zdroj: PCTuning.cz

V této části menu volíte, jaký vstup chcete využít (hlavně v případě, že máte připojeno více zařízení). Ideální je samozřejmě vsup DisplayPort, na kterém je k dispozici maximální refresh rate 144 Hz.

Setup

MSI Optix MAG27CQ: výhodné herní VA LCD s FreeSync a 144 Hz
i Zdroj: PCTuning.cz

V poslední položce se nastavují systémové věci – jako například Jazyk. Těch je zde mnoho, ale češtinu se MSI zatím nenaučilo. Dále je zde vypnutí monitoru, vypnutí červeného LED podsvícení na zadní straně monitoru. A nakonec položka reset, nastavující veškeré volby do továrního nastavení.

Jak můžete vidět, menu je velice jednoduché s pouze základními možnostmi nastavení. To pro hráče asi stačí, ale například volba času OSD nabídky anebo její pozice a průhlednosti, by na škodu vůbec nebyla.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama