MSI P65 Creator (8RF): pracovní i herní ultrabook
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek MSI P65 Creator (8RF): pracovní i herní ultrabook

MSI P65 Creator (8RF): pracovní i herní ultrabook | Kapitola 3

Z. Obermaier

Z. Obermaier

13. 3. 2019 03:00 11

Seznam kapitol

1. Limitovaná edice P65 Creator 8RF 2. Představení, balení a specifikace 3. MSI P65 Creator 8RF - hardware I. (CPU, GPU) 4. MSI P65 Creator 8RF - Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software 6. Zpracování, konektory a repro
7. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 8. Výkon procesoru (Core i7-8750H) 9. Testy herního výkonu (GTX 1070 Max-Q) 10. Galerie notebooku 11. Závěr

V dnešním testu si ukážeme exklusivní limitovanou edici stroje od MSI, který klame tělem. V tenkém šasí s hmotností necelé dva kilogramy se skrývá nabušený pracovní, ale i herní notebook, který se nezalekne ani nejnovějších her. Šest jader, 144Hz LCD, 16 GB paměti a GTX 1070 Max-Q.

Reklama

MSI P65 Creator 8RF - hardware I. (CPU, GPU)

MSI P65 Creator (8RF): pracovní i herní ultrabook
i Zdroj: PCTuning.cz

Specifikaci notebooku jsem už nakousli v předchozích kapitolách, viděli jste kompletní tabulku s komponenty. V následujících kapitolách se podíváme na konkrétní hardware detailně. Série Prestige (Creator) a její filozofie je jasná, lehký počítač s velkým výkonem a skvělým vzhledem. To P65 Creator splňuje. Podívejme se tedy z čeho se počítač fyzicky skládá ..

MSI P65 Creator (8RF): pracovní i herní ultrabook
i Zdroj: PCTuning.cz

Celé šasí je vyrobeno z kovu, linie jsou čisté a pěkné. Rámování je provedené zlatou barvou a celkově to na mě dělá dojem pouťovosti a klasického čínského designu, který má evokovat luxus za každou cenu. Osobně by mi stříbrná nebo černá vyhovovala více. Bílá mi osobně připadá méně vkusná. Povrchová úprava je matná, takže se nemusíte bát viditelných otisků a šmouh. Občasné přeleštění ale neuškodí. Na dotyk je tělo počítače příjemné a dobře se drží.

MSI P65 Creator (8RF): pracovní i herní ultrabook
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud se chceme podívat na "vnitřnosti" počítače, stačí povolit jen hromadu šroubků držící jasně patrné zadní víko. Je dobré, že výrobce tuto část počítače zákazníkovi zpřístupnil zlehka, přesto ji blokuje nálepkou o ztrátě záruky. Zde se ale pod kapotu dostaneme snadno. Po demontáži krytu se vám naskytne tento pohled:

MSI P65 Creator (8RF): pracovní i herní ultrabook
i Zdroj: PCTuning.cz

Vnitřek počítače je shodný s modelem GS65 Stealth. Systém lze rozdělit na dva sektory. Všechno důležité je pevně spojené se základní deskou, upgradovat jdou jen WiFi modul, paměti a disk. Pokud chcete vyměnit RAM nebo instalovat, měnit pevné disky, je k tomu složitá cesta. Musíte kompletně odpojit základní desku od všech konektorů a otočit ji. Na druhé straně pak udělat upgrade a zase vše složit. Pokud nemáte zkušenosti, doma to nedělejte. Zejména tím ztrácíte záruku, takže raději svěřte vše servisu.

Procesor

Použitý procesor je Core i7-8750H s taktem 2,2 GHz vyrobený 14nm výrobním procesem. Čip není demontovatelný a do patice tudíž nelze osadit jakýkoliv jiný. Jde o jeden z nejvýkonnějších čipů do notebooků vůbec, nejvýkonnější ale už dnes není - překonal jej Core i9-8950HK s taktem 2,9 GHz a Turbem 4,4 GHz. Podívejme se na parametry použitého CPU pomocí CPU-Z:

MSI P65 Creator (8RF): pracovní i herní ultrabook
i Zdroj: PCTuning.cz

Základní stav s aktivovanými úspornými funkcemi (lze je vypnout v BIOSu). Frekvence procesoru kmitá někde kolem 0,8 až 1,4 GHz. Napětí ukazuje CPUz celkem dobře, v klidu je hodnota kolem 0,7 V. V zátěži už frekvence tak jednoznačná není, Turbo Boost ji mění v závislosti na testu.

Frekvence 4,1 GHz a napětí 1,15 V dosáhnete při maximálním vytížení procesoru a jednoho nebo dvou jader. V náročných aplikacích jež umí využít až dvanáct možných vláken se takt výše než na 3,9 GHz nikdy nedostane. U opravdu náročných aplikací se ale spíše pohyboval někde mezi 3,6-3,9 GHz. Systém omezoval výkon kvůli teplotě.

Grafika

Základní grafika Intel HD 630 se skrývá v procesoru - tu lze tentokrát využít, přídavná pak na základní desce. Počítač je osazen GPU čipem GP104B v mobilní verzi. Jde o finální jádro v úsporné verzi, tedy má finální specifikace i TDP (100 W). Napájeno je čtyřmi fázemi, paměti si pak vystačí s jednou fází. Paměťové čipy jsou čtyři s kapacitou 8 GB. Následuje pohled do GPUz:

MSI P65 Creator (8RF): pracovní i herní ultrabook
i Zdroj: PCTuning.cz

Jádro GPU GTX 1070 Max-Q pracuje oficiálně na 1215-1376 MHz a paměti na 4,0 GHz (8 GHz). To jsou ale oficiální takty jádra, notebook se může dle nastaveného TDP chovat jinak. V reálu jádro pracovalo bez problému na frekvenci +/- 1300 MHz, což je v rámci papírové specifikace.

Chlazení

MSI P65 Creator (8RF): pracovní i herní ultrabook
i Zdroj: PCTuning.cz

To nejdůležitější je samozřejmě ventilátor. V tomto případě jsou tři, jeden chladí CPU a dva další GPU a zbytek systému. Počítač není zcela tichý. Naopak je celkem hlučný, což mne překvapilo. Při dlouhém hraní jsou ventilátory slyšet, zvuk ale není nijak dramatický a nepříjemný, dá se vydržet. Úplně tichý výkonný stroj očividně zatím vyrobit nelze ani v roce 2019, jsme ale už na půli cesty. Je to škoda, výrobce mohl trochu snížit výkon a zachovat počítač ultra tichý. Tak snad příště.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama