msi-pt880-neo-zatopi-via-v-cipsetech-intelu
Hardware Článek MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

26. 1. 2004 00:00 62

Seznam kapitol

1. i865PE, i875P a VIA PT880 2. MSI PT880 Neo 3. MSI PT880 Neo - testy

Už vidím jak budou probíhat první okamžiky poté, co někteří zarytí příznivci stáje Intel spatří nadpis ve kterém se objevuje spojení jejich oblíbené platformy s firmou VIA. Vsadil bych se, že pokud budou zrovna svačit, možná nechtěně pobouřením vyprsknou celou spršku drobků: hele, ať se VIA vrátí k AMD - takovou firmu k Pentiím netahejte. Pravdou je, že základní desky postavené na čipových sadách Intel v poslední době, zejména díky dvoukanálovému radiči paměti, odsunuly konkurenci do druhé ligy - kde firmy SiS a VIA ve finále sloužily spíše Celeronům než Pentiím 4. Netrvalo dlouho a do první ligy se chystá probít firma VIA a její odchovanec má na tričku nápis PT880.

Reklama

S procesory, čipovými sadami a konec konců i s čipy grafických karet to je jako s ekonomikou - po době kdy se vede lépe často přicházejí chudá léta. Po úspěšném čipsetu Intel i440BX nastoupila řada méně povedených čipových sad. Zatímco Intel se zaměřil na platformu RDRAM konkurence vsadila na úspěšnější paměti DDR. Tehdy zářila hvězda firmy VIA asi nejjasněji - chvíli to vypadalo že mají dost energie i na zteč bastily Intelu. Iluze vydržely do doby, kdy Intel přijal paměti DDR za své, chvíli potrénoval s jednokanálovými čipsety i845D a E aby se v zápětí pustil do nejúspěšnějších čipsetů své historie: i865PE (tato sada je známá také jako Springdale) a výkonnějšího i875P Canterwood které konkurenci znovu odkázaly do patřičných mezí.

i865PE Springlade a i875 Canterwood

Hlavními trumfy čipových i865 a i875 sad jsou, spolu s pověstnou spolehlivostí a stabilitou, především duální řadiče paměti, které při osazení pamětí DDR 400 v párech mohou procesoru teoreticky poskytovat až 6.4GB dat za sekundu.

Intel, aby vytvořil dostatečné cenové rozpětí vybavil pouze jednu čipovou sadu, Canterwood i875 paměťovým akcelerátorem IntelŽ PAT (Performance Acceleration Technology). Ten zvyšuje propustnost paměti - ve srovnání s levnější i865PE - o téměř 5%. Desky s touto "turbo" čipovou sadou patří mezi Intelský hi-end (jak výkonem tak i cenově). Plán Intelu narušili někteří výrobci (ASUS, Abit, Epox a další) kteří se naučili zapínat PAT i u čipsetů i865PE, a tím rozdíly mezi čipsety i865PE a i875P u některých základních desek téměř smazali.

Intelu se zároveň povedl jiný "majstrštyk" - jako první integroval do čipu southbridge (nazvaného ICH-5) řadič disků SerialATA s funkčností RAID. V té době na tyto trumfy neměla konkurence žádné odpovědi.

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?
i Zdroj: PCTuning.cz

Ani VIA svůj vývoj nezastavila, časem dokázala excelovat mezi čipsety s jednokanálovým řadičem paměti a jako první po Intelu zvládla integraci Serial-ATA do čipu southbridge. Pozn. V současnosti nejlepší čipová sada pro Athlony 64 a Athlony FX (poté co první čipsety nVidie pro tuto platformu se ukázaly jako nepříliš výkonné), K8T800 pochází právě z dílen VIA.

Firma VIA vyvinula velké úsilí aby uživatele přesvědčila, že jednokanálové řadiče paměti jsou dostatečně výkonné. V případě platformy Socket A která nevyžaduje tak vysokou propustnost paměti (zde VIA začala nabízet čipovou sadu KT600), se jí to částečně podařilo, v případě Pentii 4 se sběrnici FSB 800MHz bylo jasné, že optimem je architektura 2x DDR400. Nezbývalo než se pustit do práce - výsledkem je čipová sada PT880.

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?
i Zdroj: PCTuning.cz


PT880: i zde platí, že pro aktivaci duálního řadiče musíte osadit
identické moduly paměti, navíc rovnoměrně a v párech (do kanálu A i B)

Čip northbridge PT880 je prvním skutečným, od základů přepracovaným, dvoukanálovým řadičem paměti DDR firmy VIA. Toto řešení přineslo, mimo zvýšení propustnosti paměti, i několik dalších výhod. Jednou z nich je i to, že nyní northbridge dokáže taktovat sběrnice PCI a AGP asynchronně tzn. nezávisle na rychlosti sběrnice FSB procesoru. Overclockeři jistě uvítají možnost "uzamknout" takt PCI/AGP na 33/66MHz, přičemž FSB budou moci měnit jak se jim zlíbí tak jak to bylo možné u čipsetů intelu a nVidie.

VIA nazývá svůj dvoukanálový řadič paměti DualStream 64 a slibuje, že obsahuje několik zásadních vylepšení mezi které patří: vylepšený data prefetch protokol, lepší jednotku předpovídání větvení (branch prediction unit) s větší tabulkou větvení.
MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?
i Zdroj: PCTuning.cz

Jako prémie je zde optimalizace (tighter read/write turnaround) která vede k nižším latencím a zvýšení výkonu paměťového subsystému. Zní mi to trochu jako PAT od Intelu.

Čipová sada PT880 a southbridge VT8237

Pokud se podíváte na vlastnosti čipové sady PT880 zjistíte, že poměrně přesně odpovídají tomu co nabízí čipset i875P. Vnitřní uspořádání je pochopitelně jiné - obě čipové sady však nabízejí podobné vlastnosti:

North Bridge PT880
podpora CPU IntelŽ Celeron, Pentium 4
podpora Hyper Threadingu ano

sběrnice FSB

800 /533 /400MHz 
řadič paměti Dual Channel
DDR400 /333 /266 s ECC nebo bez
max. paměti 8GB
AGP AGP 8X /4X
sběrnice  asynchronní
South Bridge VT8237
propojení North/South Bridge Ultra V-Link (1066MB/s)
audio VIA Vinyl™ Audio integrated 5.1 surround sound
nebo VIA Vinyl™ Gold 8-channel Audio (PCI)
LAN VIA Velocity Gigabit Ethernet controller VT6120
nebo VIA integrated 10/100 Fast Ethernet
integrovaný modem MC´´97
PCI 6 slotů
Dual PCI-X bus support through VIA VPX2 I/O expansion bridge
SerialATA Dual Channel Serial ATA (2 SATA zařízení)
volitelně SATALite™ interface pro další dvě SATA zařízení
V-RAID  volitelně RAID 0, 1, 0+1 a JBOD (SATA)
ATA Dual Channel  ATA133 (až 4 zařízení)
USB 8 portů, USB 2.0
Super I/O LPC Super I/O
IO APIC ano
Power Management ACPI /APM /PCI /PM

Možná jste si všimli, že VIA použila pro spojení PT880 a jižního mostu (South Bridge) sběrnici V-Link Ultra (V-Link 8x) která má propustnost až 1GB/s. Přestože VIA plánuje také nasazení svého vlastního čipu pro 1Gb LAN (VT6120 Gigabit Ethernet Controller, čip je připojený sběrnici PCI), předpokládám, že první komerční desky budou osazeny klasickým "stovkovým" řadičem VT6103.

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?
i Zdroj: PCTuning.cz

Příjemné je, že VIA PT880 podporuje Hyper Threading Pentii 4 a deklaruje i podporu nových procesorů s jádrem Prescott. To spolu s AGP 8X, podporou pamětí DDR400, duálním řadičem paměti, SerialATA a osmi porty USB 2.0 je téměř maximem toho co dnes můžete požadovat.

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?
i Zdroj: PCTuning.cz

Dost již teorie - pojďme se podívat na prvního reprezentanta s PT880 on-board.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama