MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu? | Kapitola 3
Seznam kapitol
Už vidím jak budou probíhat první okamžiky poté, co někteří zarytí příznivci stáje Intel spatří nadpis ve kterém se objevuje spojení jejich oblíbené platformy s firmou VIA. Vsadil bych se, že pokud budou zrovna svačit, možná nechtěně pobouřením vyprsknou celou spršku drobků: hele, ať se VIA vrátí k AMD - takovou firmu k Pentiím netahejte. Pravdou je, že základní desky postavené na čipových sadách Intel v poslední době, zejména díky dvoukanálovému radiči paměti, odsunuly konkurenci do druhé ligy - kde firmy SiS a VIA ve finále sloužily spíše Celeronům než Pentiím 4. Netrvalo dlouho a do první ligy se chystá probít firma VIA a její odchovanec má na tričku nápis PT880.
Podívejme se ještě, jak to sluší našemu "borci" v červeném laku :-)
...po kliknutí uvidíte větší obrázek :-)
Jako procesor jsme osadili Pentium 4 3.2GHz na 800MHz fsb. Paměti byly: 2x 256MB DDR450 A-Data (timing 2-3-3-6), grafická karta MSI FX 5900 256MB.
Sparing partnerem této desky nebude nic menšího než Abit IC7-G s čipsetem i875P (G zde značí Gb LAN). Deska je pochopitelně vybavena o stupeň lépe - to je pochopitelné, obě desky míří do zcela jiných segmentů. Testy probíhaly se zapnutým PAT.
Pro doplnění uvádíme výsledky čipové sady PT800 - předchůdce PT 880, který je vybaven jednokanálovým řadičem paměti.
Propustnost paměti
Jelikož věc se točí kolem jedno a dvoukanálových řadičů paměti, bude vás asi tato část testů zajímat nejvíce.
Sandra 2004 memory benchmark
Syntetický test propustnosti paměti jednostranně měří výkon paměťového subsystému. Zde je vidět že dvoukanálové řešení na 800MHz sběrnici Pentia 4 data dopravuje téměř 2x rychleji než v případě single channelu. VIA vyladila svou čipovou sadu poněkud více (případně nastavuje agresivnější nastavení paměti) a v tomto testu opticky mírně vede - rozdíl je však pouhé 2%.
PCMark 2002
Tento test již měří propustnost paměti běžně používanými algoritmy. Rozdíl mezi single a dual channelem je menší, roli zde hrají i jiné komponenty (zejména procesor, který je v obou případech identický). Rozdíl mezi Canterwoodem (i875P) a PT880 je prakticky zanedbatelný. Všimněte si, že PT880 si v single channel režimu vede lépe než PT800 (tato čipová sada patří mezi klasické jednokanálové čipsety VIA).
CPU mark 99
Tento test zařazujeme pouze z plezíru :-)
CPUmark toho o propustnosti paměti vypovídá poměrně málo. Přesto zachytí rozdíl mezi jedno a dvoukanálovým řadičem paměti.
Aplikace využívající intenzivně paměť
SPECwievperf 7.1
Podle toho jak si konkrétní optimalizace pamětí (prefetch, brand prediction) "sedne" s danou aplikaci vede buďto Intel nebo VIA.
Hry a 3D testy
Aquamark 3 CPU index
3DMark 2001
3Dmarky závisí pochopitelně především na výkonu grafického čipu, dále pak na výkonu procesoru a teprve potom vstupuje do hry propustnost paměti.
3DMark 03
Rozdíly mezi čipsety PT880 a i875 jsou malé - mnohem větší rozdíly naleznete mezi jedno a dvoukanálovou konfiguraci paměti (to pochopitelně platí jak pro platformu Intel, tak i pro VIA).
Doplňkově jsme měřili výkon v diskových operacích. V případě disku Seagate Barracuda SATA V byly rozdíly mezi čipsety i875 a PT880 minimální: avg. read speed 35.45 / 35.40MB/s.
Závěr
Je evidentní, že VIA se podařilo vymazat výkonový náskok čipsetů i865PE / i875P. Není výrazně lepší ani horší - zdá se, že pro současná Pentia 4 se toho mnohem více udělat ani nedá. Vysoký výkon a nízká cena (PT880 + cca 1000Kč = i865PE, i865 + cca 1000Kč = i875P) potěší příznivce procesorů Intelu kteří se zároveň nelekají značky VIA (otázkou je, kolik takových existuje).
V průběhu testu jsem nezaznamenal problémy se stabilitou ani s kompatibilitou pamětí. Zdá se, že první mouchy špatné spolupráce čipsetů s pamětmi DDR jsou už za námi.
Přes svoji nízkou cenu (desku právě zařazujeme do našeho shopu, cena je 2290Kč bez DPH) nabízí deska MSI PT880 Neo nečekaně mnoho. Dnes už nejspíše nikoho nebude mrzet absence FireWire (toto rozhraní bývá často implementováno na kvalitních zvukových kartách) ani pouze 10/100 LAN. MSI s PT880 útočí především cenou - kdy můžete ušetřené peníze "vrazit" do dalšího modulu paměti či kvalitnější grafiky. A pokud se bojíte značky VIA? Pak klidně zůstaňte u svého oblíbeného Intelu :-)
Leden 2004, MSI PT880 /čipset PT880
"Za dobrý poměr cena-výkon..."
Klady (kurzivou označené se týkají čipsetu)
-
Podpora 800 MHz FSB, AGP 8X,
-
Dual channel řadič paměti,
-
Dobré možnosti ladění,
- SerialATA,
- Dobrá cena,
-
Úzké IDE kabely
Zápory (kurzivou označené se týkají čipsetu)
-
"Neznačkový" čipset
Za zapůjčení desky MSI PT880 Neo děkujeme firmě LEVI.