MSI Radeon RX 6650 XT Gaming X: Výborný chladič a pár procent výkonu navíc | Kapitola 27
Seznam kapitol
AMD uvádí na trh trojici nových modelů Radeonů. Dnes se podíváme na ten nejslabší, který ale z hlediska poměru cena/výkon patří k těm nejvýhodnější a díky akceptovatelné ceně při současné, ještě nepříliš lákavé nabídce, i nejdostupnějším.
Cena, poměr cena/výkon
Protože situace na trhu grafických karet má pořád ještě daleko do ideálu a u hlavně u výkonnějších modelů jsou z různých důvodů o několik tisíc vyšší, než by měly být, u poměrů cena/výkon uvádíme dvoje ceny.
Výrobcům se pochopitelně moc nelíbí, když se poměr cena/výkon počítá z cen v těch obchodech, které je ještě zveřejňují, protože nemohou ovlivnit, kolik si obchodníci na kartu přirazí. Nejlevnější modely jsou stále dlouhodobě nedostupné, lhůta dodání 14 dnů u nich v praxi znamená spíš možná za dva měsíce.
No zákazníkům se zase nelíbí, když se karty hodnotí jen podle doporučených cen, o kterých si můžou nechat zdát.
Vyřešíme to šalamounsky a prostě uděláme dvoje grafy – první s cenami, které by karty měly mít podle výrobců, a druhý s cenami, za které se mají prodávat podle některých obchodů.
A realita bude nejspíš někde mezi tím.
Cena, poměr cena/výkon při doporučených cenách
Cena a poměr cena/výkon podle cen v obchodech
Následující, tentokrát už „tržní“ ceny karet berte jen jako hrubě orientační – ceny v obchodech ještě stále nedosahují hodnot doporučených přímo výrobci karet (těch z distribuce i s adekvátní marží).
Kvůli stále velkému zájmu i kvůli starším a dražším skladovým zásobám jsou ceny dostupných karet vyšší. Ceny jsou z obchodů, které mají víc odvahy než do ceníků napsat jen „těšíme se“. A většinou ještě platí, že ne vždy se dá najít konkrétní testovaný model, tak některé z cen neodpovídají přímo otestovaným modelům, ale jde o karty téže kategorie.
Proto platí, že jak ceny, tak poměr cena/výkon v následujících grafech je jen hrubě orientační.