MSI X299 Gaming M7 ACK – Ultra highend pro Skylake-X | Kapitola 7
Seznam kapitol
Testovali jsme už dvě základní desky s čipsetem X299 pro platformu Intel LGA 2066. Spíše profi Asus a trochu levnější herní model od MSI. V dnešním testu se zaměříme na druhý nejvyšší herní motherboard, který má MSI v nabídce. Výbava a možnosti jsou excelentní, ovšem cena je tradičně v této třídě vysoká.
Napájení desky
Na obrázku vidíme napájecí okruhy desky. Červeně je označena kaskáda napájení procesoru. Ta je tvořena jedenácti fázemi z PowIRStage mosfetů společnosti IR. Všech jedenáct fází napájí procesorová jádra, další části procesoru napájí žlutá oblast. Oranžově jsem také zvýraznil fázi napájení PCH čipu a modře fáze napájení pamětí. Další barva – zelená pak patří napájecím konektorům desky. Růžové jsou napěťové kontroléry.
Napájení DigitALL
Výrobce nazývá napájecí kaskádu DigitALL. V podstatě jde o naprosto shodnou kaskádu, jakou nalézáme na deskách Asus už několik let. Asus, MSI i Gigabyte přešli svorně na VRM od IR a jejich napájecí obvody jsou téměř nachlup stejné. Obvod CPU je tvořen highendovým PowIRStage od IR. Trochu matoucí může být jen divný počet fází, jde o lichý počet. Osobně tipuji, že samotná jádra napájí osm z nich a zbylé tři jsou určené dalším částem procesoru.
Procesorová jádra napájí jedenáct fází sestavených z PowIRStage mosfetů. Maximální proud jnež obvod může teoreticky dodat do procesoru, je kolem 600 A. Mosfety doplňují kvalitní kondenzátory od společnosti Nichicon a extra kvalitní cívky. Na zadní straně desky jsou děliče, jinak by kontrolér nemohl ovládat všech jedenáct čipů. Teplota pro omezování výkonu je nastavena 110 °C.
Paměti jsou napájeny obstojně. Jde o plně digitální dvoufázový obvod ze dvou aktivních prvků společnosti Ti. Funkce je stejná jako u CPU, uvnitř aktivního prvku je výkonový mosfet, ovladač i „low“ mosfet. Tyto obvody jsou na desce dva, pro každý paměťový blok. Kontrolér pro napájecí obvod pamětí je netradiční, jde o PV4210 od výrobce ROHM Semiconductors. Ten se na deskách často nevidí.
Jako hlavní PWM kontrolér slouží 35201 od IR. Jde o osmifázový kontrolér splňující poslední standardy Intelu. V tuto chvíli už je jasné, že všech jedenáct digitálních fází je řízeno skrze tento kontrolér. Pracovní frekvence je u každého digitálního obvodu nastavitelná, zde je možné nastavit plynulý rozsah od 194–2000 kHz. Na defaultu pracuje na 500 kHz.
Procesor Skylake-X sice nemá grafické jádro, přesto se jeho napájení skládá z několika obvodů. unCore část je napájená zvlášť. Na fotografii vidíte jednofázový obvod (nalevo) pro tuto část procesoru. Má dokonce svůj vlastní napěťový kontrolér. Pravý napájecí obvod na fotografii patří druhé sadě pamětí.