MSI X299 Gaming M7 ACK – Ultra highend pro Skylake-X | Kapitola 8
Seznam kapitol
Testovali jsme už dvě základní desky s čipsetem X299 pro platformu Intel LGA 2066. Spíše profi Asus a trochu levnější herní model od MSI. V dnešním testu se zaměříme na druhý nejvyšší herní motherboard, který má MSI v nabídce. Výbava a možnosti jsou excelentní, ovšem cena je tradičně v této třídě vysoká.
BIOS
Vzhledem BIOSu zřejmě výrobce nikoho nepřekvapí. BIOS v této podobě známe už z mnoha starších desek, včetně barevného schématu. Od této desky by člověk čekal maximální možnosti, což se samozřejmě potvrdilo. BIOS je vybaven královsky.
Přetaktování CPU i pamětí
K testu jsem použil MSI X299 Gaming M7 ACK. Jelikož jsou procesory odemčené, je základní taktování celkem snadné. Stačí navolit násobič procesoru a nastavit napětí.
Pro test jsem použil BIOS 1.50 jež vidíte na horním obrázku. S taktováním nebyly žádné potíže, vše fungovalo stejně dobře jako na X99. Stabilitu všech níže testovaných kombinací taktů a napětí testuji v OCCT 20 minut, nikoliv jen v Cinebench R15.
Maximální takt s 1.1V
Jako prvotní napětí jsem zvolil 1,1 V. To je v podstatě o mírně vyšší základní napětí. Základ má náš procesor 1,07 V. Zcela bez problému jsem dosáhl stoprocentní stability na 4,4 GHz. Frekvenci unCore jsem navýšil na 2,6 GHz ze základních 2,4 GHz. Pro 4,5 GHz už bylo nutné napětí zvýšit. Dosáhl jsem tedy navýšení frekvence jader o 13 procent. Výkon narostl asi o 13 procent, tedy adekvátně frekvenci.
Přetaktování s 1.15V
Napětí 1,15 V jsem stanovil jako absolutní maximum pro testy se vzduchovým chladičem. Jde o napětí, jenž mohu pro dlouhodobé používání ještě doporučit. Nic víc už vzduchem nelze uchladit. Pokud nemáte extrémně výkonné vzduchové nebo vodní chlazení, výše se nedostanete. Teplota v zátěži stoupá už na hranici s nulovou rezervou pro horké léto. Frekvence jader procesoru byla stabilně na 4,5 GHz, unCore jsem nastavil na 2,8 GHz. Výkon i frekvence stouply o 18,5 procent. Spotřeba vyskočila na vysokých, ale stále solidních 312 W. Dále jsem zkusil ještě limit AIO setu.
Přetaktování s 1.20V
Frekvence procesoru byla 4,6 GHz při napětí 1,2 V, takt unCore jsem nastavil na 2,9 GHz. Výkon je ohromný, přibližně o 21 procent nad základním. Výkon v Cinebench R15 se přehoupl přes metu 3000 bodů. S delidem a ultra výkonným vodníkem si ale dokáži tyto frekvence při běžném provozu představit. Spotřeba také není nijak brutální – 355 W.
Teploty po OC
Screenshot ukazuje teploty s napětím 1,2 V. Vidíte, že teplota procesoru se pohybovala stále kolem 80 °C, ale většina jader nešla nad 75 °C. S výkonným AIO setem frekvence 4,6 GHz bez problémů udržíte na solidních teplotách. V tomto případě by delid jistě pomohl k lepším teplotám a stabilnějšímu výkonu po přetaktování. Dle mého názoru to ale nemá smysl, teploty nižší o několik stupňů anebo 100 MHz navíc už není žádný posun.
Paměti
Paměti šly bez jediného problému přetaktovat hladce na 3800 MHz v quad-channel (čtyři moduly). To je proti Broadwell-E velký posun kupředu, jelikož ten končil většinou někde kolem 3200 MHz. To si myslím není vůbec zlé a výkon to posune do vyváženějších rovin. Propustnost je ale i v základu tak vysoká, že aplikační i herní výkon po přetaktování pamětí nebude o mnoho vyšší.