Na návštěvě Cibien's Corner – muzeum počítačových her!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Na návštěvě Cibien's Corner – muzeum počítačových her!

Na návštěvě Cibien's Corner – muzeum počítačových her! | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

13. 9. 2018 19:00 7

Seznam kapitol

1. Co v muzeu najdete? 2. Čeněk Cibien 3. Plány na další expanzi 4. Fotogalerie od Atari po Nintendo 3DS 5. Fotogalerie Nintendo kam se podíváš
6. Fotogalerie mix od Segy po Playstation 7. Fotogalerie Microsoft Xbox  8. Fotogalerie Doom a John Romero  9. Videosekce I. 10. Videosekce II.

Před týdnem bylo otevřeno interaktivní muzeum počítačových her Cibien's Corner. Najdete ho v pražských Holešovicích – a na rozdíl od známého arkádového muzea Arcade Hry se zaměřuje na domácí konzole a počítače. Pamětníci mohou zavzpomínat a mladší ročníky si mohou vyzkoušet, na čem a jak jejich rodiče kdysi hráli.

Reklama

Čeněk Cibien

Zakladatelem muzea je Čeněk Cibien (proto Cibien's Corner). Čeněk začínal hrát na počátku 90. let. Jeho první konzole byla Sega Saturn – byl to systém relativně neúspěšný a díky tomu byl levný. Druhou jeho herní platformou bylo, jako u většiny hráčů, samozřejmě PC. Hry pro konzole si kupoval sám. Jako student šetřil na jídle, místo tramvajenky si kupoval hry po bazarech – zaujalo ho všechno od Segy. Mělo to svoji cenu, protože jezdil často načerno – a tak musel čas od času utíkat před revizory – ale za ušetřené peníze mohl nakupovat další další hry. Sega si ho získala, ale nakonec byl, podobně jako většina Čechů, spíš počítačový hráč. Už v 90. letech začal sbírat cenově dostupné platformy a vytvářel jejich sbírku. Byla to jeho první sbírka, která je dnes už bohužel zničená.
 
V roce 2002 přišly katastrofální záplavy, které zaplavily i jejich sklep v Roztokách u Prahy, kde byla sbírka uskladněna. Došlo přitom ke kompletnímu zničení první sbírky, protože záplava přinesla spoustu bahna, ale i oleje a dalších nečistot, které kompletně pokryly všechny stroje a způsobily jejich zničení – včetně zničení cenných datových médií. Ztráta první sbírky pro něj byla hlavně emoční ztráta – přišel i o svůj první Saturn, prostě to nešlo vyčistit ani chemickými prostředky. Vše bylo zničené až na několik disket, které zapomněl v autě a náhodou se je podařilo zachránit.
 
Amiga 1200
i Zdroj: PCTuning.cz
Amiga 1200

Po dlouhou dobu přemýšlel, že už herní systémy nebude znovu sbírat. S postupem času ale došlo k tomu, že si čas od času koupil nějakou starší konzoli, na které hrál. Vždy se považoval ne za sběratele, ale hráče, který sbírá to, co ho baví. Často cestoval – a místo toho, aby se večer bavil po barech, si raději koupil v bazaru nějakou konzoli a bavil se s ní na hotelu. A tak se rozhodl, že si sbírku doplní a znovu ji obnoví. Systematicky a s velkou razancí pak začal doplňovat nekompletní sbírku od roku 2016.

Proto si vytvořil plán, kde herní zařízení rozdělil podle ceny a podle míry vzácnosti. Zpočátku se snažil pokrýt jednotlivé platformy přes běžné typy, teprve s časem přešel ke specialitám, jako je například PS2 Sakura (tedy PS2 v růžové verzi). Podle tohoto akvizičního schématu jede dodnes, získává věci běžné i vzácné. V současné době interaktivní muzeum pokrývá zhruba 5 % jeho sbírky, ty vzácnější kusy, jako je Multimega, Wondermega či zrcadlový GameCube od Panasonicu, plánuje vystavit v budoucnosti. Vzácné systémy ale budou jenom k vidění, ne ke hraní.

Nintendo SNES
i Zdroj: PCTuning.cz
Nintendo SNES

Zajímavé kusy mu doporučuje síť kontaktů, kterou má po celém světě – od Japonska po USA. Díky těmto kontaktům se mu podařilo získat například řadu unikátních stojanů pro konzole – tak, jak se vystavovaly při prodejních akcích po celém světě. Jde o demo stanice, ve kterých je uložena konzole – a jsou udělané tak, aby si je mohli zákazníci (a dnes návštěvníci) v klidu vyzkoušet.

Největší problém u stojanů je pochopitelně s dopravou – není jednoduché dostat rozměrnou strukturu přes půlku planety. Jeho kontakty jsou pro něj zároveň i specializovanými mentory, kteří se zaměřují na lokální značky strojů – a čas od času Čeňkovi dohodí tip na zajímavou akvizici. Čeněk má zároveň štěstí na svou ženu – ta ho podporuje a praktickými radami mu s vedením projektu pomáhá.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama