Nárůst výkonu CPU za poslední roky - Procesory Intel
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Nárůst výkonu CPU za poslední roky - Procesory Intel

Nárůst výkonu CPU za poslední roky - Procesory Intel | Kapitola 7

Z. Obermaier

Z. Obermaier

13. 9. 2012 03:00 61

Seznam kapitol

1. Tak šel čas ... a výkon? 2. Procesory v testu 3. Testovací sestavy a nastavení 4. Výkon procesorů v základním nastavení
5. Výkon procesorů po přetaktování na 4,2 GHz 6. Měření spotřeby 7. Závěr

Už jsou to skoro čtyři roky od uvedení architektury Intel Nehalem a čipů Core i7-900. Od té doby Intel desktop inovoval nejprve se Sandy Bridge a letos s Ivy Bridge. Je už Nehalem zastaralý a jak velký nárůst výkonu přinesly jeho následovníci? - Vyplatí se už první Core i7 nahradit za novější čipy Ivy Bridge?

Reklama
Nárůst výkonu CPU za poslední roky - Procesory Intel
i Zdroj: PCTuning.cz

Mezi procesorem Core i7-920 a Core i7-3770K uplynuly téměř čtyři roky, zaznamenali jsme od té doby čtyři různé patice (LGA 1366/1156/1155/2011) a řadu nových procesorů. Výkon ale za ta léta stoupal jen mírně, spíše díky vyšším frekvencím a Turbo taktům než razantním zvyšováním výkonu na jádro a samotné architektury. Je spíše vidět, že Intel se za výkonem moc nežene a zajímá jej spíše spotřeba a úspora platformy jako celku (integrace všeho do CPU). Přesto ale určitá zlepšení upřít novým čipům nemůžeme, výkon na jádro stoupl a efektivita procesorů také.

Pokud bychom měli naše měření zhodnotit dle čísel, je verdikt celkem jasný. Pokud máte v počítači, dnes už postarší, procesor Core i7-920 na základní frekvenci, tak vězte, že vůči procesoru Core i7-2600K architektury Sandy Bridge je jeho výkon nižší v průměru o 22 procent, proti Core i7-3770K už to je téměř 30 procent. Tato čísla ale vychází pouze z našich několika testů, zaměřených spíše na multi-thread výkon. V naší stávající kompletní metodice měření CPU by dopadl Core i7-920 mnohem hůře, hlavně v single-thread aplikacích by mnohde pohořel a průměrný výsledek by zkazily i moderní aplikace využívající novější instrukční sady. Výkon není na dnešní dobu stále špatný, k současným možnostem stávajících modelů ale už značně pokulhává a o výměně by se i vyplatilo uvažovat.

Pokud ale tento nebo podobný procesor provozujete přetaktovaný (alespoň na 4 GHz), není moc co řešit, výkon poskočí znatelně vzhůru a bez potíží ztrátu dorovná. K upgradu není mnoho důvodů. Ovšem žádná "hitparáda" to přeci jen není. Stačí se podívat na herní výkon, kde tento čip za novými procesory zkrátka měřitelně ztrácí. Zajímavé bylo zejména měření na stejných taktech.

Architektura Nehalem byla v průměru o 11-14 procent pomalejší než stejně taktovaný Sandy a Ivy Bridge. To už je celkem zajímavý rozdíl ve výkonu. Když k tomu připočteme výrazně vyšší spotřebu, vypadá už Core i7-920 jako opravdový "dinosaurus" určený k náhradě za mladší "kousek". Architektura Nehalem ztrácí jak v aplikačním výkonu tak i ve hrách, kde je rozdíl víc než 15 procent vůči Core i7-3770K. Jak tedy stoupl výkon procesorů Intel na jádro od architektury Nehalem k Ivy Bridge? - Pouze v řádu procent. Nárůst výkonu Nehalemu/Sandy Bridge je dle aplikace od 3-12 procent. Nárůst Sandy Bridge/Ivy Bridge pouze v jednotkách procent. Průměrně to bude těsně kolem 10 procent mezi Nehalem a Ivy Bridge. Není to moc, co říkáte? Toto skóre ale není finální, musíme k němu připočíst vyšší frekvence každého nového čipu, nižší spotřebu a nové instrukční sady. To vše nám dá dohromady už slušný nárůst výkonu a efektivity každé nové generace.

V druhé části našeho srovnání se podíváme stejným pohledem i na procesory od AMD. Srovnáme proti sobě Phenom II X4, Phenom II X6 a procesory FX. Jako nejdůležitější moment srovnání AMD pak bude právě procesor FX-8300 jež bude už brzy uveden a přináší zvýšení výkonu proti starším FX-8100 čipům.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama