Nárůst výkonu CPU za posledních osm let  – AMD vs. Intel
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Nárůst výkonu CPU za posledních osm let – AMD vs. Intel

Nárůst výkonu CPU za posledních osm let – AMD vs. Intel | Kapitola 3

Z. Obermaier

Z. Obermaier

5. 10. 2016 03:00 85

Seznam kapitol

1. Úvod: vývoj nezastavíš 2. Architektury Intelu 3. Architektury AMD 4. Procesory Intel v testu 5. Procesory AMD v testu
6. Testovací sestavy a nastavení 7. Výkon procesorů v základním nastavení 8. Výkon procesorů po přetaktování na 4,2 GHz 9. Výkon versus frekvence 10. Závěr

První CPU Nehalem byl uveden před osmi lety, Phenom X6 před šesti. Jak se zvýšil výkon procesorů obou výrobců od roku 2008 do roku 2016 a jak by na tom jednotlivé architektury byly, kdyby běžely na stejných taktech anebo nenaháněly výkon přidáváním jader, se podíváme v aktualizovaném srovnání architektur.

Reklama

Architektury AMD

Deneb

Nárůst výkonu CPU za posledních osm let  – AMD vs. Intel
i Zdroj: PCTuning.cz

Jádro Deneb bylo pro AMD požehnáním, stejně tak Phenomy II X4 na něm postavené. Základ čipu zůstal stejný, porovnáním snímků čipů s Agenou je to jasné, rozrostla se ale L3 cache. Ze 2MB u jádra Agena, zde máme 6MB a to je velký rozdíl. Změn ale bylo mnoho. Hlavní byla změna výrobního procesoru z 65nm na 45nm. Také konečně dorazily paměti DDR3 s taktem 1333 MHz. Vylepšená byla architektura, nárůst vůči předchůdci měl být až 20 procent. Další důležitá vlastnost byly frekvence, konečně se Phenomy dostaly na takt 3 GHz a po přetaktování až nad 4 GHz. Zlepšení přišlo i se spotřebou, zkrátka a dobře Deneb se povedl, přišel ale relativně pozdě.

Thuban

Nárůst výkonu CPU za posledních osm let  – AMD vs. Intel
i Zdroj: PCTuning.cz

V roce 2010 pak přichází i čipy s jádrem Thuban, jde docela o překvapení, původně byly určené pouze pro servery a Opterony. V desktopu byly obohaceny o Turbo. Nakonec jej ale AMD vydává do desktopu a jedná se o nejlepší krok za posledních pět let. Procesory nabízí skvělý multi-vláknový výkon, jsou levné a je o ně zájem. Po dlouhých letech se procesorová divize krapet sbírá a je celkem úspěšná. Na high-end to sice nestačí, ovšem Core i7 je také výrazně dražší. Zajímavý je i pohled na čip samotný, všimněte si, že proti křemíku u Deneb, se přidala pouze dvojice jader – vše ostatní zůstalo stejné, včetně cache. Procesory s jádrem Thuban byly ještě donedávna solidními čipy.

Bulldozer (Zambezi)

Nárůst výkonu CPU za posledních osm let  – AMD vs. Intel
i Zdroj: PCTuning.cz

Bulldozer je od začátku do konce serverová architektura. Hlavní dominantou je rozdělení jader na moduly, kdy každý z nich nese dvě jádra sdílející některé prostředky. To umožňuje vysokou efektivitu, ovšem jen na papíře – realita byla nakonec jiná. V případě Bulldozeru, se v podstatě opakovalo fiasko s jádrem Agena prvních Phenomů X4. Jádro šlo na trh uspěchané, nedodělané, se spoustou chyb a nedoladěnou výrobou – nízkými frekvencemi. Slabému výkonu nepomohla ani řada nových instrukčních sad, rychlejší paměti a sofistikovaný návrh pamětí cache. Bolístkou byla sdílená a špatně naprogramovaná FPU jednotka a řada dalších nedodělků. Od začátku bylo jasné, že AMD na dokončení asi neměla peníze, a spousta nápadů se nerealizovala. Pozitivem budiž ale 32nm výroba a celkem solidně nastavená cena.

Piledriver (Vishera)

Nárůst výkonu CPU za posledních osm let  – AMD vs. Intel
i Zdroj: PCTuning.cz

Když jsem říkal, že se historie opakovala u Bulldozeru, Piledriver tuto skutečnost potvrzuje. AMD to vždy vyjde až na podruhé, stejně jako Deneb zadupal do země Agenu, tak to Piledriver udělal Bulldozeru. Byť je návrh čipu stejný, došlo konečně k opravení spousty chyb, přeprogramování jednotlivých částí, zvýšily se takty a konečně i výkon se dostal, tam kam mířil hned napoprvé. Není to stále ono a na konkurenci to nestačí, jde ale už o solidní řešení za svou cenu. S novým jádrem si dokonce AMD mohlo dovolit uvést 5 GHz model, čímž Intelu ukázali, že stále umí překvapit. Pro patici AM3+ je to ale poslední čip. Vše ostatní už bylo APU pro FM2+.

Steamroller, Excavator

Nárůst výkonu CPU za posledních osm let  – AMD vs. Intel
i Zdroj: PCTuning.cz

Jádra jsou víceméně stejná s původním Bulldozerem, jsou ale zbavená největších chyb a problémů. Na obrázku vidíte čip Bristol Stoney, s jádry Excavator. Modrá plocha je GPU část, žlutá pak skrývá dva dvoujádrové moduly CPU a severní můstek. Myslím, že poslední 28nm APU s jádrem Excavator, tentokrát už do patice AM4 se nebude stavbou uvnitř mnoho lišit od FM2+ Kaveri. AMD se soustředí na Zen, a dávat nějaké větší sumy do posledního APU na bázi Excavator nemá smysl. Jde ale o test umístění PCH čipu do procesoru a vyzkoušení AM4 patice.

Zen

Nárůst výkonu CPU za posledních osm let  – AMD vs. Intel
i Zdroj: PCTuning.cz

Architektura Zen je návrat ke klasické struktuře plnohodnotných jader CPU. AMD zjistilo, že cesta sdílením prostředků v modulu nebyla správná, pro relativně nízko taktovaný čip. Moduly potřebují vysoké takty, což Bulldozer zpočátku neměl a to jej poškodilo na roky dopředu. Zen bude konzervativní čip, s frekvencemi nad 3 GHz, rozhodně ne 4 GHz jako Intel. Ale půjde o robustní multi-vláknový drtič. Jádro samotné bude jen o kousek slabší než celý modul v Bulldozeru, ale jader bude osm. Teoretický výkon tedy odhaduji někde jako šestimodulový Bulldozer (ten má moduly jen čtyři), tedy nárůst výkonu ve více vláknech jasných 50 procent. K tomu vyšší IPC na jádro a máme zde čip, který za sebou nechá vše na bázi Bulldozeru s náskokem desítek procent. Zda mám pravdu se ukáže na jaře příštího roku ..

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama