PCTuning Článek

Nejlepší remake všech dob: Legenda Resident Evil 2 je zpět

Jan Preclík
Jan Preclík
4. 2. 2019 03:00 11 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod a pohled do minulosti 2. Příběh 3. Dojmy z hraní, herní doba 4. Nastavení grafiky a výkon 5.  Odemykatelné bonusy 6. Závěr

Recenzenti z celého světa na něj pějí ódy. Je na steamu třikrát populárnější než předchozí sedmička. V prvním týdnu prodal 3 miliony kopií. Je prvotřídně optimalizovaný. Své původní verzi nedělá žádnou ostudu. Jeho hraním se vystavujete riziku zešílení a stavům duševní úzkosti. Mohl být remake legendy vůbec lepší?

Reklama
Reklama

Po více než dvaceti letech jsme se dočkali remaku přelomového druhého dílu snad nejznámější zombie ságy na světě s názvem Biohazard / Resident Evil. Právě druhý díl, bez nadsázky, proslavil sérii natolik, že na jeho základě vznikl nespočet her a filmů z tohoto univerza.

Paradoxem je, že celá série by v této podobě vůbec nevznikla nebýt vývojářského studia Infogrames a jejich úžasné trilogie Alone in the Dark, kterou vypustili do světa v roce 1992. Právě tato série poprvé PC hráčům přináší hororovou adventuru se statickou kamerou a izometrickým pohledem. Hry si všiml vývojář z Capcomu – Šindži Mikami, který se rozhodl první díl ságy, tehdy ještě vyvíjený jako first person shooter, překopat do stejného provedení.

A právě proto vznikl v roce 1996 primárně pro konzole Playstation (později i pro PC) první díl japonské ságy Biohazard. Stejný název bohužel nemohl být použit v USA, jelikož byl obsazen už v roce 1992 jiným titulem. Mikami tehdy vyzval své zaměstnance, aby pro hru vymysleli originální název, a tak vznikla sága Resident Evil, pod názvem, jaký známe dnes.

V úspěch prvního dílu se absolutně nevěřilo, proti předpokladům však sklidil celosvětové ovace. Vydání druhého dílu tak byla jasná věc. Ten měl původně vyjít v roce 1997, když však byla hra z velké části hotová, Capcom se rozhodl ji kvůli rozpolcenému a nepříliš dobrému scénáři kompletně celou předělat. Ze hry tak zbylo torzo v podobě enginu a hrstky lokací. Vývojáři však dřeli doslova dnem i nocí, aby dotáhli vývoj do konce, a tak se v květnu 1998 dostává konečně na pulty obchodů legendární, dle mnohých názorů dodnes nepřekonaný druhý díl.

Díky dalšímu masovému úspěchu studio Capcom zakládá tři týmy, které nezávisle na sobě začaly pracovat na dalších hrách z tohoto universa současně. V roce 1999 tak vychází třetí díl s podtitulem Nemesis, což měl původně být pouze spin-off série. Nejdřív se měl odehrávat na lodi, díky problémům s vývojem a opět špatným scénářem byl ale zrušen a Nemesis posloužil jako plnohodnotná náhrada. Rok na to vychází od třetího týmu spin-off s názvem Code Veronica následovaný prequelem s přízviskem Zero, který vyšel roku 2002.

Po třech letech Capcom přišel s Resident Evilem 4. Fanoušky hry tehdy díky svému enginu, který byl poprvé použit v méně známém spin-offu Dead Aim, rozdělil do dvou táborů. Někteří absenci stacionární kamery nemohli spolknout, jiní si naopak nový engine zamilovali. Čtyřka tak byla premiérou inovativního enginu z pohledu třetí osoby. Přeci jen se psal rok 2005 a původní verze začala být zastaralá.

Počínaje pátým dílem došlo k odklonu od survival horrorové akce a ze hry se stala pouhá akčňárna, která se navíc absolutně nedržela původního konceptu a z nepochopitelných důvodů byla zasazena do Afriky. Šestý díl se vracel do Racoon city a přinesl příjemnou inovací – možnost hrát hru na jedné obrazovce díky lokálnímu multiplayeru, veřejnost však, stejně jako spin-offy Umbrella Chronicles, šestka příliš neoslovila.

Capcom tedy vyslyšel volání skalních fanoušků a vydal HD remaky prvního dílu a prequelu Zero. V roce 2015 se objevily zprávy a první animace z gameplaye remaku druhého dílu, za kterým stál jeden z fanoušků hry. Majitelé práv na tuto zprávu reagovali velmi rychle a požádali autora, aby na remaku okamžitě přestal pracovat. Mnozí z toho snadno odvodili, to, co Capcom o pár měsíců později téhož roku potvrdil – práce na remaku nejslavnějšího dílu série započaly.

Ještě před remakem legendy, na který jsme netrpělivě my, fanoušci původní dvojky dlouhé čtyři roky čekali, vyšel začátkem roku 2017 Resident Evil VII, který se konečně odklonil od zažitého provedení a nabídl hráčům skutečný, hrůzu nahánějící survival horror. Sedmička potvrdila, že Capcom je skutečným mistrem hororu a zvládne udělat jednu z nejděsivějších a nejatmosferičtějších her historie. Bez ohledu na to, že tato hra nemá s původním konceptem moc společného, šlo o další skvělý díl celé série.

A konečně 25. ledna 2019, tedy po více než dvaceti letech, vychází remake legendárního druhého dílu, na který hráči ze staré školy do nejdelší smrti nezapomenou. Zahraniční recenze ještě před oficiálním vydáním pěly na hru chválu a demoverzi, která vyšla čtrnáct dní před vydáním, v prvních dvou dnech dosáhlo 1,1 milionů stažení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning