Nejlevnější tablety v testu I. – vyplatí se za dva tři tisíce? | Kapitola 2
Seznam kapitol
Tablety výrobců jako je Apple nebo Samsung jsou propracované, vyladěné a krásně designované. Jenže stojí hromadu peněz. Na trhu jsou ale modely menších značek, které se snaží zákazníka nalákat nízkou cenou. My jsme vybrali pět nejlevnějších a postavili je proti sobě. Vyplatí se šetřit? A který nabídne hodně muziky za málo peněz?
A přichází na řadu představení jednotlivých tabletů podrobněji a dovolím si zanechat pořadí stavené na předchozí stránce, tedy podle ceny. Tím pádem je prvním adeptem na bližší pohled zařízení s dosti nudným označením M7U od společnosti ZED. V podstatě by se ale dalo mluvit o noname čínském výrobku, protože najít nějakou informaci o tomto výrobci je skoro nemožné. Rozhodně nemá nic společného s telekomunikační společností zed.com.
Čínské produkci odpovídá také balení, ve kterém M7U koupíte. Nikde neuvedená značka, jediným nápisem na čelní straně je univerzální „Android MID“. Už to tedy značí, že nepůjde o žádný podporou přeplněný produkt. Mimo tohoto označení je na krabici jen několik screen shotů systému Android. Naprosto chybí jakákoliv specifikace, takže jediná informace, kterou se z balení dozvíte, že se jedná o 4GB verzi, což je uvedeno na boku krabice.
Ani po otevření není balení příliš ohromující. Samotný tablet je totiž uložen pouze v igelitovém pytlíku v platovém odlitku. Pod ním se naprosto volně pohybuje nabíječka, sluchátka a USB kabel pro připojení k PC. Kdo by hledal návod, dostane sice velmi podrobný, ale pouze v angličtině. Je sice pravda, že pro ovládání Androidu není třeba učebnici, ale i tak bych čekal trochu propracovanější výtisk. I zde je tedy vidět, že jde opravdu o „čínu“.
Pokud vezmeme do ruky zařízení samotné, tak jeho design je poměrně zajímavý, ale opět nikde nenajdete jakékoliv označení výrobce, pouze označení modelu je na malém štítku ze zadní strany. Co se mi líbí, je fakt, že nejde opět o obyčejnou hranatou placku. ZED je příjemně tvarovaný a nikde nemá ostrou hranu. Díky tomu se opravdu výtečně drží. A to jak v poloze na výšku (pro kterou byl pravděpodobně spíše vyroben), tak i na šířku.
Přední část tabletu je spíše lesklá – samozřejmě tu největší část zabírá displej (7“), jež je olemován černou hranou. Po obou stranách je ale ještě další plocha, která dostala takovou kovovou barvu. Jedná se ale o lesklý plast. Rozhodně toto zpracování ale dává tabletu luxusní dojem. Zadní strana je v podobném odstínu, ale už v matném provedení. M7U není nejmenší, v podstatě jej lze označit za největší z testovaných tabletů. Dosahuje rozměrů 215 × 125 × 15 mm, což je ale poměrně ideální pro držení. Jen bych osobně příště uvítal větší displej při zachování těchto rozměrů.
Mimo dotykové obrazovky ZED nabízí ještě několik ovládacích prvků. Ty nejvýraznější jsou po pravé straně, pokud máme tablet v poloze na šířku. Úplně zde září malý bílý trackball, který je umístěn uprostřed okrajové části. A musím uznat, že je to poměrně dobré místo, i když ještě tak o 2cm výše a bylo by to naprosto ideální (záleží samozřejmě na velikosti ruky). Pod trackballem je umístěno tlačítko se šipkou zpět, nad ním pak tlačítko MENU a ikonka domečku. Tedy nejpoužívanější tlačítka u Androidu. Pokud bychom hledali POWER tlačítko, tak to je umístěno na horní hraně.
Potěší přítomnost tlačítek i trackballu.
Při zapnutí zařízení se pak trackball rozsvítí jemně bílým světlem. Málem bych také zapomněl na hmotnost. ZED M7U váží 332g. Upřímně říkám, že to je poměrně dost. Už na první držení budete mít pocit, že váha je až nepříjemná. Je to škoda, protože ergonomicky je tento tablet tvarovaný opravdu extrémně dobře a váha tuto výhodu degraduje. Překvapující je ale zjištění, že ZED je druhý nejlehčí tablet z pěti testovaných. Subjektivně mi ale opravdu připadá nejtěžší.
Pokud se ptáte na konektivitu, tak ta je opravdu základní. M7U disponuje slotem pro microSD kartu, která ale není součástí balení. Poté nesmí chybět základní microUSB konektor, příslušný USB kabel pro připojení PC je součástí. Těsně vedle něj je ale na krytu vidět příprava pro HDMI, ale není osazena konektorem. Takže se dá předpokládat, že některý z dalších verzí bude mít i tuto konektivitu - zatím se bez ní ale musíme obejít. No a samozřejmě nechybí 3,5" jack pro audio a napájecí konektor (5V). Kdo čekal více, nedočká se.
Tvarově je ZED M7U velmi povedený.