Nejlevnější tablety v testu I. – vyplatí se za dva tři tisíce?
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Nejlevnější tablety v testu I. – vyplatí se za dva tři tisíce?

Nejlevnější tablety v testu I. – vyplatí se za dva tři tisíce?

Jan Štěpánek

Jan Štěpánek

22

Seznam kapitol

1. Borci v ringu 2. ZED M7U – představení 3. ZED M7U – hardware 4. ZED M7U – software 5. Point of View PlayTab2 – představení
6. Point of View PlayTab2 – hardware 7. Point of View PlayTab2 – software 8. Yarvik 7 – představení 9. Yarvik 7 – hardware 10. Yarvik 7 – software a pauza

Tablety výrobců jako je Apple nebo Samsung jsou propracované, vyladěné a krásně designované. Jenže stojí hromadu peněz. Na trhu jsou ale modely menších značek, které se snaží zákazníka nalákat nízkou cenou. My jsme vybrali pět nejlevnějších a postavili je proti sobě. Vyplatí se šetřit? A který nabídne hodně muziky za málo peněz?

Reklama

Jak už jsem řekl v perexu, nastává doba, kdy se každý výrobce snaží přitáhnout zákazníky tím svým tabletem, takže tento segment trhu rozhodně nelze ignorovat. Zákazníci se tak postupně rozdělili do takových tří skupin. První skupina považuje tablet za zbytečnost a přetrvává u PC, notebooků nebo maximálně ještě smartphonů. Do této skupiny se osobně asi řadím zatím já, protože jsem ještě nedostál okamžiku, kdy bych cítil, že je investice v řádech tisíc až desetitisíc nutná pro další fungování. Ale je fakt, že doba, kdy se tablety prodávají za částku výrazně vyšší než deset tisíc je pryč a ceny jdou neuvěřitelně rychle dolů. Vždyť nejlevnější dnes testovaný model pořídíte už za 2500 Kč.

Nejlevnější tablety v testu I. – vyplatí se za dva tři tisíce?
i Zdroj: PCTuning.cz

A i to jeden z důvodů, proč jsem za možnost otestování těchto tabletů rád. Mohu totiž opravdu vyzkoušet, jestli snížení zmiňované investice donutí ke koupi některého ze základních modelů. Zpět ale k segmentaci zákazníků.

Do druhé skupiny totiž lze zařadit zákazníky, kteří buď již tablet mají, anebo si jej chtějí v nejbližší době koupit, nicméně zde mluvíme o tabletech založených na systému Android nebo Windows Mobile (případně další alternativy mimo iOS). Věřím, že pro tyto zákazníky bude dnešní test také do jisté míry zajímavý, protože budou moci porovnat, zdali jejich zařízení je lepší, či horší oproti testovaným kusům a dostane se jim částečného ohodnocení investice.

Nejlevnější tablety v testu I. – vyplatí se za dva tři tisíce?
i Zdroj: PCTuning.cz

Logicky, tou třetí skupinou jsou majitelé iPadu. Ti mohou asi tento článek rovnou zavřít a začít ignorovat, protože stejně budou neustále porovnávat a potvrzovat si, v čem je vlastně iPad lepší a především se hájit tím, že právě Apple iPad je zakladatelem tohoto segmentu. Pravda určitě není ani na jedné straně, ale přesně mezi, takže rozhodně nechci rozpoutávat nějaký flame. Dnešní článek má téma dané – a jsou to levné tablety s Android OS. My jenom zhodnotíme, jak si opravdu vedou.

Než se pustíme do čehokoliv dalšího, musím vysvětlit, proč jsou všechny tyto tablety s Androidem. A vysvětlení je jednoduché a při prostudování ceníku i dost jednoznačné. Důvodem je prostě cena. Žádné jiné zařízení, respektive zařízení s jiným operačním systémem v této cenové hladině nenajdete. My jsme testované kusy vybírali takovým způsobem, že jsme nechali všechny tablety seřadit dle ceny a prostě vzali pět úplně nejlevnějších, kdy jedinou podmínkou byla velikost displeje alespoň 7“.

Nejlevnější tablety v testu I. – vyplatí se za dva tři tisíce?
i Zdroj: PCTuning.cz

A výběr padl na následující borce (řazeno dle ceny od nejnižší):

Ceny jsou uvedeny k 14.9.2011, kdy byl článek napsán.

Jak vidíte, tak jde spíše o méně známé výrobce, i když například Archos je na trhu tabletů již velmi dlouho a první model představil o poznání dříve, než některé známé značky. Navíc modely s menším LCD nabízí i za cenu ještě nižší, než náš nejlevnější ZED.

Nejlevnější tablety v testu I. – vyplatí se za dva tři tisíce?
i Zdroj: PCTuning.cz

Ani u jednoho modelu samozřejmě nenajdeme operační systém Android ve verzi 3.0 a vyšší, takže všechny běží na „dvojkovém“ jádru. Všechny navíc na jádru Eclair, tedy na verzi 2.1. jedinou výjimkou je Point of View, kterého výrobce dodává už s modernější verzi 2.3 (Gingerbread). Podle této informace má tedy právě tento „stroj“ potenciál na nejlepší výsledky. Ale uvidíme…

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama