Nejvýkonnější z výkonných – Intel Core i7-4960X
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Nejvýkonnější z výkonných – Intel Core i7-4960X

Nejvýkonnější z výkonných – Intel Core i7-4960X

Michal Šimonek

Michal Šimonek

3. 9. 2013 07:00 51

Seznam kapitol

1. Ivy Bridge-E, čipset X79 a LGA 2011 2. Nutná porce slajdů 3. Porce slajdů II 4. Testovaný procesor a specifikace 5. Testovací sestavy a výběr testů 6. Měření výkonu, benchmarky procesoru I. 7. Měření výkonu, benchmarky procesoru II 8. Měření výkonu, benchmarky procesoru III
9. Měření výkonu, benchmarky procesoru IV 10. 3D Marky a Unigine test (CPU) 11. Herní benchmarky a hry 12. Provozní vlastnosti 13. Přetaktování sestavy - vzduch 14. Přetaktování sestavy – LN2 příprava a nastavení 15. Přetaktování sestavy – tekutý dusík a výsledky 16. Závěrečné zhodnocení

Letošní rok přinesl hned několik nových procesorů. AMD uvedlo sympatický procesor Kabiny s jádrem Jaguar, později také Richland a u Vishery jsme se dočkali limitovaného FX-9590. Intel vytáhl svou zbraň Haswell a dnešním dnem přichází s procesorem, který potěší všechny nadšence maximálního výkonu. Ivy Bridge-E je tady!

Reklama

Intel za poslední roky nemá kam spěchat a tlačit na pilu. Avšak i přesto jsou někteří příznivci modré značky trochu zklamáni. Po obrovské oblibě procesorů Core Duo a povedeném Nehalemu (jeho doba však přišla až o rok až dva později v závislosti na rozšíření využitelných aplikací a her) to byl ještě dodnes velmi oblíbený a opěvovaný Sandy Bridge. Tento procesor ve své době přinesl kromě vynikajícího výkonu také velmi dobré provozní vlastnosti a vynikající potenciál k taktování za použití konvenčních metod chlazení. Letošní Haswell i přes vyšší IPC zklamal své fanoušky právě oním taktováním, které papírově nevypadá až tak dobře jako například 5GHz Sandy Bridge. Co na tom, že i 4,4GHz Haswell má právě výkon cca 5GHz Sandy Bridge. Meta 5 GHz, byť i stabilní jen pro pár benchmarků, vypadá pro některé uživatele jako větší lákadlo.

Nejvýkonnější z výkonných – Intel Core i7-4960X
i Zdroj: PCTuning.cz

Na samotný povedený Sandy Bridge navázal později na podzim roku 2011 monstrózní Sandy Bridge-E. A rozhodně bylo o co stát, hlavně multijádrový výkon byl a stále je ohromný. I taktování tak rozměrného procesoru bylo více než slušné. Ostatně odkáži vás na recenzi procesoru Intel core i7-3960X. Dnes se tento procesor dočkal refreshe v podobě Ivy Bridge-E a znovu bude extrémní výkon hlavním bodem. Žezlo nejvýkonnějšího desktopového procesoru na světě může být dnes předáno nástupci.

Ivy Bridge-E a čipset

3.září 2013 je dnem uvedení Ivy Bridge-E, samotný prodej procesorů v distribuční síti bude následovat asi do 7 dní. Potěší fakt, že patice 2011 zůstává zachována, a také využití čipsetu Intel X79. Desky zahazovat tudíž nemusíte, stačí pouze updatovat BIOS.

Nejvýkonnější z výkonných – Intel Core i7-4960X
i Zdroj: PCTuning.cz

Podíváme se také na samotný highendový čipset Intel X79. Ten byl uveden na podzim roku 2011, je tu s námi téměř dva roky, ale teprve nyní pro něj přichází nová generace procesorů (i když je to spíše refresh architektury). Samotný jižní můstek nedoznal žádných změn, což je pochopitelné. Stará se totiž o komunikaci s disky, USB IO atd. Samotných SATA 3G/6G a nebo eSATA je řízeno jižním můstkem celkově šest. Z toho jsou dvě SATA 6G. To je méně, než například u Z87 čipsetu (6x SATA 6G). USB 2.0 zařízení může být nativně zprostředkováno až 14. V tom už Z87 také překonává svým způsobem starší X79, Z87 podporuje nativně navíc i 6 USB 3.0 portů. Čipset s procesorem komunikuje skrze rozhraní DMI, které má přenosovu propustnost až 20 Gb/s. Procesor samotný (Ivy Bridge-E) má stejně jako jeho předchůdce 40 PCIe 3.0 linek, které jsou přerozdělovány dle potřeby. Zapojení Crossfire či SLI je pochopitelně možné, linky se v případě multizapojení grafických karet přerozdělí na 2×x 16 a 1× 8 nebo dokonce 1× 16 a 3× 8 a nebo 1× 16, 2× 8 a 2× 4 linek. Je jasné, že platforma se hodí nejen jako pracovní, ale jako také herní se zaměřením na zapojení více než dvou grafických karet zároveň. Malou změnou prošel čtyřkanálový paměťový řadič. Ten má vyšší propustnost, a to díky nativní podpoře až 1866 MHz DDR3 quadchannel (platí při osazení pouze jedné čtveřice).

Nejvýkonnější z výkonných – Intel Core i7-4960X
i Zdroj: PCTuning.cz

Takto vypadá wafer, ze kterého pochází procesory Ivy Bridge-E. Samotný wafer má průměr 30 cm. Pro zvětšení stačí kliknout na tento menší náhled obrázku. Kdepak asi budou ty nejlepší kousky?

Procesor a jádro

Nyní se podíváme na samotný procesor. Vylepšená 22nm technologie s 3D tranzistory umožnil výrazně změnšit plochu čipu vůči 32nm Sandy Bridge-E. A díky výrobnímu procesu bylo možné v klidu navýšit třeba i už tak rozměrnou L3 cache až na neuvěřitelných 15 MB. Samotná velikost die je kolem 257 mm², to je o více než 178 mm² (ačkoliv pravý důvod je částečně i jiný)! Počet tranzistorů činí 1,8 miliardy. TDP je však stejná, zůstává na 130 W vůči přímému i7-3960X (3970X má 150 W, ale vyšel až mnohem později). Jak je to možné? Výrobní proces a výrazně menší plocha nemusí znamenat zároveň výhru. Jednotlivé tranzistory jsou více u sebe, produkují více tepla a vzájemně se zahřívají, mají vyšší ztrátovost. To samo o sobě souvisí s vyšším příkonem na jednotku plochy. Přesto na velmi výkonný čip a větší počet tranzistorů se jedná o stále příjemné číslo.

Nejvýkonnější z výkonných – Intel Core i7-4960X
i Zdroj: PCTuning.cz

Jednotlivé bloky na procesoru jsou dobře viditelné. Obdélníková část nahoře patří k paměťovému řadiči. Jednotlivá procesorová jádra jsou rozmístěna po trojicích – zcela nalevo a napravo snímku die. Velikost instrukční cache jádra je 32 KB, stejně tak jako datová paměť o 32 KB. Větší L2 cache disponuje 256 KB na jádro. Dvě velké obdélníkové plochy mezi procesorovými jádry náleží sdílené L3 cache o celkové velikosti 15 MB. Spodní "obdélník" obsahuje komunikační uncore, IO část procesoru. Pro nižší modely Ivy Bridge-E stačí pouze znepřístupnit určitá jádra a části L3 cache. Na prvotní pohled tu však rozdíly vidíte, Sandy Bridge-E vycházel z 8jádrového návrhu, a i proto byla die velikostně o dost větší, Ivy Bridge-E ale čistě z 6 jader. Procesory Ivy Bridge-E z technologického hlediska patří k velmi moderním procesorům, podporují pochopitelně instrukční sady SSE 4.1, SSE 4.2, AVX a AES. Procesory by měly disponovat také funkčními virtualizačnimi sety VT-x a VT-d. Procesory využívají úsporné funkce Enhanced SpeedStep technology a pro vyšší výkon turbo boost verze 2.0, který si v jiné kapitole lehce připomeneme. Díky hyperthreadingu se fyzických šest jader chová v systému jako dvanáctijádro, což značně napomůže náročným aplikacím.

Nejvýkonnější z výkonných – Intel Core i7-4960X
i Zdroj: PCTuning.cz

Na úvod se dočkáme tří modelů Ivy Bridge-E. Samozřejmě s nejdražší cenovkou je prémiový i7-4960X. Vidíme dle tabulky, že jeho takt je vysokých 3.6 GHz a v případě turba až 4 GHz. Tak jako předloni, většinu nadšenců osloví spíše i7-4930K, i tento procesor má odemčené násobiče, ale má mírně nižší takty a menší L3 cache. Slušných 3.4 GHz a až do 3.9 GHz s turbem je stále o 100 MHz více, než má i7-3930K. A nakonec "levný" i7-4820. I on má zmenšenou L3 cache a nejen to. Jádra jsou sražena na 4. Na druhou stranu je tu vysoký základní takt procesoru 3.7 GHz, turbo znovu je limitováno na 3.9 GHz. Kdo využije možnosti 40x PCIe linek, bude to jistě taky dobrá alternativa. Procesor by měl být dokonce mírně levnější, než Haswell i7-4770K.

Nejvýkonnější z výkonných – Intel Core i7-4960X
i Zdroj: PCTuning.cz

Prodejním procesorům uvedených na obrázku bude odpovídat také krabička. Tentokrát na první pohled nerozeznáme Extreme edici od té K-čkové, protože obě krabičky budou v modrém zabarvení. Rozdíl bude patrný pouze dle nápisu na krabičce.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama