Nejvýkonnější z výkonných – Intel Core i7-4960X
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Nejvýkonnější z výkonných – Intel Core i7-4960X

Nejvýkonnější z výkonných – Intel Core i7-4960X | Kapitola 16

Michal Šimonek

Michal Šimonek

3. 9. 2013 07:00 51

Seznam kapitol

1. Ivy Bridge-E, čipset X79 a LGA 2011 2. Nutná porce slajdů 3. Porce slajdů II 4. Testovaný procesor a specifikace 5. Testovací sestavy a výběr testů 6. Měření výkonu, benchmarky procesoru I. 7. Měření výkonu, benchmarky procesoru II 8. Měření výkonu, benchmarky procesoru III
9. Měření výkonu, benchmarky procesoru IV 10. 3D Marky a Unigine test (CPU) 11. Herní benchmarky a hry 12. Provozní vlastnosti 13. Přetaktování sestavy - vzduch 14. Přetaktování sestavy – LN2 příprava a nastavení 15. Přetaktování sestavy – tekutý dusík a výsledky 16. Závěrečné zhodnocení

Letošní rok přinesl hned několik nových procesorů. AMD uvedlo sympatický procesor Kabiny s jádrem Jaguar, později také Richland a u Vishery jsme se dočkali limitovaného FX-9590. Intel vytáhl svou zbraň Haswell a dnešním dnem přichází s procesorem, který potěší všechny nadšence maximálního výkonu. Ivy Bridge-E je tady!

Reklama
Nejvýkonnější z výkonných – Intel Core i7-4960X
i Zdroj: PCTuning.cz

Test nejsilnějšího desktopového procesoru, který si můžete běžně zakoupit, je za námi. Kam tento produkt směřuje?Vyjímat se bude v rukou extrémních overclockerů a nebo hračičků, kteří využijí masivní multithreading. Zde má své opodstatnění. Samozřejmě v profesionální sféře také najde své uplatnění. Další skupinou mohou být extrémní hráči, kteří chtějí mít za každou cenu to nejlepší a k tomu ještě zapojené 3-4 grafické karty současně.

Na druhou stranu se ukázalo, že výkon 12 vláken v základním nastavení není vždy rozhodující a tam, kde se aplikace či software přelévá z jednoho až dvou jader na další, má na výsledek vliv jiný aspekt. Tam například stále dominuje "obyčejný" Ivy Bridge a nebo Haswell s vyšší frekvencí na jedno jádro. Dokonce i levné APU v těchto několika málo případech nebylo daleko od monster jako i7-4960X, i7-3930K a nebo FX-9590. Na druhou stranu, kdo bude pracovat s 3D grafikou a renderování hotových scén je jeho skoro denním chlebem, pak je volba jasná a odůvodnitelná. To stejné platí pro hračičky kratící si svůj čas prací s videi, jejich editací, střihem atd. V hrách potom i7-4960X také ztrácet nebude, ba naopak, ty které jsou nejvíce náročné na samotný procesor (jmenuje například Microsoft Flight Simulator a nebo náročné bitvy v hrách typu Shogun atd.), tam získá Ivy Bridge-E jistě převahu. Kvůli klasičtějším běžně hraným titulům však uživatelé zvolí levnější procesory, ať už intelovské core i5/i7 do patice LGA1155/1150 a nebo amdčkovské FX "Vishera" .

Zároveň majitelé Sandy Bridge-E nemají nijaký zásadní důvod k obnově, samotný výkon vzrostl pouze málo. Kde procesor potěšil a také i díky této vlastnosti získává ohodnocení, je samotný příkon. Tady je už vidět kus práce a Ivy Bridge-E je i v nejvyšším modelu úspornější než i7-3930K jako zástupce Sandy Bridge-E řady (nemluvě o procesorech i7-3960X a nebo i7-3970X s vyšším praktickým příkonem). Bohužel za všechno výkonné se vždy platí, a tak největším negativem i7-4960X z pohledu kupujících je vysoká cena.

Nejvýkonnější z výkonných – Intel Core i7-4960X
i Zdroj: PCTuning.cz

 
Nejvýkonnější z výkonných – Intel Core i7-4960X
i Zdroj: PCTuning.cz

Redakce PCTuningu uděluje procesoru i7-4960X stříbrné ohodnocení
za výborný výkon
, především multivláknový, a to při nízkém příkonu
v zátěži s možností taktování pod LN2.

Za zapůjčení desky ASRock Z87 Extreme4 děkuji společnosti ASRock

Za zapůjčení SSD disku potom děkuji společnosti Seagate.

Procesor Intel core i7-4960X zapůjčil Intel.

Za možnost zapůjčení devarky s tekutým dusíkem a ochotné jednání patří poděkování i Linde Gas

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama