netgear-dalsi-108mbps-wifi-na-vas-stul
PCTuning Článek

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl

Kuchař Martin
Kuchař Martin
29. 3. 2005 00:00 39 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Netgear WG302 2. Netgear WG311T 3. Technologie Super G 4. Testy 5. Závěr

Před nedávnem jsem si představili WiFi produkty společnosti Linksys s technologií SpeedBooster. Nyní si ukážeme jak zvládá akceleraci firma Netgear ve svých produktech WG302 a WG311T. Akcelerace se označuje jako Super-G a co ve skutečnosti přináší si ukážeme dále.

Reklama
Reklama

Společnost Netgear není na českém trhu známa tolik jako například ASUS, Linksys nebo Ovislink. V tomto článku si tedy popíšeme jejich HWAP WG302 a PCI kartu WG311T. Netgear při akceleraci přenosu využívá technologii Chanell Bonding o níž jsem se zmínil už při popisování Linksysu. Nyní si tyto techniky probereme podrobněji a ukážeme si jejich klady a zápory.

Prvním z testovaných produktů bude Netgear HWAP WG302. Toto hardwarové AP má jeden klasický Ethernet port a dvě odpojitelné antény. Tento HWAP zaujme především svým celokovovým obalem, jenž je velice robustní a určitě nesrovnatelně odolnější než jeho plastoví konkurenti.


Opět velice jednoduché a obyčejné provedení.

Samotná krabice je také velice obyčejná v porovnání s konkurenčními produkty. Balení obsahuje samotné HWAP, síťový patch-cord kabel, stručný manuál pro základní nastavení a CD s podrobným manuálem a softwarem.


Veškeré příslušenství jež získáte v krabici při koupi WG302.

Toto HWAP je už na první pohled velice nápadné svým poněkud nevšedním provedením. Celokovový obal a jednoduchý obdélníkový tvar dává napovědět, že se jedná o produkt, kde je dbáno hlavně na funkčnost a ne na vzhled.


Vzhled je opravdu velice strohý.

Technická specifikace:

Standardy IEEE  802.3 , IEEE  802.3u , IEEE  802.11g , IEEE 802.11b
Modulace DSSS
Výkon 19,8dBm (EIRP)
Rychlost 108; 54; 48; 36; 24; 18; 12; 11; 9; 6; 5,5; 2 a 1Mbps
Citlivost pro 54G je potřeba min -75dBm
Kanály 11 Kanálu pro USA a Kanadu, 13 Kanálu pro Evropu
Porty jeden 10/100 RJ45, jeden COM port
Anténa 2x odpojitelná - R-SMA
Bezpečnost SPI Firewall,
WiFi bezpečnost TKIP, AES, 802.1x, WEP 128bit, MAC filtry, WPA, RADIUS
Rozměry (Š x V x H) 25.4 x 17.8 x 3.18 cm
Váha 574 g
Napájení 12V  1,2 A DC

Na zadní straně přístroje se nalézá jeden 10/100 RJ45 port pro připojení metalické sítě, dvě odpojitelné 5dB antény v portu R-SMA, zdířka pro napájení, COM port pro napojení konzole a tlačítko pro reset. Důležité je však zmínit jednu velice praktickou schopnost jež tento přístroj má - RJ45 port umožňuje PoE napájení (Power over Ethernet) čili není potřeba kupovat drahé redukce na něž se teprve napojuje jack a na druhém konci adaptér.


Netgear WG302 ze zadu.

Web-management je proveden poměrně dobře. Obsahuje veškeré podstatné prvky, které je potřeba nastavovat či měnit a jednotlivé funkce jsou kvalitně a přehledně roztříděny.


Základní obrazovka, jež uvidíte po přihlášení.

Z hlediska zabezpečení je toto AP velice slušně vybaveno. Obsahuje WEP, WPA, VPN Pass Through, TKIP, RADIUS a SPI firewall. Samozřejmostí je také MAC a IP filtering umožňující poměrně rychle a spolehlivě ochránit síť před cizími lidmi.


Nastavení parametrů WiFi.


Nastavení bezpečnostních prvků.

Web-management umožňuje také velice kvalitní monitoring celé sítě. Veškeré záznamy může ukládat do log souborů z nichž lze následně spolehlivě vyčíst potřebné informace o dění v síti. Velice pohodlně se nahrává nový firmware - slouží k tomu funkce přímo v ovládacím menu.


Okno pro nastavení logování dění na síti.

Za co bych ale výrobce opravdu pochválil je možnost regulace výstupního výkonu. Ta u mnoha konkurenčních produktů chybí a přitom při použití v exteriéru se silnou anténou je prakticky nutností.


Logo nové technologie AutoCell.

Netgear však přišel ještě s jednou specialitkou. Tou je technologie Auto-Cell jež dynamicky mění sílu výkonu a použité kanály tak, aby byly okolní sítě co nejméně rušeny a přitom byla zachována co nejvyšší možná kvalita signálu. Tato technologie také podle výrobce slibuje nárůst přenosové rychlosti až 4x oproti klasickým sítím.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning