nforce-4-na-svete-nejen-pcie-pro-athlon-64
Hardware Článek nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

Charles

Charles

21. 10. 2004 00:00 41

Seznam kapitol

1. Specifikace nForce 4 2. Pokročilý diskový řadič, režim SLI - spojení sil 3. Firewall, ActiveArmor, nTune, Závěr

Sice už uběhla nějaká ta doba od uvedení procesoru Athlon 64, nicméně v oblasti čipových sad pro něj určených se nejedná o zrovna široký výběr. Pokud vám na komponentách (výbavě/výkonu) aspoň trochu záleží, měli jste na vybranou víceméně jen mezi nVidia nForce 3 250GB a nebo VIA K8T800. Proto každý nově příchozí je velice vítaným zpestřením. Navíc když s sebou pro Athlony 64 konečně přináší nastupující sběrnici PCI Express, která byla doposud výhradní doménou čipových sad od Intelu (i915P/G, i925X). A mimo to disponuje nForce 4 i dalšími specialitami.

Reklama

Kdo se v tomto odvětví aspoň trochu orientuje moc dobře ví, že chipset nVidia nForce 4 je něčím, na co se vskutku netrpělivě čekalo. Možná vás napadne, co může na ní být tak "revolučního" když se některé zásadní funkce přesunuly z NorthBridge do samotného jádra procesoru architektury K8 (Athlon 64, Athlon FX, Opteron). Konkrétně je řeč o paměťovém řadiči (který byl dříve největším důvodem tak časté aktualizace jednotlivých NorthBridge) a sběrnici HyperTransport o frekvenci 1GHz. Stejně jako u předchozí nForce se opět jedná o jednočipové řešení - tedy MCP (Media and Communications Processor). Nejde ani tak o nějakou "revoluci" v tom právem slova smyslu, ale spíše o evoluci - krok správným směrem. Představují se zde některé velice zajímavé technologie, které si dále blíže rozebereme (jen pro ilustraci uveďme režim SLI pro dvojici shodných grafických karet a dvoukanálový diskový řadič ve spojení s podporou nového standardu SATA2).

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64
i Zdroj: PCTuning.cz

Jelikož se ale u platformy K8 nejvýznamnější funkce NorthBridge (konkrétně paměťový řadič)přesunula do jádra procesoru, není divu, že nový chipset klade důraz na jiné vlastnosti. Vzpomeňme kolikrát byla jediná inovace nové čipové sady jen v podobě podpory (třeba i neoficiální) rychlejších pamětí - to je již u K8 passé.

Poznámka: Když už je ale řeč o pamětech, tak některé z vás možná napadne, proč (nebo kdy začne) AMD nevyužívá paměti DDR2, které se u intelovské platformy pomalu začínají zabydlovat. Důvod je celkem jasný - pro (poměrně dost drahý) přechod na DDR2 nejsou pádné argumenty, jelikož výkonově v současné době nenabízejí nic navíc (to až rychlejší modely startující na frekvenci 667 MHz). Proto bych se ani nedivil, kdyby AMD DDR2 úplně vynechalo a přešlo v budoucnu až na DDR3 (AMD si úspěšně razí svou cestu vydupat z minima maximum).

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64
i Zdroj: PCTuning.cz

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64
i Zdroj: PCTuning.cz

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64
i Zdroj: PCTuning.cz

nForce 4 přichází hned ve 3 různých variacích, lišících se svými schopnostmi. Jednu vlastnost, z hlediska platforem velice výrazného významu, mají ale shodnou - přináší totiž pro procesory AMD nastupující sběrnici PCI Express. A to je právě ten největší přínos nového počinu z dílen nVidia. Pravda je, že i VIA má své řešení s PCIe, nicméně očekávána byla právě nForce 4. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé varianty:

Typické vlastnosti pro jednotlivé varianty

  nForce 4 nForce 4 Ultra nForce 4 SLI
podpora CPU Athlon 64 FX
Ahlon 64
Sempron
Athlon 64 FX
Athlon 64
Sempron
Athlon 64 FX
Athlon 64
PCIe - počet linek 20 (napevno) 20 (napevno) 20 (proměnné)
režim SLI Ne Ne Ano
počet USB portů 10 10 10
PATA 2 kanály (4 zařízení) 2 kanály (4 zařízení) 2 kanály (4 zařízení)
SATA 4 porty (4 zařízení) 4 porty (4 zařízení) 4 porty (4 zařízení)
Standard SATA SATA (1.5Gb/s) SATA2 (3Gb/s) SATA2 (3Gb/s)
RAID Morphing Ano Ano Ano
Cross Controller RAID Ano Ano Ano
Active Armor Ne Ano Ano
Native Gigabit Ethernet Ano Ano Ano
nVidia Firewall Ano Ano Ano
nVidia nTune Ano Ano Ano

Jak je tedy ze specifikací zřejmé, tak základní model nForce 4 (bez jakéhokoliv dalšího značení) disponuje pouze diskovým řadičem SATA první generace, nepodporuje funkci ActiveArmor a samozřejmě nepodporuje režim SLI. Schopnější verze "Ultra" má již podporu SATA2 včetně ActiveArmor a v této době nejvybavenější verze "SLI" disponuje oproti "Ultra" navíc i schopností provozovat určité dvě grafické karty v režimu SLI. Díky tomu nejsou PCIe linky fixovány, jako v obou předešlých případech, ale o tom až dále. Jelikož jde o nejvybavenější variantu, není ve specifikacích nVidie zahrnuta podpora (aspoň oficiální, praxe může být jiná) pro Low-Endové procesory Sempron.

Bohužel díky tomu, že se jedná o opravdovou novinku, jsme neměli k dispozici žádnou základní desku s tímto novým chipsetem, což je velká škoda. Teorie je jedna věc, ale výsledná praxe může být ve finále někde poněkud jinde. O tom zatím ale nechci nijak polemizovat. Proto se zatím budeme muset spokojit jen s fotkou základní desky s nForce 4, kterou nám poskytla samotná nVidia. Už na první pohled je zřejmé, že se nejedná o použití nForce 4 SLI, jelikož zde nalezneme pouze jeden slot PCIe 16x. Celkovému rozmístění jednotlivých konektorů snad ani nelze co vytknout - ty napájecí nejsou nějak nelogicky umístěné stejně jako SATA a PATA konektory, jež lze nalézt na svých obvyklých místech.

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64
i Zdroj: PCTuning.cz


- pro zvětšení klikněte -

Jakmile se nám však dostane nějaká základní deska s tímto chipsetem (ať už v jakékoliv verzi) do rukou, přineseme vám její podrobné preview. Otázkou ale zůstává, kdy se tak stane.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama