Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek
Článek Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek

Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek

Adam Vágner

Adam Vágner

4. 9. 2020 16:00 52

Seznam kapitol

1. Ampere oficiálně 2. Pro kreativce a tvůrce obsahu 3. Umělá inteligence posouvá 3D grafiku dál 4. Nvidia Ampere: Všechno dvakrát 5. Výkon, s ray tracingem i bez 6. Poměr výkon/watt
7. Rychlejší paměti, rychlejší načítání her s RTX IO 8. Chladič, na který jsme nevěřícně zírali 9. První karta stavěná na hraní v 8K 10. Nvidia Reflex: výhoda v souboji s protihráči 11. Opravdový titán coby RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070

V úterý večer Nvidia představila prostřednictvím živě vysílané prezentace novou architekturu karet Ampere a první tři modely GeForce – RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070, jejichž cena většinu lidí příjemně překvapila. S nimi i řadu nových technologií, z nichž některé využijí i majitelé stávajících grafických karet. Pojďme se na ně podívat.

Reklama
Reklama

Ampere má podle Nvidie přinést dvojnásobný výkon a s ním téměř dvojnásobnou energetickou efektivitu oproti Turingu. Ve slajdu je znázorněné 1,9násobné zlepšení poměru výkon/watt.

Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek

Na fóru někteří z vás řešili, že jde o nesmyslné srovnání. Na grafu je totiž srovnání poměru výkon výkon/watt a rozdíl mezi oběma body je skutečně 1,9násobné zlepšení, problém je ale v tom, že Turing běží na svém maximu, zatímco Ampere je de facto podtaktovaný tak, aby běžel stejně rychle jako Turing. A i malý hráč ví, že s přiškcením grafického čipu jde většinou brutálně dolů jeho spotřeba, ale výkon klesá podstatně pomaleji.

Pomineme, že je graf možná jen od oka nakreslený v nějakém programu na malování a nejsou v něm reálné hodnoty, uděláme malou zvrácenost a budeme chvíli přesně pracovat s nepřesnými čísly. V Excelu jsem přes něj hodil můj oblíbený graf „bodový xy“ a můžeme si z křivek vytáhnout a porovnat pár údajů.

Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek

Zvýrazněná čára znázorňující 1,9násobek poměru výkon/watt srovnává poměr výkon watt u Turingu s 60 fps při příkonu 240 W (0,25 fps/W) s Ampere, který má při 60 fps příkon kolem 126 W (0,47 fps/W). To je skutečně 1,9násobně lepší výkon na watt.

Jde o jeden ze způsobů, jakým lze efektivitu porovnávat. Protože jde o výkon na watt, vezme se snímková frekvence u Turingu a jeho spotřeba a s tím se porovná, nakolik se při stejném výkonu zlepšila spotřeba u Ampere. Výsledkem je, že zatímco Turing má při 60 fps ve 4K příkon 240 W, Ampere na 60 fps stačí jen nějakých 126 W a z toho nám vypadne 1,9násobné zlepšení efektivity. Zvýrazněná hodnota je ve všech ohledech pravdivá a v podobných grafech se používá standardně, protože jde o ten nejoptimističtější způsob, jakým efektivitu nových produktů porovnávat.

Další možností je, že si vytáhneme jiné hodnoty a z nich už dostaneme jiná čísla. Pokud nás bude zajímat, o kolik se při stejné spotřebě zvedne výkon Ampere, musíme jít ze startovacího bodu směrem nahoru. Turing zůstane na svých 0,25 fps/W, ale u Ampere odečteme hodnotu snímkové frekvence při 240 W a dostaneme se na 90 fps při 240 W. To je 0,375 fps/W, a to už je 1,5násobný výkon při stejném příkonu. Také solidní zlepšení. Ale stále půjde o mírně přiškrcenou kartu, která se na křivce výkon/watt pohybuje v oblasti, kde má vyšší efektivitu.

Prakticky nejpesimičtější možnost je, že budeme u obou karet srovnávat standardní nastavení. Tedy vezmeme hodnotu standardního nastavení příkonu a danou snímkovou frekvenci u obou karet. U Turingu je to tentýž bod, tedy stále 0,25 fps/W, u Ampere je to konec křivky s příkonem 320 W, při kterých má podle grafu výkon 105 fps. Tady už se dostaneme na 0,33 fps/W.

A to je asi údaj, který většinu z nás bude opravdu zajímat – jaký výkon při jaké spotřebě má karta na svém standardním nastavení a nakolik se při něm zlepší poměr výkon/watt. A tady se dostaneme na 1,32násobek efektivity Turingu – v jediné hře Control, v rozlišení 4K.

Konkrétní hodnoty se u dalších her budou samozřejmě lišit.

Ano, je to lepší, než jsme čekali

O třetinu lepší poměr výkon/watt dobrý výsledek s ohledem na to, jaké panovaly obavy ze spotřeby výrobního procesu Samsungu a z toho, jak bude Ampere kvůli němu neefektivní – v podstatě to znamená, že je o třetinu lepší než u minulé generace karet, a tedy i o třetinu lepší než dosud uvedené 7nm Radeony s Navi, navíc s tím, že čip na Ampere je proti malým čipům na mainstreamových Radeonech obrovský.

Těžko v takovém případě mluvit o nějaké špatné nebo horší efektivitě zvoleného výrobního procesu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning