Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek

Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek | Kapitola 8

Adam Vágner

Adam Vágner

4. 9. 2020 16:00 52

Seznam kapitol

1. Ampere oficiálně 2. Pro kreativce a tvůrce obsahu 3. Umělá inteligence posouvá 3D grafiku dál 4. Nvidia Ampere: Všechno dvakrát 5. Výkon, s ray tracingem i bez 6. Poměr výkon/watt
7. Rychlejší paměti, rychlejší načítání her s RTX IO 8. Chladič, na který jsme nevěřícně zírali 9. První karta stavěná na hraní v 8K 10. Nvidia Reflex: výhoda v souboji s protihráči 11. Opravdový titán coby RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070

V úterý večer Nvidia představila prostřednictvím živě vysílané prezentace novou architekturu karet Ampere a první tři modely GeForce – RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070, jejichž cena většinu lidí příjemně překvapila. S nimi i řadu nových technologií, z nichž některé využijí i majitelé stávajících grafických karet. Pojďme se na ně podívat.

Reklama

Prvním větším únikem informací ke GeForce RTX 3080 byly fotky chladiče, které se objevily v červnu. Vypadal tak netradičně, že se všichni dohadovali, jestli nejde jen o nějaký žert nebo experimentální prototyp, který se nemá šanci dostat do praxe. No, žert to nebyl.

Šéf Nvidie v prezentaci vysvětluje, že návrh chlazení má poprvé „průtokový“ design, tedy že vzduch poprvé prochází skrz grafickou kartu v souladu s běžným prouděním ve skříni.

Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek
i Zdroj: PCTuning.cz

To asi není zrovna šťastný výrok hned z několika důvodů. Podobně „průtokové“ jsou v podstatě všechny referenční chladiče s radiálním ventilátorem, které nasávají vzduch na konci karty a tlačí jej ven skrz záslepku. Pokud tím chtěl vypíchnout fakt, že v zadní polovině karty nebrání průtoku vzduch plošný spoj a vzduch může volně protékat, tak podobné řešení není u grafických karet také úplnou novinkou. Pár karet, které měly chlazení v zadní části karty řešené obdobně, už jsem v ruce měl – paradoxně jde o karty s čipy od AMD, u kterých se to vyplatilo, protože měly vysokou spotřebu a zároveň krátký plošný spoj – tedy highendové modely Radeonů s HBM, u nichž třeba Sapphire využil právě krátkého plošného spoje k tomu, aby mohl být v zadní části podstatně větší a volně průchozí pasiv.

Sapphire Radeon Rage R9 Fury
i Zdroj: PCTuning.cz
Sapphire Radeon Rage R9 Fury

Chlazení to zatraceně prospělo. Bohužel se to pozdějí příliš neuchytilo, spíše naopak – stále je často vidět, že má karta v zadní části dlouhý a prakticky prázdný plošný spoj, který chladič přidusí a tím snižuje efektivní chlazení proto, aby byly napájecí konektory na kartě o něco víc vzadu. Pokud princip kombinace kompaktního plošného spojě a většího volně průchozího pasivu v zadní části karty výrobci přeberou aspoň od té Nvidie, zvětší se plocha žebrování chladičů a zlepší se i odvod tepla a budeme z toho jako zákazníci profitovat všichni.

Co nejmenší karta, co největší žebrování

Nvidii se podařilo oproti Turingům zmenšit plošný spoj o padesát procent, přestože je čip větší a karta podporuje novější a náročnější standardy HDMI 2.1 a PCIe 4.0 a rychlejší paměti G6X. Díky tomu může být vzadu jen a pouze vysoké volně průchozí žebrování chladiče.

Chladič využívá vapour chamber. Pasiv ze zadní části karty je volně průchozí, nasává vzduch (při klasicky orientovaném interiéru skříně) zpod karty a vyfukuje jej nad kartu, odkud jej už vytáhnou systémové ventilátory. Někdo by asi raději viděl, aby grafika nehonila horký vzduch ve skříni ani částečně, ale rovnou jej vyfukovala ven, musím ale zase připomenout, že velkými systémovými ventilátory ten horký vzduch ze skříně dostanete podstatně tišeji než úzkým otvorem o rozměrech 2 × 10 cm v záslepce karty.

Vyfukovací otvor na záslepce je tentokrát pojatý maximalisticky s minimalistickou mřížkou tak, aby prakticky nic nebránilo vyfukování vzduchu z karty.

Celé řešení má být třikrát tišší a teploty čipu drží o 20 °C níže než u modelů Nvidie s architekturou Turing. A uchladí o 90 W víc.

Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek
i Zdroj: PCTuning.cz

Otáčky ventilátorů jsou stejně jako u RTX 20 řízené nezávisle (a tady mě opravdu zajímá, jestli pojedou stejně jako u turingů synchronně, nebo budou jejich otáčky různé – bylo by záhodno, aby ventilátor, co musí tlačit vzduch ven skrz malý otvor v záslepce, běžel pomaleji, jinak bude hlučnější než ventilátor vzadu).

Podstatná nevýhoda celého řešení je asi jediná a bude zajímat spíš profesionály a těžaře – pokud osadíte více karet do SLI, bude polovina chladiče karty, která má pod sebou jinou grafiku, čipu spíš přitápět než aby jej chladila (neberte to doslova, chladit bude vždy, pokud bude ohřátý vzduch studenější než čip).

Ale u profi karet, myslím, můžeme čekat klasické řešení s radiálním chladičem, u kterého se nehledí na hluk, ale na to, aby uchladilo i karty natěsnané na sebe.

Pasivní při nízké zátěži?

Nikde to nezaznělo, nezaregistroval jsem ani, že by se tím Nvidia někde chlubial, ale na preview výkonu, který ve spolupráci s Nvidií připravil kanál Digital Foundry je vidět, že při běžícím počítači ventilátory na grafické kartě stojí. Pokud se někdo nevrtal v nastavení regulace nebo zapojení ventilátorů, znamenalo by to, že Nvidia definitivně vyřešila problém, který často trápil majitele refefenčních karet – vrčící motorky nebo zbytečně vysoké otáčky ventilátorů u nezatížené karty. Hlavně u RTX 2000 byly ventilátory v idle zbytečně otravné.

Nový napájecí konektor

Se změnou konstrukce souvisí i jedna drobná nepříjemnost. Kvůli zkrácenému plošnému spoji dostaly karty nový menší napájecí konektor, který nahradí dva osmipiny. Ke kartám Founders Edition ale dostanete i redukci ze dvou osmipinů a někteří výrobci dokonce pro své modulární zdroje nabízejí kabely, které tento konektor mají. U nereferenčních karet zůstali výrobci u klasiky.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama