Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek

Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek | Kapitola 9

Adam Vágner

Adam Vágner

4. 9. 2020 16:00 52

Seznam kapitol

1. Ampere oficiálně 2. Pro kreativce a tvůrce obsahu 3. Umělá inteligence posouvá 3D grafiku dál 4. Nvidia Ampere: Všechno dvakrát 5. Výkon, s ray tracingem i bez 6. Poměr výkon/watt
7. Rychlejší paměti, rychlejší načítání her s RTX IO 8. Chladič, na který jsme nevěřícně zírali 9. První karta stavěná na hraní v 8K 10. Nvidia Reflex: výhoda v souboji s protihráči 11. Opravdový titán coby RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070

V úterý večer Nvidia představila prostřednictvím živě vysílané prezentace novou architekturu karet Ampere a první tři modely GeForce – RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070, jejichž cena většinu lidí příjemně překvapila. S nimi i řadu nových technologií, z nichž některé využijí i majitelé stávajících grafických karet. Pojďme se na ně podívat.

Reklama

GeForce RTX 3000 jsou první grafické karty s novou generací výstupů HDMI 2.1. Ta je nezbytná pro připojení televizorů s rozlišením 8K přes jediný kabel. Pro hraní v rozlišení 8K při 60 snímcích za sekundu je kritická propustnost připojení, bez komprese je zapotřebí propustnost až 71,66 Gb/s. To neumožňoval ani konektor HDMI 2.0b s 18,1 Gb/s, ani DisplayPort 1.4a s 32,4 Gb/s.

Předchozí generace výstupů zvládala (u DP 1.4) jen rozlišení 4K s HDR na frekvenci 98 Hz. Pro vyšší hodnoty bylo nutné využít ztrátově komprimovaný chroma subsampling nebo více výstupů a kabelů souběžně (na 8K buď dva DisplayPorty, nebo rovnou čtyři HDMI 2.0). Nvidia proto u nové generace přidala podporu pro HDMI 2.1. Také 4K může u monitorů a televizorů s HDMI 2.1 s DSC (kompresí streamu) běžet při vyšších snímkových frekvencích.

DLSS s novým režimem Ultra Performance pro 8K

Na hraní v 8K už ale budete potřebovat výkon. Kvůli tomu vznikla RTX 3090 s 24 GB paměti GDDR6X s vyšší propustností. I když přinese výrazný nárůst výkonu, ani hrubou silou neutáhne čtyřikrát větší zobrazovací plochu,

Kvůlit tomu u DLSS přibude podpora pro Ultra Performance mode, která přinese nově vytrénovaný model pro rozlišení 8K s kvalitou porovnatelnou s nativním rozlišením při renderingu jedné devítiny z celkového počtu pixelů. U podporovaných her tak vedle nastavení Quality, Balanced a Performance přibude ještě Ultra Performance pro ještě výraznější nárůst výkonu (ale v nejnižších rozlišeních už bych to asi moc nepokoušel, u nich je znát už i nižší kvalita obrazu v režimu Performance).

Mezi první hry, které nový režim Ultra Performance nabídnou, je Boundary, Bright Memory: Infinite, Control, Death Stranding, Justice, Minecraft with RTX Beta for Windows 10, Ready or Not, Scavengers, Watch Dogs Legion, a Wolfenstein: Youngblood.

U náročných her, které by byly bez DLSS nehratelné, se tak dostanete na solidní snímkové frekvence.

Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek
i Zdroj: PCTuning.cz

Nahrávání v 8K

Rozlišení 8K je problém i v případě, pokud chcete s obrazem dále pracovat. Dnes už i jako běžný smrtelník pořídíte za pět, šest tisíc záznamové karty, které zvládnou z HDMI 4K při 60 snímcích za sekundu, ale podobné karty pro záznam v 8K pro amatéry ještě nejsou. GeForce Experience nabídne možnost záznamu alespoň na 30 snímcích za sekundu v rozlišení 8K a podporu pro HDR ve všech rozlišeních. V rozlišení 8K bude možné i nahrávat při 30 snímcích za sekundu. A videa bude možné přes GeForce Experience rovnou nahrát na Youtube nebo editovat v aplikacích pro střih videa.

Přehrávání AV1

Pro efektivnější přehrávání obsahu v 8K pak dostal Ampere vylepšený procesor videa, který coby první GPU podporuje i hardwarovou akceleraci dekódování nového kodeku AV1.

Díky AV1 by mělo být možné sledovat obsah ve 4K i na systémech s omezeným připojením k internetu a umožnit streamování obsahu pro televizory s rozlišením 8K. Na jeho podpoře spolupracovala Nvidia s Microsoftem (na store je k dispozici rozšíření pro AV1 od Microsoftu), update s jeho podporou dostane i Chrome pro Windows 10, podporovat jej bude i open source přehrávač VLC od Video LANa ve spolupráci s twitchem má být v přípravě nové generace streamování, s níž by mělo být možné dosahovat rozlišení 1440p při 120 fps už na 8 mb/s.

8K OLED s G-Sync compatible

Se společností LG Nvidia spolupracuje na podpoře technologie G-Sync Compatible u 8K televizorů s OLED (stojí kolem třiceti tisíc, ale dolarů! – pak už asi chápete, že si k tomu někdo rád koupí grafiku s cenovkou jedenačtyřicet tisíc korun. Podle Nvidie dokáže nabídnout nejčistší a při odezvě 1 ms i nejresponzivnější herní zážitek pod rozlišením 8K, proto si tyto televizory Nvidia zvolila pro předvádění hraní v 8K.

OLED má dvě velké výhody – nízkou odezvu 1 ms a to, že nemá podsvícení, ale individuálně svítí každý pixel. Díky nízké odezvě a vysokému kontrastu obrazu se báječně hodí na hry a Nvidia jej používá i k prezentacím.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama