Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek
Článek Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek

Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek

Adam Vágner

Adam Vágner

4. 9. 2020 16:00 52

Seznam kapitol

1. Ampere oficiálně 2. Pro kreativce a tvůrce obsahu 3. Umělá inteligence posouvá 3D grafiku dál 4. Nvidia Ampere: Všechno dvakrát 5. Výkon, s ray tracingem i bez 6. Poměr výkon/watt
7. Rychlejší paměti, rychlejší načítání her s RTX IO 8. Chladič, na který jsme nevěřícně zírali 9. První karta stavěná na hraní v 8K 10. Nvidia Reflex: výhoda v souboji s protihráči 11. Opravdový titán coby RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070

V úterý večer Nvidia představila prostřednictvím živě vysílané prezentace novou architekturu karet Ampere a první tři modely GeForce – RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070, jejichž cena většinu lidí příjemně překvapila. S nimi i řadu nových technologií, z nichž některé využijí i majitelé stávajících grafických karet. Pojďme se na ně podívat.

Reklama
Reklama

GeForce RTX 3000 jsou první grafické karty s novou generací výstupů HDMI 2.1. Ta je nezbytná pro připojení televizorů s rozlišením 8K přes jediný kabel. Pro hraní v rozlišení 8K při 60 snímcích za sekundu je kritická propustnost připojení, bez komprese je zapotřebí propustnost až 71,66 Gb/s. To neumožňoval ani konektor HDMI 2.0b s 18,1 Gb/s, ani DisplayPort 1.4a s 32,4 Gb/s.

Předchozí generace výstupů zvládala (u DP 1.4) jen rozlišení 4K s HDR na frekvenci 98 Hz. Pro vyšší hodnoty bylo nutné využít ztrátově komprimovaný chroma subsampling nebo více výstupů a kabelů souběžně (na 8K buď dva DisplayPorty, nebo rovnou čtyři HDMI 2.0). Nvidia proto u nové generace přidala podporu pro HDMI 2.1. Také 4K může u monitorů a televizorů s HDMI 2.1 s DSC (kompresí streamu) běžet při vyšších snímkových frekvencích.

DLSS s novým režimem Ultra Performance pro 8K

Na hraní v 8K už ale budete potřebovat výkon. Kvůli tomu vznikla RTX 3090 s 24 GB paměti GDDR6X s vyšší propustností. I když přinese výrazný nárůst výkonu, ani hrubou silou neutáhne čtyřikrát větší zobrazovací plochu,

Kvůlit tomu u DLSS přibude podpora pro Ultra Performance mode, která přinese nově vytrénovaný model pro rozlišení 8K s kvalitou porovnatelnou s nativním rozlišením při renderingu jedné devítiny z celkového počtu pixelů. U podporovaných her tak vedle nastavení Quality, Balanced a Performance přibude ještě Ultra Performance pro ještě výraznější nárůst výkonu (ale v nejnižších rozlišeních už bych to asi moc nepokoušel, u nich je znát už i nižší kvalita obrazu v režimu Performance).

Mezi první hry, které nový režim Ultra Performance nabídnou, je Boundary, Bright Memory: Infinite, Control, Death Stranding, Justice, Minecraft with RTX Beta for Windows 10, Ready or Not, Scavengers, Watch Dogs Legion, a Wolfenstein: Youngblood.

U náročných her, které by byly bez DLSS nehratelné, se tak dostanete na solidní snímkové frekvence.

Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek

Nahrávání v 8K

Rozlišení 8K je problém i v případě, pokud chcete s obrazem dále pracovat. Dnes už i jako běžný smrtelník pořídíte za pět, šest tisíc záznamové karty, které zvládnou z HDMI 4K při 60 snímcích za sekundu, ale podobné karty pro záznam v 8K pro amatéry ještě nejsou. GeForce Experience nabídne možnost záznamu alespoň na 30 snímcích za sekundu v rozlišení 8K a podporu pro HDR ve všech rozlišeních. V rozlišení 8K bude možné i nahrávat při 30 snímcích za sekundu. A videa bude možné přes GeForce Experience rovnou nahrát na Youtube nebo editovat v aplikacích pro střih videa.

Přehrávání AV1

Pro efektivnější přehrávání obsahu v 8K pak dostal Ampere vylepšený procesor videa, který coby první GPU podporuje i hardwarovou akceleraci dekódování nového kodeku AV1.

Díky AV1 by mělo být možné sledovat obsah ve 4K i na systémech s omezeným připojením k internetu a umožnit streamování obsahu pro televizory s rozlišením 8K. Na jeho podpoře spolupracovala Nvidia s Microsoftem (na store je k dispozici rozšíření pro AV1 od Microsoftu), update s jeho podporou dostane i Chrome pro Windows 10, podporovat jej bude i open source přehrávač VLC od Video LANa ve spolupráci s twitchem má být v přípravě nové generace streamování, s níž by mělo být možné dosahovat rozlišení 1440p při 120 fps už na 8 mb/s.

8K OLED s G-Sync compatible

Se společností LG Nvidia spolupracuje na podpoře technologie G-Sync Compatible u 8K televizorů s OLED (stojí kolem třiceti tisíc, ale dolarů! – pak už asi chápete, že si k tomu někdo rád koupí grafiku s cenovkou jedenačtyřicet tisíc korun. Podle Nvidie dokáže nabídnout nejčistší a při odezvě 1 ms i nejresponzivnější herní zážitek pod rozlišením 8K, proto si tyto televizory Nvidia zvolila pro předvádění hraní v 8K.

OLED má dvě velké výhody – nízkou odezvu 1 ms a to, že nemá podsvícení, ale individuálně svítí každý pixel. Díky nízké odezvě a vysokému kontrastu obrazu se báječně hodí na hry a Nvidia jej používá i k prezentacím.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning