nvidia-nforce-780a-sli-vs-amd-rs-780g-1-2-predstaveni
Článek NVIDIA nForce 780a SLI vs AMD RS 780G (1/2 představení)

NVIDIA nForce 780a SLI vs AMD RS 780G (1/2 představení)

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 5. 2008 01:00 18

Seznam kapitol

1. Duel čipsetů pro procesory AMD s paticí AM2+ 2. NVIDIA nForce 780a SLI 3. Konkurent - AMD RS 780G 4. Testovací sestavy
5. Asus Crosshair II Formula 6. BIOS desky Asus a přetaktování 7. Gigabyte GA-MA78G-DS3H 8. BIOS desky Gigabyte a přetaktování

V těchto dnech se po několika odloženích, dostává na trh čipset NVIDIA nForce 780a SLI pro platformu AMD. Tato nová platforma pro procesory AMD přináší několik dosud nevídaných vlastností. V dnešním testu proti sobě postavíme NVIDIA nForce 780a SLI a velmi podařený čipset AMD RS 780G. Oba nejmodernější čipsety pro AMD s integrovanými DX10 grafikami se utkají v testu právě nyní. Testu se účastnily základní desky Asus Crosshair II Formula a Gigabyte GA-MA780G-DS3H...

Reklama
Reklama
NVIDIA nForce 780a SLI vs AMD RS 780G (1/2 představení)

Tato čipová sada byla prvním počinem na tomto trhu, s integrovaným grafickým jádrem DX10. Uvedení čipsetu provázelo i podařené propagační video. Jež jsem pro vás opatřili titulky a vy se na něj můžete podívat. Obětujte pět minut vašeho času a na video se podívejte, je opravdu pěkně udělané.

Pokud jste se podívali tak již víte, že je tento čipset třikrát energeticky úspornější než předešlá řada čipsetů. Že je ho výkon je dostatečný i pro náročné 3D hry (při nižších rozlišeních a nastavení detailů). Kompletní sada se skládá ze severního můstku RS 780G a dlouho očekávaného jižního můstku SB700. V severním můstku se skrývá integrované jádro Radeon HD3200, jehož výkon je vskutku impozantní, jak si ukážeme v samostatné kapitole. Kromě funkcí integrované karty (akcelerace HD, atd.) umožňuje také tento čipset využít Hybrid CrossFire, což je spojení výkonu diskrétní grafické karty (funguje pouze s Radeony HD3450, HD3470) a integrovaného Radeonu HD3200.

NVIDIA nForce 780a SLI vs AMD RS 780G (1/2 představení)

Desky s tímto čipsetem jsou na trhu již několik měsíců. Vzhledem k povaze a směřování této sady, jsou ale všechny v mATX formátu. Desky s čipsetem RS 780G se nejvíce hodí do výkonných HTPC zařízení. My jsme si ale počkali, a otestujeme první plnohodnotnou desku plného ATX formátu. Na trh ji přináší Gigabyte a další budou jistě následovat. Jak ukáže měření výkonu, tato deska si po stránce výkonu nezadá ani s high-endem AMD RD 790FX.

Využití AMD RS 780G

NVIDIA nForce 780a SLI vs AMD RS 780G (1/2 představení)

NVIDIA nForce 780a SLI vs AMD RS 780G (1/2 představení)

Celá koncepce čipsetu RS 780G je postavena na kompletním domácím centru zábavy. Pomocí integrovaného grafického jádra je možné si občas zahrát hry, plně přehrávat HD videa a mnoha výstupy se spojit i s okolním světem. Možnosti výstupu zobrazení jsou široké (HDMI, DVI, VGA) a taktéž rozšiřitelnost je vysoká. Tohle všechno nabízí pouze čipset, za cenu základní desky - to zajišťuje nízkou cenu a výhodnost tohoto řešení.

Pokud by vám třeba herní výkon nestačil, je zde samozřejmě možnost osadit klasickou grafickou kartu a tím získáte opravdový herní stroj s dalšími funkcemi. Pokud budete ale chtít využít všechny výhody integrovaného jádra a také diskrétní karty, musíte osadit pouze řadu Radeonu HD3400. Ta jediná umožňuje současné využití obou grafických enginů. Pokud osadíte výkonnější, o možnosti integrovaného čipu přijdete - zapnutá bude vždy jen jedna z grafik. Inženýři ale toto omezení částečně vyřešili Hybrid CrossFire - diskrétní grafika HD3400 spojí síly s integrovanou a grafický výkon v některých aplikacích naroste. Omezení této technologie je ale v nízké nynější funkcionalitě a nevyladěnosti ovladačů. Bude tedy lepší si pořídit výkonnější grafiku do PCIe slotu, a při požadavku na využití schopností IGP prostě tento ručně zapnout.

Dovedu si představit typický příklad: do Radeonu HD3780 v PCIe slotu budete mít připojen svůj LCD panel a budete kartu využívat pro hry. K HDMI výstupu integrovaného jádra bude připojena LCD nebo Plazmová TV. Pokud budete chtít sledovat nějaký film jednoduše si přepnete na IGP a obsah již bude zpracovávat integrovaný HD3200 s podstatně nižší spotřebou (karta v PCIe bude s minimálním odběrem v režimu ATi PowerPlay).

Specifikace AMD RS 780G

NVIDIA nForce 780a SLI vs AMD RS 780G (1/2 představení)

Schéma čipové sady je klasické. Procesor je připojen přes Hypertransport 3.0 k severnímu můstku RS 780G, který obsahuje integrované jádro s přímými výstupy HDMI, DVI a VGA. Přes sběrnici PCI Express standardu 2.0 jsou dvaceti linkami připojeny dvě grafické karty v PEG slotech. Čipset podporuje CrossFire ze dvou Radeonů.

Jižní můstek představuje pokrok v podobě SB 700, přes dlouhý vývoj tohoto čipu bude i tento brzy nahrazen novým SB 750. K němu je možné připojit šest SATA disků moderního standardu SATA 3G a dvě IDE zařízení. Rozšíření lze provést dvanácti USB porty, o zvuk se stará čip Realtek.

NVIDIA nForce 780a SLI vs AMD RS 780G (1/2 představení)

Oficiálně čipset podporuje (naše deska nikoli) nejvýkonnější Phenom X4 9850. Podle stránky výrobce dokáže tato deska stoprocentně pracovat pouze s modelem Phenom X4 9750 a všemi nižšími modely. Je zde ale možnost, že se časem prokáže bezchybný provoz i pro nejnáročnější procesory AMD a doporučení výrobce se změní, v této chvíli je to ale takto. Není zde ale žádné omezené pro paměti, deska spolupracuje i s 1066MHz moduly. Platí ovšem použitelnost pouze s procesory Phenom, všechny ostatní se musí spokojit s DDR2-800MHz. Integrované jádro Radeon HD3200 podporuje Hybrid CrossFire a pomocí UVD čipu také akceleruje veškerá HD videa.

Důležitá je plná podpora CrossFire pro dvě grafické karty. První z nich bude mít plných šestnáct PCIe linek, druhá se musí spokojit se čtyřmi. Pro zapojení dvou grafik je to jisté omezení, ovšem daleko výhodnější je pořízení jedné duální karty (Radeon HD3870X2, HD3850X2), než dvou samostatných. Čtyři linky standardu PCIe 2.0 dokážou přenést stejné množství dat, jako osm linek PCIe 1.1.

Možnosti připojení disků a USB zařízení jsou dnes standardní, a málokterý čipset na trhu se od těchto zažitých možností odlišuje. Zvukový čip splňuje požadavky na HDMI zvuk, a pomocí grafických výstupů získáte přes HDMI kompletní signál.

Shrnutí vlastností AMD RS 780G

NVIDIA nForce 780a SLI vs AMD RS 780G (1/2 představení)

Na závěr této kapitoly se podívejme na shrnutí všech důležitých vlastností a technologií čipsetu RS 780G. Většina těchto možností přibližuje tuto čipovou sadu více z mainstreamu do high-endu, kde dosud sice kraluje RD 790, čipset RS 780G mu ale povážlivě šlape na paty.

  • Integrované IGP - plná podpora DX10, SM 4.0. Akcelerace HD videa všech formátů a možnost si i zahrát většinu moderních her při ještě solidním rozlišení a detailech.
  • HyperTransport 3.0 - díky implementaci nového standardu jsou možnosti spolupráce s veškerými procesory z nabídky AMD.
  • PCI Express 2.0 - dvojnásobné přenosové pásmo tohoto standardu splňuje požadavky nových grafických karet. Při CrossFire je zde jisté omezení, ale to není nijak zásadní a stále plně dostatečné pro maximální výkon karet.
  • UVD čip - součástí jádra je i zdokonalený UVD obvod, který umožňuje přehrávání HD videí v nejlepší možné kvalitě při zachování malého vytížení ostatních obvodů jádra i hlavního procesoru.
  • Rozšiřitelnost - pokud by nestačili možnosti integrovaného IGP, je možné navýšit výkon použitím Hybrid CrossFire pomocí grafických karet do PEG portu řady Radeon HD3400. Pokud by ani tento výkon pro hry nestačil, lze do PEG portu osadit jakoukoliv diskrétní grafickou kartu na trhu.
  • AMD OverDrive - snadné ovládání systému pomocí utility přímo z operačního systému. V tomto případě je možné měnit i takty integrovaného grafického jádra.
  • Energeticky úsporný - čipová sada je jedna z nejúspornějších současných řešení na trhu. Systém prý není nutné nijak hlučně chladit, a proto je vhodný do zařízení kde je prioritou absolutní ticho.
  • Nový jižní můstek SB 700 - velké množství možnosti rozšíření, nižší spotřeba a připravenost pro nové standardy.
  • Množství výstupů - je možné připojit několik zařízení, k dispozici je trojice výstupů. Pomocí utility z prostředí operačního systému je přepínání mezi zobrazovači otázkou několika vteřin.

Čipset RS 780G by měl být podle výrobce určen spíše proti RS 690G a podobným řešením konkurenčního Intelu, v podobě této desky se ale stává hrozbou i pro desky s AMD RD 790X, což asi ani nikdo z AMD neplánoval. Nejvyšší čipset AMD RD 790 FX totiž v podstatě nabízí pouze šestnáct linek pro všechny PEG porty a možností třetího PCIe slot pro CrossFire X. Dále má plnou podporu pro nenasytné Phenomy s TDP 125W. Pokud pro vás tato omezení nejsou důležitá, bude jistě čipset AMD RS 780G dokonce lepší volbou.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning