O audiofilství a podobných závislostech
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek O audiofilství a podobných závislostech

O audiofilství a podobných závislostech | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

16. 3. 2018 03:00 143

Seznam kapitol

1. Ucho slyší 2. O netopýrech a lidech 3. Dvě zakrnělé uši 4. Hudební hluch 5. Pro každého něco

Audiofilství je výtečné a finančně náročné hobby, které v svých fanoušcích vyvolává silné emoce. Často až neadekvátní emoce, které byste od technicky laděných charakterů nečekali. Divoké souboje a diskuse mezi fanoušky ale maskují pravou podstatu toho, co znamená audiofilství – tedy lásku ke slyšenému.

Reklama

To, co považuji na špičkovém audiu za opravdu super, je šířka dostupného výběru. Ne, není to pouze hon za referenčním zvukem, ale důležitý je i design. Mě se kupříkladu líbí Bowers&Wilkins proto, že kombinuje vychytaný design a solidní podání audia. Když se podíváte kupříkladu na povedené Bowers&Wilkins P7 Wireless, máte před sebou sluchátka pro moderní generace telefonů bez jacku, podporuje AAC i aptX, skvěle drží signál i v hodně zarušeném prostoru, má středobasový plný zvuk, uzavřený design výborně izoluje od okolí – a v kombinaci lesklé oceli a kůže vypadá tak nějak rockersky. Jo – a taky dovolují připojení klasického jacku, pokud chcete sluchátka připojit ke klasickému zesilovači.

O audiofilství a podobných závislostech
i Zdroj: PCTuning.cz

Tenhle model mě neohromil ani ultrarealisticky podaným zvukem, ani přehnanou praktičností – kupříkladu o jeho odolnosti proti deštíku mám opravdu veliké pochybnosti, ale tak nějak dohromady jde o vyváženou kombinaci vlastností, které vypadají navíc dohromady opravdu dobře. Chápu ale, že jinému můžou tato sluchátka připadat těžká, další se bude rozčilovat nad jejich neschopností zvládnout monzun či přibasovanému podání zvuku.

Ale přesně o tomhle audiofilství je – že máte RÁDI AUDIO a nebojíte se zaplatit za to, co se vám líbí, ať už se vám to líbí z jakéhokoliv důvodu. Pro někoho je důležitý design, pro dalšího podání zvuku, pro jiného styl, někdo poslouchá dokola svoje „referenční nahrávky“ a hledá v nich první a poslední, jiný chce praktický přehrávač a sluchátka do města či na sport. Vybíráte si, vybíráte – a není univerzální odpověď. Jednomu přijdou nejlepší lehoučké a počasí odolné BOSE SoundSport, jiný si zvolí bezdrátové Sennheiser Momentum, které sice skvěle zní a jsou opravdu pohodlné, ale jsou taky citlivější na RF zarušení – prostě proto, že s nimi nechce chodit do města a zvýšená náchylnost na zarušení mu nevadí.

O audiofilství a podobných závislostech
i Zdroj: PCTuning.cz

Audiofilství je iracionální hobby, stejně jako sbírání výkonných aut či veteránů. Je to nákladné, ale krásné hobby a skvělý business pro ty, kteří se v této oblasti dokážou prosadit. Je to o pocitu, který máte z toho, co jste si vybrali a za co jste utratili peníze, i když jde mnohdy o zcela nesmyslný výdaj, protože jemné rozdíly ve skutečnosti neslyšíte a svůj super zesilovač nikdy nebudete provozovat na plné pecky, protože by vás sousedi nenáviděli a potahovali po policii. Je to o tom, že máte dobrý pocit z toho, co jste si vybrali a užíváte si poslech toho, co máte rádi.

Myslím, že každý, kdo si pořídil kvalitní systém a vychutnával si u něj svoji oblíbenou hudbu, která mu najednou zněla líp, opojněji, kdo ochutnal ten pocit, že jste z podání hudby až intoxikovaní, jako byste byli opilí – myslím si, že ten chápe, o čem mluvím. Ve finále to nejsou technické parametry, ale tohle, přesně tohle.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama