Ohlédnutí za velkou LAN párty Intel LanCraft 2015
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Ohlédnutí za velkou LAN párty Intel LanCraft 2015

Ohlédnutí za velkou LAN párty Intel LanCraft 2015

Sam Sadovski

Sam Sadovski

30. 7. 2015 03:00 9

Seznam kapitol

1. LanCraft 2015 2. Na stáncích: VR Oculus, ultrawide LCD, 4K, dusík... 3. Turnajové výsledky: CS:GO, Hearthstone 4. Turnajové výsledky: Dota 2, LOL, Starcraft 2, FIFA
5. Youtubeři, Cosplay, retro počítače 6. Rozhovor s organizátorem 7. Hodnocení akce

Přinášíme vám velkou reportáž z dosud největšího ročníku akce LanCraft. Velká LAN párty probíhala o víkendu v Ostravě a konala se pod záštitou společnosti Intel – hlavního partnera celé akce. V článku se dočtete o veškerém dění na letošním LanCraftu, nechybí ani turnajové výsledky či naše hodnocení celé akce.

Reklama
Ohlédnutí za velkou LAN párty Intel LanCraft 2015
i Zdroj: PCTuning.cz

Myšlenka projektu

Říká se, že je všude dobře, ale doma nejlíp – platí to ale i pro hraní? V dnešní době s levným vysokorychlostním připojením není problém se spojit s přáteli, zahrát si nějakou tu multiplayer hru online a přitom se bavit za pomoci komunikačního softwaru jako Skype či Teamspeak.

Občas ale každý chce sundat sluchátka a s tou samou partou skočit na pivo, podívat se živě na profesionální hráče či si před budovou zahrát fotbal. Právě pro tyto účely vznikl LanCraft – BYOC LAN párty (BYOC znamená Bring Your Own Computer), která na pár dní sjednocuje všechny hráče a hráčky a zároveň nabízí i bohatý doprovodný program.

Letošní, dosud největší ročník LanCraftu jsme si nenechali ujít ani my. V tomto roce došlo k výrazné změně a oproti předchozímu LanCraft Autumn 2014 vzrostl počet účastníků více než dvojnásobně.

Ohlédnutí za velkou LAN párty Intel LanCraft 2015
i Zdroj: PCTuning.cz

LanCraft v číslech

Počátek celého projektu se datuje na rok 2003. Z dostupných statistických údajů od roku 2007 proběho již 22 LanCraftů na čtyřech různých místech v České republice – Rýmařově, Starém Městě na Moravě, Krnově a nově i v Ostravě.

K dnešnímu dni se LanCraftu zúčastnilo celkem 3261 hráčů (nepočítaje návštěvníky, ale pouze hráče) s průměrným počtem 148 účastníků na jednu akci. Ostravské výstaviště Černá louka nabídlo prostory pro výrazné zlepšení a rozšíření LanCraftu. Kapacita pro tento rok tak byla zvýšena na celkových 720 hráčů, což je téměř čtyřnásobný nárůst oproti předchozímu LanCraftu Autumn 2014.

Letošní ročník rovněž nabídl největší portfolio jak hlavních, tak i doprovodných turnajů a aktivit.

Z her se na akci objevily tituly jako:

 • Counter-Strike: Global Offensive
 • Dota 2
 • League of Legends
 • Hearthstone: Heroes of Warcraft
 • Starcraft 2: Heart of the Swarm
 • Fifa 15
 • Heroes of the Storm
 • World of Tanks

Klepněte pro zvětšení
i Zdroj: PCTuning.cz
Klepněte pro zvětšení

A doprovodné aktivity:

 • Stánek Intelu
 • Stánky dalších partnerů
 • Soutěž v Just Dance
 • Retro zóna a turnaje ve starých hrách
 • Deskové hry, stolní fotbálek, air hockey
 • Týmový herní kvíz
 • Festival VideoHype

Jak je důležité míti LanCraft

Mnoho z vás, čtenářů, se již někdy zúčastnilo domácí či větší LAN párty a jistě víte, že požitek z takového kolektivního hraní je kolikrát lepší než klasické „paření po netu.“

Před hodnocením, kritizováním, či srovnáváním LanCraftu s jinými akcemi je třeba uvědomit si domácí poměry a možnosti. I když mají obě akce stejné kořeny – myšlenku pár lidí si jít spolu něco zahrát, či (v tom druhém případě) hackovat, nelze (prozatím) LanCraft srovnávat s velkoformátovou LAN párty jako je Dreamhack.

Klepněte pro zvětšení
i Zdroj: PCTuning.cz
Klepněte pro zvětšení

Prosadit a uspět s myšlenkou velké LAN párty je v ČR poměrně náročné a stále se setkáváme s odsuzováním účastníků, ba i těchto akcí samotných. A je to škoda.

Je pravda, že LanCraft má ještě co dohánět – minimálně pokořit rekord 632 hráčů z pamětníky vzpomínaného turnaje AMD PG Challenge.005. Projekt má dobře našlápnuto na cestě k tomu, stát se místním Dreamhackem, a věřím, že se mu to podaří.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama