Otestovali jsme pět antivirů zdarma. Vyhrál u nás Avast
i Zdroj: PCTuning.cz
Software Článek Otestovali jsme pět antivirů zdarma. Vyhrál u nás Avast

Otestovali jsme pět antivirů zdarma. Vyhrál u nás Avast

Jiří Vašek

Jiří Vašek

20. 6. 2011 03:00 78

Seznam kapitol

1. Rok 2011 a bezpečnost – co se změnilo? 2. Avast! Free Antivirus 6 3. AVG Anti-Virus Free Edition 2011 4. Avira AntiVir Personal 5. Microsoft Security Essentials
6. Panda Cloud Antivirus 7. Testy. Testy? 8. Testy na internetu 9. Závěr a naše doporučení

V dnešním článku si posvítíme na pět antivirových programů a jak už napovídá titulek článku, jediným kritériem byla nulová pořizovací cena. Doby, kdy cokoli, co bylo zadarmo, bylo úplně nanic, jsou dávno za námi. Jak se liší verze zdarma od těch placených? Čím nás uhranul vítězný Avast? A má vůbec smysl nějaký antivir instalovat?

Reklama

Očekávat, že se situace v oblasti počítačové bezpečnosti změnila k lepšímu, by bylo naivní. Bohužel. Trend malware (česky roztomile překládáno jako zlomyslný software) je přitom stále stejný – posun od jednoduchých hloupoučkých virů k sofistikovanějším metodám, stejně tak jako likvidace uživatelských dat, je čím dál podružnějším vedlejším efektem. V první řadě jde jako obvykle o peníze a nejzajímavější pro tvůrce malware jsou všemožné metody vysátí konta nebo získání osobních informací nic netušícího uživatele za účelem následného zpeněžení.

Otestovali jsme pět antivirů zdarma. Vyhrál u nás Avast
i Zdroj: PCTuning.cz

Mezi nejnebezpečnějšími postupy zůstává stálicí phishing a jemu příbuzné metody sociálního inženýrství. Útočník nenápadně nasměruje uživatele na podvrženou stránku, která vypadá jako pravá, a neopatrný uživatel bezstarostně doslova na stříbrném podnose předá číslo kreditní karty nebo rovnou i její PIN. Na stejném principu fungují podvržené e-maily, které se tváří jako legální zpráva z banky nebo jiného podobného ústavu, a loudí po uživateli údaje k bankovnímu účtu nebo platební kartě (krásný příklad viz např. tento blog). Třetí případ pak představuje starý trik s posíláním malware e-mailem („Drahoušek zákazník, naše Bank of Nigeria present You nový screensaver!“), na který bohužel ještě stále dost uživatelů skočí.

Ochrana proti takovýmto postupům je už z principu velmi složitá, protože míří na nejslabší článek zabezpečení jakéhokoli systému – tím je lidský faktor. Sebelepší antivir nemůže zabránit uživateli, aby komukoli poskytl jakákoli data. Schopnost klasického antiviru tomuto zabránit je navíc minimální, až na některé částečně fungující pokusy, založené na blokování známých adres. O něco lepší pak je snaha výrobců webových prohlížečů, kteří phishingovou ochranu implementují v různých podobách do svých produktů. Je proto nabíledni, že je možné ochranu osobních dat mírně zlepšit použitím aktuální verze browseru, ale zdaleka největší zodpovědnost stejně vždy ponese uživatel.

Otestovali jsme pět antivirů zdarma. Vyhrál u nás Avast
i Zdroj: PCTuning.cz


Rogue antivirus – ve skutečnosti malware, hlásící smyšlené problémy a pochopitelně žádající peníze

Profláklý vtip o tom, že viry se rozmnožují půjčením diskety, zůstal aktuální dodnes, jen disketa se díkybohu odebrala do křemíkového pekla a nahradil ji o něco spolehlivější flashdisk. V principu funguje šíření malware přes flashdisky trochu jinak než to bylo kdysi u diskety, hlavně kvůli jiným současným operačním systémům. Vir na disketě už dnes nemá nárok na nízkoúrovňový přístup k hardwaru (takže zápis do bootsektoru je daleko těžší), tvůrci malwaru proto využili klasickou funkci autorun a viry se vesele šířily dál pouhým zasunutím flashdisku do USB portu. Tomu Microsoft v posledních týdnech definitivně zatnul tipec v podobě aktualizace KB971029 povolující autorun pouze pro optická média (aktualizace samotná je už staršího data, ale nebyla k dispozici plošně pro všechny Windows prostřednictvím Windows Update). Uživatelé aktualizovaných Windows jsou ve zřejmé výhodě. Nevěřte dávno vyvráceným báchorkám o tom, že aktualizovaný systém je pomalejší, není to pravda!

Současné antiviry s autorun metodou samozřejmě počítají a jsou schopné si s nakaženým flashdiskem poradit, byť to pochopitelně neplatí ve všech případech. Nicméně zdá se, že tato vlna malware je na ústupu a nákaza hrozí hlavně neopatrným uživatelům neaktualizovaných systémů. A že to trvalo, Microsofte, což?

Otestovali jsme pět antivirů zdarma. Vyhrál u nás Avast
i Zdroj: PCTuning.cz


Jediné opravdu spolehlivé zabezpečení

Přejděme nyní k tématu dnešního článku, antivirovým programům jako takovým. Dnes bychom měli říkat spíš antimalware, protože antispywarová komponenta se pomalu ale jistě stala standardem a některé další funkce také. V tomto článku proti sobě postavíme bezpečnostní řešení, při jejichž výběru jsme měli jediné kritérium – musí být zdarma. Podíváme se, na jaké úrovni jsou současné freewarové antiviry, přičemž důraz budeme klást hlavně na nároky na hardware, vybavenost funkcemi a také si posvítíme na to, co uživatele ve skutečnosti „antivir zadarmo“ bude stát.

Upozornění: Tento článek není souhrnem grafů a výsledků, na to je na webu spousta jiných Extra oDDborníků. Snažíme se na problematiku podívat z jiné perspektivy – z hlediska principů fungování, z pohledu reálného používání produktu a subjektivního pohledu uživatele na daný produkt. Nikoliv tak, že pustíme pět syntetických benchmarků a vyplivneme čísla. Výsledy tohoto testu budou do značné míry subjektivním názorem autora, takže je možné, že zrovna vaše zkušenosti a názory budou značně odlišné.

Otestovali jsme pět antivirů zdarma. Vyhrál u nás Avast
i Zdroj: PCTuning.cz

Ve čtenářské anketě z minulého týdne vyhrál s přehledem (a k našemu údivu) placený NOD32. Jsme rádi, že tak poctivě nakupujete. Další antiviry ve vašem žebříčku jsou už však neplacené a čirou náhodou jsou to z většiny přesně ty, které jsme poslední dva měsíce testovali. Kromě Avastu, Security Essentials od Microsoftu, AVG a Aviry se v dnešním článku můžete těšit také na pozoruhodnou Pandu pracující v cloudu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama