Ovladač Bcon: Když vám dvě ruce nestačí, můžete mít třetí
PCTuning Článek

Ovladač Bcon: Když vám dvě ruce nestačí, můžete mít třetí

Jan Preclík

Jan Preclík

17. 10. 2019 03:00 5

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Dongle je doma, jdeme na to 3. Praktický test 4. Závěr

Když se herní ovladač Bcon objevil na Kickstarteru, vývojáři se tvářili, že je pro profesionální hráče absolutní nutností. Třeba na nohu si připevníte krabičku, která podle toho, jak ji natočíte, pošle do PC stisk zvolené klávesy nebo kombo. S další končetinou ve hře tak můžete používat kombinace povelů, na něž by vám dvě ruce nestačily.

Reklama
Reklama

I když historie počítačových her není nijak rozsáhlá, za těch pár desítek let, co nás hry obírají o drahocenný čas našich krátkých životů, jsme měli možnost chytit nejen do ruky ohromné množství herních periferií. Přestože spousta z nich byla zpracována s inženýrskou precizností a perfektní ergonomií, sem tam se vyskytly i kousky tak příšerné, až bizarní, že člověk jen nechápavě kroutil hlavou, jak vůbec něco takového mohlo jít do výroby.

Když jsem se doslechl, že je k dispozici na test německá novinka Bcon, doplněk pro PC hráče, který se připevňuje na nohu, jímala mě zvědavost a okamžitě jsem se o něj hlásil. Svým způsobem mne totiž vždy různé specialitky přitahovaly a nějak jsem si nedokázal představit, jak spolehlivě může taková věc fungovat.

Ovladač Bcon: Když vám dvě ruce nestačí, můžete mít třetí

Bcon by měl těžkou cestu k prosazení na trhu bez crowdfundingové kampaně na Kickstarteru, která se loni rozjela a díky níž první sponzoři dostali své kousky k loňskému Ježíšku. Čtyřem chlapíkům ze sousedního Německa, kteří vypadají spíše jako burzovní makléři než jako počítačoví inženýři, přispělo celkem 321 lidí částkou blížící se se k 52 tisícům eur. Díky tomu mohli tito pánové začít zařízení vyrábět sériově.

A co vlastně tahle nenápadná periferie umí? Jednoduše slouží jako vaše třetí ruka, kterou by občas každý hráč počítačových her potřeboval. Celý princip by měl fungovat tak, že si na chodidlo upevníte tuhle zvláštní drobnou svítící krabičku, k pohybům nohy přiřadíte různé klávesy a tím získáte výhody oproti ostatním hráčům. Zpětnou odezvu pak kromě změny barvy podsvícení můžete dostat i formou vibrací.

Unboxing, první dojmy a frustrace

A je to tady. Alza kurýr mi volá, že právě přijel a doručil mi balíček. Rychle sbíhám patra a přebírám si pytlík ne většího formátu než A5. Doma jej fofrem rozsápu, abych uvnitř našel nenápadnou černou krabičku drobných rozměrů, která se mi v pohodě vejde do dlaně a neváží téměř nic.

Ovladač Bcon: Když vám dvě ruce nestačí, můžete mít třetí

Zvědavost byla silnější než já, a tak jsem hned krabičku začal otevírat. Uvnitř jsem našel zařízení Bcon s plastovým socketem a páskem na suchý zip. Jasně, že najdu v černé krabičce zařízení, které bylo objednáno, na tom nic zvláštního není. O překvapení se postaral fakt, že v krabičce krom onoho zařízení nebylo vůbec nic. Žádný návod, kabel nebo doplňkové periferie, prostě bohapusté nic.

Ovladač Bcon: Když vám dvě ruce nestačí, můžete mít třetí

Při rychlém prozkoumání spodního dna krabičky jsem pochopil. Zde uvedené nápisy vysvětlují, co v jejím nitru najdu i nenajdu. Balení tedy obsahuje jedno zařízení Bcon, pásku a nástavec. Co naopak neobsahuje? Dobíjecí kabel micro USB, vždyť nabíječku na mobil má dneska doma každý, že jo… Co ale každý doma nemá, to je Bluetooth enabled PC, což kdejaký desktopový PC rozhodně není. Alespoň jsem se dozvěděl o webovce, na které seženu software i více informací.

Ovladač Bcon: Když vám dvě ruce nestačí, můžete mít třetí

Radost z neznámého tedy střídá frustrace a já běžím fofrem objednat nejlevnější BT reciever za stovku od místního překupníka s křemíkovými komponenty. Čert vem dobíjecí kabel, ale stovka navíc za dongle s modrým zubem už nemůže nikoho rozhodit, na tom fakt šetřit němci nemuseli. Co je mi platné, že to napíšou na krabičce, když si produkt objednám přes net a text z krabičky si přečtu až…. z krabičky. Jasně, prodejce se o tom mohl zmínit, ale haló, píše se rok 2019, produkty by měly být prodávány plug and play… A já dostal hračku, která není bez donglu ani plug, natož play.

Ovladač Bcon: Když vám dvě ruce nestačí, můžete mít třetí

Abych se tedy ale vrátil z emotivně laděné odbočky zpět na trať, Bcon je svým vzhledem opravdu zvláštní, líbivý box diamantového tvaru o rozměrech 63 × 50 × 18 mm (d × š × v) a hmotnosti 36 gramů. Dodávaný socket má rozměry 82 ) 60 × 13 mm (d × š × v) a váží 26 gramů. Sečteno a podtrženo, na nohu si pomocí pásku připevníte 62 gramů, což vlastně ani nezaregistrujete. Kromě impozantního tvaru a LED diod ve vrchní části je z boku přepínač ON/OFF a zdířka micro USB pro dobíjení.

Ovladač Bcon: Když vám dvě ruce nestačí, můžete mít třetí

Na základnu se Bcon pouze položí, o zajištění se kromě specifického tvaru základny stará i její magnetické dno. Zařízení přitom drží krásně pevně, absolutně nemá šanci ze socketu vypadnout. Ovladač obsluhuje procesor Cortex-M4 o rychlosti 64 MHz, polohu snímají tříosé senzory schopny číst polohu frekvencí 1000× za sekundu. Integrovaná baterie vydrží, dle četnosti vibrací, až šest hodin nepřetržitého hraní.

Ovladač Bcon: Když vám dvě ruce nestačí, můžete mít třetí

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning