Philips 246E7QDSW: levné PLS se širokým gamutem
PCTuning Článek

Philips 246E7QDSW: levné PLS se širokým gamutem

Petr Diviš

Petr Diviš

8. 8. 2017 03:00 59

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení a specifikace 3. Design, ergonomie a možnosti připojení 4. OSD nabídka – možnosti nastavení
5. Barvy, pozorovací úhly a podsvícení 6. Hry a odezva 7. Možnosti přetaktování 8. Závěr – hodnocení

Širší barevný gamut než klasické sRGB byl vždy doménou dražších profesionálních modelů. S příchodem Quantum Dot se však začíná širší barevný prostor objevovat v levnějších modelech. Dnes se podíváme na Philips 246E7QDSW. Ten díky technologii UltraColor dosahuje 101,4 % NTSC gamutu a neutratíte za něj ani 4000 Kč.

Reklama
Reklama

OSD nabídka je stejná jako u všech ostatních Philipsů. Jedná se o velice přehledné menu a díky ovládání Joystickem i velice rychlé. Pohybem vpravo vyvoláte hlavní nabídku a v prvním sloupci vlevo si pak vybíráte jednotlivé sekce. Na ty se postupně podíváme.

Vstup

Philips 246E7QDSW: levné PLS se širokým gamutem

V první položce Vstup si můžete přepnout, jaký vstup bude využit. Ke stejné nabídce vstupů se dostanete i rychlou volbou pohybem Joysticku nahoru. Monitor neumožňuje rozdělení obrazu a můžete vždy zobrazit pouze jeden vstupní signál.

Obraz

Philips 246E7QDSW: levné PLS se širokým gamutem

Zde se nastavuje chování obrazu. První položka je formát obrazu, kde si můžete přepnout mezi širokoúhlým zobrazením a 4:3. V dnešní době, kdy resampling obrazu do jiného rozlišení provádí grafická karta, to není nutné řešit.

Další dvě nastavení upravují jas a kontrast obrazu. Kontrast je většinou dobré nechat na základní hodnotě, jinak dochází ke zkreslení – hlavně barev na konci rozsahu. Základní hodnota je 50. Jas umí monitor regulovat ve velkém rozsahu – na maximum podle sondy z monitoru vymáčknete až 280 cd/m na bílé barvě.

SmartResponse je nastavení síly overdrive. Ten můžete volit ve třech stupních – Rychlý, Rychlejší, Nejrychlejší anebo jej úplně deaktivovat. Volitelný overdrive je dnes již většinou standard, ale v tolika stupních na tak levném monitoru? Každý si tedy může zvolit, co mu vyhovuje. Úplně deaktivovaný overdrive se hodí na sledování filmů – redukuje se tím šum způsobený overdrive. Naopak na hraní rychlých akčních her zvolíte vyšší stupeň – dojde k zaostření pohyblivých objektů, ale za cenu občas viditelných artefaktů (inverzní ghosting).

SmartContrast je jen jiné jméno pro starý známý dynamický kontrast – věc, která je většinou k ničemu. Reguluje sílu podsvícení podle obsahu obrazu. Na tmavé scény se podsvícení tlumí a naopak.

Gamma křivka je zde nastavitelná ve stupních 1,8, 2, 2,2, 2,4 a 2,6 – to se také u levnejších displejů často nevidí, ale u Philipsu je to standard. V základu je nastaveno 2,2, ale pokud třeba hrajete nějaké tmavší hry a chcete si tmavá místa více prosvětlit, není vůbec na škodu si přepnout na hodnotu 2 nebo 1,8.

Pixel Orbiting by mělo hýbat občas s obrazem, aby nedošlo k jeho vypálení – na to LCD výrazně netrpí. Žádného pohybu jsem si ale stejně nevšiml, takže kdoví jak to přesně funguje.

Over Scan zvětšuje obraz. Je to volba úplně k ničemu – ořeže hrany a celý obraz mírně rozmaže. Nedokáži si představit smysluplné využití.

Audio

Philips 246E7QDSW: levné PLS se širokým gamutem

V položce audio si pouze můžete zvolit hlasitost zvuku, pokud máte k monitoru připojeny sluchátka anebo reproduktory.

Barva

Philips 246E7QDSW: levné PLS se širokým gamutem

V tomto menu se upravují barevné nastavení. Můžete využít přednastavené profily podle teploty barev - 6500K a 9300K. Nutno dodat, že režim je velice dobře nastaven a deltaE proti DCI-P3 gamutu nepřesahuje 3 stupně ani v nejhorším případě (zelená barva).

Režim sRGB je naopak úplně k ničemu – pouze zvyšuje jas na maximum, jinak se jedná o režim 6500K. Ani neořeže barevný gamut, takže na přesné zobrazení sRGB obsahu je nutné využít kalibraci.

V položce Dle uživatele si můžete pomocí RGB posuvníků nastavit barvy ručně.

Jazyk

Philips 246E7QDSW: levné PLS se širokým gamutem

Zde se volí jazyk. Philips jako jeden z mála velkých výrobců LCD monitorů umí i česky. To je příjemný bonus.

Nastavení OSD

Philips 246E7QDSW: levné PLS se širokým gamutem

Zde se nastavuje chování OSD nabídky. Můžete zde nastavit její polohu, průhlednost a také dobu, po jakou se má zobrazovat.

Nastavení

Philips 246E7QDSW: levné PLS se širokým gamutem

Poslední složka Nastavení obsahuje položky pro úpravu analogového vstupu obrazu (nastavení fáze a časování). Dále zde můžete vypnout otravné upozornění na rozlišení – to hlavně v případě, že chcete monitor přetaktovat, určitě vypnout! Jinak otravuje hláškou, že jste nastavili nevhodný režim.

Reset pak vrací tovární nastavení všech položek a v položce Informace se pak dozvíte info o monitoru a právě zobrazeném rozlišení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning