PCTuning Článek

Pohled jablíčkáře – jaký je nový iPad a jeho příslušenství?

Michal Rybka
Michal Rybka
11. 4. 2012 03:00 94 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Ohlédnutí 2. Tablet v dnešní době 3. Mýty o novince 4. Hlasové rozhraní
5. Zhodnocení nového iPadu 6. Logitech Wireless BoomBox for iPad 7. Logitech Keyboard Case CZ 8. Logitech Tablet Keyboard CZ

Souhlasím s tím, že nazvat nový iPad následující po iPadu 2 jako „(ten) nový iPad“ je trochu divné. Já bych klidně zůstal u iPadu 3, číslování vnáší do produktové linie větší pořádek. Nicméně nová placka se už u nás týden prodává, týden ji s sebou nosím místo placky staré a s chutí se můžeme vrhnout do recenze, podepřené praktickým používáním.

Reklama
Reklama

Na začátek musím poznamenat, že se těším na diskusi, protože ta poslední byla nesmírně zábavná. Skoro se z ní zdálo, že část čtenářů se cítí unavena z toho, jak v práci celé dny v práci přihazuje uhlí pod servery a proto doma nechce o elektronice ani slyšet, zatímco ta druhá považuje za vrchol moderní zábavy to, že připojí kabelem notebook k televizi.

To mi připomnělo úchvatnou diskusi, kterou jsem někdy v polovině osmdesátých let minulého století vedl s kamarády poté, co jsme si přečetli nesmírně radikální a odvážný článek, který tvrdil, že jednoho dne si lidi budou domů pořizovat PC, budou na něm pracovat a dokonce i hrát hry. Nám ten názor přišel nesmírně pitomý a našli jsme „999 důvodů, proč se tohle nikdy nemůže stát“. Byly to zcela rozumné důvody a dokonce dalších deset let fungovaly; v té době počítače nezajímaly prakticky nikoho nad třicet, ti pod třicet chtěli Amigu a nebo Atari ST, zatímco obvykle měli jenom Didaktik nebo osmibitové Atari (měli-li vůbec něco). PC bylo šíleně drahé (osmibit stál kolem 7.000 Kč zatímco PC mezi 100.000 – 250.000), bylo to absolutně neohrabané (nemělo to ani grafický operační systém!), místo zvuku bylo jen ubohé skřípání a hry na tom vypadaly jako ze sedmdesátých let. Jediný důvod, proč si tehdy zoufalci pořizovali různá „domácí PC“ s jednou floppy mechanikou (jako byl Commodore PC-I nebo Atari PC-1) byl v tom, že si na to obvykle od rodičů z práce „půjčili“ software a neměli problém s přenášením souborů do školy a do práce.

Jak se ukázalo, právě tohle byl ten naprosto nejdůležitější faktor: cena, výkon, operační systém a koneckonců i grafika a zvuk se časem vyřešily. Otočilo se desetiletí a „domácí počítače“ se rozpadly v prach a jenom osamělé Amigisty prý ještě někdo občas uvidí v podrostu v Brdech. Jakkoliv to vypadalo naprosto absurdně, PC se prosadilo.

Tablety se prosazují ještě mnohem rychleji a spolu se smartphony představují platformu, kterou si už nikdo soudný nedovolí ignorovat. Počet smartphonů už překročil počet prodaných PC a jejich prodejní křivka stále roste, zatímco PC stagnuje, což znamená, že PC jako platforma dosáhla plató a bude se spíše „obměňovat“ než „expandovat“. Podle některých odhadů jen samotný Android překročí počet prodaných Windows v roce 2016, což znamená, že spolu s Apple můžou klidně začít dominovat celé IT už o rok dříve. Proces generační obměny tu může být mnohem rychlejší, než jak tomu bylo v osmdesátých letech s PC.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning