Pohled jablíčkáře – jaký je nový iPad a jeho příslušenství? | Kapitola 4
Seznam kapitol
Souhlasím s tím, že nazvat nový iPad následující po iPadu 2 jako „(ten) nový iPad“ je trochu divné. Já bych klidně zůstal u iPadu 3, číslování vnáší do produktové linie větší pořádek. Nicméně nová placka se už u nás týden prodává, týden ji s sebou nosím místo placky staré a s chutí se můžeme vrhnout do recenze, podepřené praktickým používáním.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Velmi pěknou, i když u nás nepříliš použitelnou technologií je rozeznávání hlasu. Otevřete si aplikaci s libovolným vkládacím chlívkem, ťuknete na ikonu mikrofonu na klávesnici – a můžete na to začít anglicky mluvit. Občas to dopadá zajímavě, nativní mluvčí si rozeznávání hlasu chválí, mě to až tak nefungovalo, což patrně souvisí s tím, že nativní mluvčí nejsem. Češtinu to nerozeznává (a asi jen tak nebude), neposkytuje to stejné služby jako Siri (což je škoda) a celkově to považuji v našich podmínkách spíše za zajímavost než použitelnou věc. Stále více se ale ukazuje, že po letech hraní si na rozeznávání hlasu se z téhle technologie stává něco skutečného. U Siri vidím zcela jasné praktické využití: Jdete po městě, chcete něco udělat, třeba nechat si přečíst SMS, nebo vložit záznam do kalendáře – a tak stisknete na ovladači sluchátek tlačítko a požádáte Siri o úkol. U iPadu je to méně praktické, i když by se mi v budoucnosti asi líbilo, kdyby iPad sám vyslechl jednání a udělal zápis, to by bylo fakt príma, ale zatím tam nejsme. Ze současného provedení technologie nadšený nejsem, rozeznávání sampluje váš hlas, ten někam posílá a zpět se vrací „rozeznaný text“, což považuji i z hlediska soukromí za poněkud divné. Ale technologie je tady a nativní mluvčí si ji chválí, takže další krok k hlasem ovládaným věcičkám byl učiněn.

Pětimegapixelový foťák iPadu podle mého mínění není určen na focení nebo natáčení videa, i když to umí. Kde jaký mobil umí fotit lépe, mnohem lépe se drží, má lepší optiku a taky má blesk, což tady nenajdeme. Přesto ho považuji za nesmírně praktický, protože se skvěle hodí pro focení dokumentů (vlastně svého druhu takové skenování) – bez problémů s tím nafotíte celou stránku novin tak, že se dá přečíst. Potřebujete dobré světelné podmínky, vážně hodně světla, ale s tím nebývá „v normálních kancelářských podmínkách“ problém. Když uvidíte nějaký zajímavý dokument a nebo časopis, hned si ho ofotíte a pak si ho v klidu přečtete, což je neskutečně praktické. Jenom by se mi líbilo, kdyby přes foťák byla nějaká zásuvná krytka, která by třeba rovnou aktivovala aplikaci Camera. Vcelku ho hodnotím pozitivně, v praxi to opravdu použitelné je.
Možnost připojení periferií je stejná jako u předchozích verzí. Bezdrátově si připojíte bedny a nebo přes AirPlay televizi, přes adaptér můžete na VGA klonovat kompletní obraz (včetně správné orientace!), fungují čtečky na paměťové karty, USB i bezdrátové klávesnice, kompozitní video výstup, zkrátka všechno, co Apple do své zavřené zahrádky pustil. Nový iCloud funguje velmi dobře, pochopitelně ale s tím, že mám podezření, že Apple se tak trochu dívá a nejsem si zcela jistý, že by se mi tam chtělo ukládat něco kompromitujícího.

Za značný nedostatek ale považuji to, že stále neexistuje verze se 128 GB paměti. Nová verze iPadu dovoluje přehrávat video v HD rozlišení, zobrazovat fotky s větším detailem a koneckonců i hry dneska již šturmují směrem k 1 GB zabraného místa, takže i model se 64 GB zaplníte poměrně rychle. Přiznám se, že poněkud přestávám chápat smysl verze se 16 GB paměti, ta se podle mě hodí opravdu jenom na práci a to na práci jednoduchou, jenom s několika aplikacemi. Pokud hrajete na tabletu hry, tak víte, že zaprásknout 32 GB paměti jde docela rychle. iPad je drahý tak jako tak a nevidím důvod, proč bychom neměli mít verzi s ještě vyšší kapacitou za cenu řekněme o 20 % vyšší.