Pohled jablíčkáře – jaký je nový iPad a jeho příslušenství?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Pohled jablíčkáře – jaký je nový iPad a jeho příslušenství?

Pohled jablíčkáře – jaký je nový iPad a jeho příslušenství? | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

11. 4. 2012 03:00 94

Seznam kapitol

1. Ohlédnutí 2. Tablet v dnešní době 3. Mýty o novince 4. Hlasové rozhraní
5. Zhodnocení nového iPadu 6. Logitech Wireless BoomBox for iPad 7. Logitech Keyboard Case CZ 8. Logitech Tablet Keyboard CZ

Souhlasím s tím, že nazvat nový iPad následující po iPadu 2 jako „(ten) nový iPad“ je trochu divné. Já bych klidně zůstal u iPadu 3, číslování vnáší do produktové linie větší pořádek. Nicméně nová placka se už u nás týden prodává, týden ji s sebou nosím místo placky staré a s chutí se můžeme vrhnout do recenze, podepřené praktickým používáním.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Velmi pěknou, i když u nás nepříliš použitelnou technologií je rozeznávání hlasu. Otevřete si aplikaci s libovolným vkládacím chlívkem, ťuknete na ikonu mikrofonu na klávesnici – a můžete na to začít anglicky mluvit. Občas to dopadá zajímavě, nativní mluvčí si rozeznávání hlasu chválí, mě to až tak nefungovalo, což patrně souvisí s tím, že nativní mluvčí nejsem. Češtinu to nerozeznává (a asi jen tak nebude), neposkytuje to stejné služby jako Siri (což je škoda) a celkově to považuji v našich podmínkách spíše za zajímavost než použitelnou věc. Stále více se ale ukazuje, že po letech hraní si na rozeznávání hlasu se z téhle technologie stává něco skutečného. U Siri vidím zcela jasné praktické využití: Jdete po městě, chcete něco udělat, třeba nechat si přečíst SMS, nebo vložit záznam do kalendáře – a tak stisknete na ovladači sluchátek tlačítko a požádáte Siri o úkol. U iPadu je to méně praktické, i když by se mi v budoucnosti asi líbilo, kdyby iPad sám vyslechl jednání a udělal zápis, to by bylo fakt príma, ale zatím tam nejsme. Ze současného provedení technologie nadšený nejsem, rozeznávání sampluje váš hlas, ten někam posílá a zpět se vrací „rozeznaný text“, což považuji i z hlediska soukromí za poněkud divné. Ale technologie je tady a nativní mluvčí si ji chválí, takže další krok k hlasem ovládaným věcičkám byl učiněn.

Pohled jablíčkáře – jaký je nový iPad a jeho příslušenství?
i Zdroj: PCTuning.cz

Pětimegapixelový foťák iPadu podle mého mínění není určen na focení nebo natáčení videa, i když to umí. Kde jaký mobil umí fotit lépe, mnohem lépe se drží, má lepší optiku a taky má blesk, což tady nenajdeme. Přesto ho považuji za nesmírně praktický, protože se skvěle hodí pro focení dokumentů (vlastně svého druhu takové skenování) – bez problémů s tím nafotíte celou stránku novin tak, že se dá přečíst. Potřebujete dobré světelné podmínky, vážně hodně světla, ale s tím nebývá „v normálních kancelářských podmínkách“ problém. Když uvidíte nějaký zajímavý dokument a nebo časopis, hned si ho ofotíte a pak si ho v klidu přečtete, což je neskutečně praktické. Jenom by se mi líbilo, kdyby přes foťák byla nějaká zásuvná krytka, která by třeba rovnou aktivovala aplikaci Camera. Vcelku ho hodnotím pozitivně, v praxi to opravdu použitelné je.

Možnost připojení periferií je stejná jako u předchozích verzí. Bezdrátově si připojíte bedny a nebo přes AirPlay televizi, přes adaptér můžete na VGA klonovat kompletní obraz (včetně správné orientace!), fungují čtečky na paměťové karty, USB i bezdrátové klávesnice, kompozitní video výstup, zkrátka všechno, co Apple do své zavřené zahrádky pustil. Nový iCloud funguje velmi dobře, pochopitelně ale s tím, že mám podezření, že Apple se tak trochu dívá a nejsem si zcela jistý, že by se mi tam chtělo ukládat něco kompromitujícího.

Pohled jablíčkáře – jaký je nový iPad a jeho příslušenství?
i Zdroj: PCTuning.cz

Za značný nedostatek ale považuji to, že stále neexistuje verze se 128 GB paměti. Nová verze iPadu dovoluje přehrávat video v HD rozlišení, zobrazovat fotky s větším detailem a koneckonců i hry dneska již šturmují směrem k 1 GB zabraného místa, takže i model se 64 GB zaplníte poměrně rychle. Přiznám se, že poněkud přestávám chápat smysl verze se 16 GB paměti, ta se podle mě hodí opravdu jenom na práci a to na práci jednoduchou, jenom s několika aplikacemi. Pokud hrajete na tabletu hry, tak víte, že zaprásknout 32 GB paměti jde docela rychle. iPad je drahý tak jako tak a nevidím důvod, proč bychom neměli mít verzi s ještě vyšší kapacitou za cenu řekněme o 20 % vyšší.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama