PCTuning Článek

Pokaždé jiný zážitek: Stávají se z Androidu nové Windows?

Michal Rybka
Michal Rybka
23. 11. 2018 21:00 91 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Značka: Levně 2. Chyby, chyby, chyby 3. Každý sám sobě sám 4. Ta zatracená granularita 5. Normálnější

Rukou mi prošla řada zařízení s Androidem: Drahé kusy byly většinou dobré, u levnějších jsem se naučil pravidelně restartovat – a kvalita těch nejlevnějších je často taková, že se ze slušnosti ani recenzovat nedají. Teoreticky to vypadá jako jeden systém, ale kvalita zážitku se liší výrobce od výrobce. A to je velký problém!

Reklama
Reklama

„Prostě to tam prdneme“

 

Velmi specifickým problémem jsou velmi levná zařízení. Pokud to stojí pod dva litry, je dosti pravděpodobné, že se výrobce nebude párat ani s konstrukcí zařízení, ani s komponentami, které nenabídnou nejvýkonnější procesory, ani nejvíce paměti. Pak je tedy logické „prostě tam prdnout“ starší Android, který vznikl v době jako ony komponenty, přizpůsobit ho a nechat ho tam. Takové zařízení nelze typicky upgradovat a vlastně ani nemusí být záplatované, protože je prostě levné a počítá se s tím, že ho budete používat jako levné.  

V řadě případů mi navíc přijde, že se výrobce nenamáhá zařízení nijak upravovat, například u levných TV boxů najdete téměř neupravený Android, který se ovladačem ovládá krajně blbě. Důraz je kladen na nízkou cenu portu Androidu, ne na to, jestli se uživatelé při pokusu o používání standardní virtuální klávesnice zblázní. Dokud to jede a vykazuje to nějakou funkci, tak je to v pořádku, kdo by se namáhal psát nové rozhraní. Jenomže vzít ovladač jako od videa a zkoušet s ním ovládat standardní Android je šílenství, což pochopíte už ve chvíli, kdy se tím pokusíte vyklepat svoje dlouhé heslo obsahující malá a velká písmena a speciální znaky. Už v tom bodě budete naštvaní, což dokazuje, že QA se pravděpodobně přes tento bod nikdy nedostalo – anebo jim bylo to, co prodají zákazníkům, naprosto ukradené.

Chyby, chyby, chyby

Chyby, na které narazíme u Androidu, jsou někdy zcela neuvěřitelné. Na vrcholu těch opravdu destruktivních jsou podělané updaty, které vám vybrickují zcela funkční zařízení. Naštěstí jsem to mohl řešit reklamací, ale – je to vůbec možné? Chyba, která zničí zařízení, to není ani chyba třídy A, to je spíš něco jako critical, který prostě nesmí přejít přes žádnou QA. To výrobci dělají až tolik verzí produktu, že nemohou předem otestovat, zda update zařízení nezničí? Nebo je to výhodnější betatestovat na zákaznících?

Jiná věc je degradace výkonu zařízení. Mám tablet, kterému po update v podstatě přestala fungovat Wi-Fi, která předtím jela bez problémů. Podezřívám kreativní vylepšení v oblasti power managementu (což je chyba, která se u Androidu opakuje znova a znova) – wifina se agresivně uspává a její pokus o znovunapojení je prostě tak pomalý, že aplikace, které ji využívají ke streamování, jednoduše začnou zastavovat anebo přímo padat. Opět – jde o oficiální update výrobce.

Další fantastická chyba, týkající se power managementu, se objevila u jednoho zařízení s ethernetovým portem. Pokud se zařízení uspí samo (tedy ne pokud ho uspíte vy), tak se po probuzení dostane do stavu, že neprobudí síťový adaptér. A vy si můžete vybrat mezi 1) rebootem a 2) vystrčením a zastrčením síťového kabelu. Opět jde o chybu takové významnosti, že nechápete, jak to prošlo přes QA.

Pak jsou tu „menší chyby“, které se týkají pravděpodobně samotného Androidu a jeho neschopnosti efektivně spravovat aplikace. Běžně se dostávám do stavu, že „to nějak nefunguje“, pravděpodobně se mezi sebou poštěkají procesy, což řeší reboot, případně něco mlčky fungovat přestane.

Jedna z nejdivnějších chyb, která mi před lety způsobila velké mrzení, byla u telefonu s Androidem, který se dostal do stavu, že se tvářil, že plně funguje, vše vypadalo normálně, maloval signál jako normální, ale prostě přestal přijímat hovory. Celý víkend jsem se podivoval, že je klid a nikdo mi nevolá – jenomže mi volali, a to dokonce opravdu hodně. V pondělí průšvih jako stodola a já musel na telefonu ukazovat, že na něm opravdu nemám nepřijaté hovory – z hlediska volajících to vypadalo tak, že měli pocit, že telefon normálně vyzvání. Nevyzváněl a ani nezaevidoval příchozí hovor. Ve chvíli, kdy vás sbírka programátorských talentů málem připraví o práci, začnete se na platformu dívat jinak!

A pak tu máme takové ty tradiční věci, jako je stav, kdy máte telefon večer skoro nabitý a ráno skoro vybitý – a nevíte proč. A taky si můžete instalovat antiviry a obecně se chovat k telefonu, jako by to byly Windows ME, jenom trvale připojené z internetu. Což, jak mi znalci potvrdí, je poněkud problém. On fakt, že Android neobsahuje Googlem spravovaný ekvivalent Defenderu je sám o sobě problém, protože tohle by se trvale udržovat mělo – v zájmu celé platformy. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning