Pro koho jsou Gamerz Devicez?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Pro koho jsou Gamerz Devicez?

Pro koho jsou Gamerz Devicez? | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 4. 2015 12:00 50

Seznam kapitol

1. Pro koho jsou Gamerz Devicez? 2. Proč ničit drahou myš 3. Málo místa na stole 4. Herní neznamená kvalitní
5. Přiměřeně, přiměřeně... 6. Zabijte to softwarem 7. Sběratelé dat

Nebudeme si nic nalhávat – miluju vychytané herní periferie. Všechny ty superturbózní myši s měnitelným podvozkem, barevná klávesnice s laditelným zdvihem a kompletní reprogramovatelností a speciální vychytané periferie navržené pro jednu jedinou hru. Ale ruku na srdce – kdo je doopravdy kupuje? A opravdu vždy splní to, co slibují?

Reklama

Problém je v tom, že myšlenka, že z hráčů lze vysávat více dat než z normálních lidí, se mezi výrobci pozvolna šíří. Razer si zpracovával data o stisknutých klávesách pro tvorbu heatmap, což má praktický význam v případě, že by chtěli například konstruovat kvalitnější klávesnice. Anebo levnější klávesnice, protože drahé odolné spínače by se naletovaly jen tam, kde to podle heatmap dává smysl. Heatmapy se objevily v ovladačích i pro jiné herní klávesnice, což je docela problém, protože podle heatmap se dá zjistit, co asi děláte.

Chápu, že hráči o sobě sdílejí data rádi a moc si s tím hlavu nelámou, ale je to problém u profesionálního anebo smíšeného použití. Stejně, jako se najdou hráči, kteří využívají levný neherní hardware, se najdou i profesionálové, kteří chtějí používat hardware herní. Líbí se jim makrovatelnost, používají notifikační displej pro náhledy emailů či zpráv, vyhovuje jim mechanika klávesnic anebo ergonomie myší. Profesionálové navíc mají peníze na to, aby si vybrali přesně takové zařízení, jaké se jim líbí. Jenomže komplikovaný software, který navíc „telefonuje domů“, je od nákupu odradí.

Pro koho jsou Gamerz Devicez?
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro koho vlastně herní periferie jsou? Nejsou určené pro uživatele s omezeným rozpočtem a ani pro firmy. Také si je těžko koupí nadšený dorost, který nemá peníze. I hráč se smyslem pro rozumný poměr cena / výkon bude hodně uvažovat, zda si koupí nóbl myš anebo novou grafiku či rozšíření paměti. Jistě, je super cool pořídit si špičkové vybavení ve stylu Video Game High School, ale kdo na to reálně má? I relativně movití západní hráči si občas stěžují, zvlášť když se neúspěšně domáhají technické podpory.

Někdy si říkám, že opravdu dobré herní periferie by měly být spíš něco jako opravdu dobrá audiofilská sluchátka. Můžou být drahé, ale měly by zachovávat oblíbené funkce, neobtěžovat zbytečnostmi a spíš se snažit vylepšovat praktické parametry, jako ergonomie, výkon a výdrž. Opravdu dobré modely sluchátek se nemění celé roky, protože na nich není co měnit. Když už se vylepšují, tak v případě, že to dává smysl – jako když u sluchátek přibyla podpora pro mikrofon a tlačítka pro ovládání přehrávání.

Tak proč u herních periferií nevidíme něco podobného? Proč s námi nezůstávají drahé, ale vychytané modely – a místo nich se často objevují módní, ale revolučně odlišné kusy, které nezřídka přinášejí funkce, které po výrobci nikdo nechtěl, anebo dokonce musíte přijímat licenční podmínky, které se vám nelíbí? Je to přece drahé zboží, člověk by řekl, že se výrobci budou snažit vyhovět těm, kteří je pravidelně kupují...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama