Proč jsme rozhodli, že informace jsou cenné a svoboda rizikem
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Proč jsme rozhodli, že informace jsou cenné a svoboda rizikem

Proč jsme rozhodli, že informace jsou cenné a svoboda rizikem | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

22. 9. 2018 06:00 54

Seznam kapitol

1. Ohrožení a hájení 2. Každý sobě vydavatelem 3. Chcete platit za linky? Tak plaťte! 4. Nenapadnutelní 5. Angažovaná věda 6. K ještě tvrdší cenzuře

Klasická média si skrz klasické politiky prolobovala do EDSM problematické klauzule 11 a 13 – a myslí si, že je spasí, že se za informace bude zase platit a že budeme muset chodit na rozumy zase jenom k nim. Ve skutečnosti to nejen nezachrání tradiční média, ale všem nám vezmou pořádný kus svobody.

Reklama

Jakékoliv restrikce pro šíření informací jsou extrémně nebezpečné. To, o co se média pokoušejí, je získat zpět monopol nad informacemi ve víře, že pokud dostanou nástroj na omezení jejich šíření, tak vyhrají. Omyl. Pouze se sama odsoudí do irelevance a vyklidí prostor pro ty, kteří je rádi nahradí. Problém je v tom, že je celkem jisté, že je nahradí řada médií pochybné kvality či přímo manipulující obsah – a to jak levé, tak i pravé a další extrémní orientace.

Logickou reakcí budou další pokusy cenzurovat internet, které, až seriózní média vyklidí internetový prostor, budou vypadat rozumně, soudně a pochopitelně. Ne, tohle rozhodně není poslední krok – všechny státy ocení, že získají zpět kontrolu nad mediálním prostorem, kde si každý říká, co chce. Od ruských opozičníků přes Wikileaks, protieurounijní opozici anebo Falun Gong – každá země má skupinu, která jí je trnem v oku a u které bude užitečné, když se jim omezí možnosti publikovat jejich buřičské názory.

A tak se tiše pracuje na omezení svobodného internetového prostoru. Vše je vysvětlováno s těmi nejbohulibějšími úmysly: Peníze pro média a pravdu pro všechny, a do vlasů růže a nové kalhoty – a olej na stroje a stroje na práci – a práci bez boje, po práci legraci. A politici pro to nadšeně zvedají ruce, aby ne. I naši politici, jak ostudné: Jak rychle zapomněli na to, jak vypadá cenzura – a jak moc nás touží chránit před svobodou!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama