Proč jsme rozhodli, že informace jsou cenné a svoboda rizikem
Článek Proč jsme rozhodli, že informace jsou cenné a svoboda rizikem

Proč jsme rozhodli, že informace jsou cenné a svoboda rizikem

Michal Rybka

Michal Rybka

22. 9. 2018 06:00 54

Seznam kapitol

1. Ohrožení a hájení 2. Každý sobě vydavatelem 3. Chcete platit za linky? Tak plaťte! 4. Nenapadnutelní 5. Angažovaná věda 6. K ještě tvrdší cenzuře

Klasická média si skrz klasické politiky prolobovala do EDSM problematické klauzule 11 a 13 – a myslí si, že je spasí, že se za informace bude zase platit a že budeme muset chodit na rozumy zase jenom k nim. Ve skutečnosti to nejen nezachrání tradiční média, ale všem nám vezmou pořádný kus svobody.

Reklama
Reklama

Jakékoliv restrikce pro šíření informací jsou extrémně nebezpečné. To, o co se média pokoušejí, je získat zpět monopol nad informacemi ve víře, že pokud dostanou nástroj na omezení jejich šíření, tak vyhrají. Omyl. Pouze se sama odsoudí do irelevance a vyklidí prostor pro ty, kteří je rádi nahradí. Problém je v tom, že je celkem jisté, že je nahradí řada médií pochybné kvality či přímo manipulující obsah – a to jak levé, tak i pravé a další extrémní orientace.

Logickou reakcí budou další pokusy cenzurovat internet, které, až seriózní média vyklidí internetový prostor, budou vypadat rozumně, soudně a pochopitelně. Ne, tohle rozhodně není poslední krok – všechny státy ocení, že získají zpět kontrolu nad mediálním prostorem, kde si každý říká, co chce. Od ruských opozičníků přes Wikileaks, protieurounijní opozici anebo Falun Gong – každá země má skupinu, která jí je trnem v oku a u které bude užitečné, když se jim omezí možnosti publikovat jejich buřičské názory.

A tak se tiše pracuje na omezení svobodného internetového prostoru. Vše je vysvětlováno s těmi nejbohulibějšími úmysly: Peníze pro média a pravdu pro všechny, a do vlasů růže a nové kalhoty – a olej na stroje a stroje na práci – a práci bez boje, po práci legraci. A politici pro to nadšeně zvedají ruce, aby ne. I naši politici, jak ostudné: Jak rychle zapomněli na to, jak vypadá cenzura – a jak moc nás touží chránit před svobodou!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning