QNAP TS-251A: nový multimediální NAS v testu
i Zdroj: Pctuning
Úložná zařzení Článek QNAP TS-251A: nový multimediální NAS v testu

QNAP TS-251A: nový multimediální NAS v testu | Kapitola 4

Tomáš Luňák

Tomáš Luňák

18. 10. 2016 03:00 5

Seznam kapitol

1. Představení 2. Konstrukce a design 3. Hardware a konstrukce, Quick Access 4. Instalace
5. Používání 6. Výkon 7. Závěr

Společnost QNAP přináší ve třetím čtvrtletí 2016 na trh novou řadu NAS pro domácí použití s označením QNAP TS-x51A. V nové modelové řadě nabízí dva zástupce TS-451A a TS-251A. Liší se pouze počtem pozic pro pevné disky. Hlavním lákadlem je port USB 3.0 s QuickAccess, díky němuž se lze k NAS připojit i jako k běžnému externímu disku.

Reklama
Reklama

QuickAccess

Funkce QuickAccess je hlavním marketingovým lákadlem modelové řady QNAP TS-x51A a umožňuje uživatelům přistoupit ke svým datům pomocí kabelu USB 3.0 s konektorem Micro-b. Umožňuje vám tedy připojit se ke své NAS stejně pohodlně jako k externímu harddisku bez nutnosti cokoliv konfigurovat nebo připojovat své zařízení k počítačové síti. Běžně se pro toto chování užívá termín plug-and-play a u firmy QNAP plug-and-use.

QNAP TS-251A: nový multimediální NAS v testu
i Zdroj: Pctuning

Instalace

Funkce QuickAccess lze mimo jiné využít také pro snadnou prvotní instalaci a konfiguraci zařízení. Je ale nutné stáhnout si a nainstalovat aplikaci QNAP Qfinder Pro. Tato aplikace je dostupná na stránkách výrobce, je plně v češtině a dostupná pro platformy Windows, Mac i Linux.

Čekal jsem, že po připojení zařízení se mi NAS zobrazí jako malý přenosný disk/flashka na které budu mít možnost si QNAP Qfinder Pro stáhnout a nainstalovat. Bohužel bez aplikace není možné připojení NAS do počítače vůbec detekovat. Aplikaci si tedy skutečně musíte stáhnout z internetu, což je škoda.

Po instalaci aplikace a prvním spuštění došlo k okamžitému detekování připojené NASky a byl jsem zavalen čtyřmi okny:

 1. Samotná aplikace QNAP Qfinder Pro.
  1. dává smysl, protože jsem ji právě spustil.
 2. Windows Security Alert, který mě žádá o povolení přístupu aplikace k internetu.
  1. dává smysl, protože aplikace zřejmě ihned po startu kontroluje dostupné aktualizace.
 3. Informace, že bylo detekováno zařízení s podporou USB QuickAccess s dotazem zda si přejeme zobrazit složky, které jsou na NAS dostupné.
  1. Nedává smysl, protože NAS není nakonfigurovaná, není nastaven uživatel a nejsou ani naformátované disky a vytvořené složky – není tedy k čemu přistupovat.
 4. Informace, že na NAS není nakonfigurován SMTP server a zda si přeji nakonfigurovat nyní.
  1. Nedává smysl, jedná se o první spuštění, proč bych hned jako první měl konfigurovat SMTP server – obzvláště u tohoto modelu, který jsem připojil přes USB kabel právě proto, abych ho nemusel mít připojený přes ethernet do sítě.

QNAP TS-251A: nový multimediální NAS v testu
i Zdroj: Pctuning

Nejprve je tedy nutné proklikat se touto smrští oken, která nelze minimalizovat, a až poté můžete přikročit ke konfiguraci. Tu lze provést přes webové rozhraní, stejně jako když jste připojení přes síťové rozhraní, nebo v případě, že nechcete při konfiguraci na nic zapomenout, je přímo v aplikaci k dispozici nenápadné tlačítko „Konfigurace“, které vám umožní nakonfigurovat základní parametry:

 1. Název zařízení
 2. Datum/čas
 3. Heslo
 4. Kódová stránka
 5. Nastavení sítě    

QNAP TS-251A: nový multimediální NAS v testu
i Zdroj: Pctuning
QNAP TS-251A: nový multimediální NAS v testu
i Zdroj: Pctuning

Grafický průvodce konfigurací NAS mi přijde velice praktický, ale čekal bych jeho automatické spuštění v případě, že NAS nabíhá poprvé s výchozí konfigurací. Dále bych čekal možnost konfigurace disků, ale tu lze provést ve webovém rozhraní, které je přes USB také k dispozici.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning