Rákosku na ně! Proč od sebe umělci opisují?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Rákosku na ně! Proč od sebe umělci opisují?

Rákosku na ně! Proč od sebe umělci opisují? | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

26. 7. 2019 03:00 33

Seznam kapitol

1. Podmaz vymazat 2. Citace? Zapomeňte 3. Když Katy Perry krade křesťanský rap 4. I bible je plná „inspirace“ – a je to normální
5. Inspirace, přebírání, obměny 6. Sto let zapovězená myš 7. Kdo jede, ten maže

Umělci od sebe opisují, inspirují se, přepracovávají se a remixují se. To se ale některým „vlastníkům práv“ nelíbí – a tak se rozhodli brutálním způsobem zasahovat i při využití zcela drobných částí jimi vlastněných děl. Stačí pár sekund hudby s úryvkem z jiné skladby a příjmy z kanálu s miliony odběratelů putují místo autora videa k Sony Music.

Reklama

A týká se to opravu velkých jmen, jako je například Katy Perry. Vážně, Katy Perry je u soudu kvůli písni a zvláště klipu Dark Horse. Křesťanský rapper Flame tvrdí, že mu Katy Perry ukradla jeho song a blatantně ho zkopírovala, aby ho navíc ještě zneuctila paganskou tématikou. Nuže, opět si udělejte obrázek sami. Zde je Dark Horse od Katy Perry, v podobě klipu.

A opět – pro srovnání se podívejte na Joyful Noise od křesťanského rapera Flame. Opět – poslechněte si celou píseň a posuďte sami, zda a v čem se podobá Dark Horse. Pokud jde o mě, nevidím tam fakticky žádnou podobnost, snad až kromě beatu, ale nějaký tam být musí, že. Poslouchal jsem to oboje – a myslím si, že vyžaduje opravdu velkou fantazii v tom najít podobnost, natož že by šlo o „totální rip-off“. Rap má tak omezenou melodiku, že nutně podobný být musí.

Pokud jde o obsahovou a vizuální stránku, tak je to téměř o naprostý protiklad. Křesťanský rap je něco zhola jiného, než růžově-pastelová verze starověkého Egypta nabitého magií, takže moje soukromá hypotéza je, že v případě rapera Flame jde možná o to, že jeho pravověrná duše byla uražena domnělou paganizací jeho songu – doslova si stěžuje, že „zničila jeho pověst v oblasti křesťanské hudby protikřesťanským čarodějnictvím a paganskými obrazy z videa“.

Osobně mi to celé přijde na hlavu. Raper Flame by se možná měl zamyslet nad tím, že to on a jeho křesťanské písně zneucťují rap, který je primárně o zločinu, utrpení, násilí, sexu a prodeji drog. I kdyby Katy Perry „zneuctila“ jeho křesťanskou pověst – neměli by se s ním soudit klasičtí rapeři, že on svými popěvky o Bohu, o spasení a o radosti ze života, devastuje jejich street gangsta kredit? Logika je to přece stejná.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama