Rákosku na ně! Proč od sebe umělci opisují?
Článek Rákosku na ně! Proč od sebe umělci opisují?

Rákosku na ně! Proč od sebe umělci opisují?

Michal Rybka

Michal Rybka

26. 7. 2019 03:00 33

Seznam kapitol

1. Podmaz vymazat 2. Citace? Zapomeňte 3. Když Katy Perry krade křesťanský rap 4. I bible je plná „inspirace“ – a je to normální
5. Inspirace, přebírání, obměny 6. Sto let zapovězená myš 7. Kdo jede, ten maže

Umělci od sebe opisují, inspirují se, přepracovávají se a remixují se. To se ale některým „vlastníkům práv“ nelíbí – a tak se rozhodli brutálním způsobem zasahovat i při využití zcela drobných částí jimi vlastněných děl. Stačí pár sekund hudby s úryvkem z jiné skladby a příjmy z kanálu s miliony odběratelů putují místo autora videa k Sony Music.

Reklama
Reklama

A týká se to opravu velkých jmen, jako je například Katy Perry. Vážně, Katy Perry je u soudu kvůli písni a zvláště klipu Dark Horse. Křesťanský rapper Flame tvrdí, že mu Katy Perry ukradla jeho song a blatantně ho zkopírovala, aby ho navíc ještě zneuctila paganskou tématikou. Nuže, opět si udělejte obrázek sami. Zde je Dark Horse od Katy Perry, v podobě klipu.

A opět – pro srovnání se podívejte na Joyful Noise od křesťanského rapera Flame. Opět – poslechněte si celou píseň a posuďte sami, zda a v čem se podobá Dark Horse. Pokud jde o mě, nevidím tam fakticky žádnou podobnost, snad až kromě beatu, ale nějaký tam být musí, že. Poslouchal jsem to oboje – a myslím si, že vyžaduje opravdu velkou fantazii v tom najít podobnost, natož že by šlo o „totální rip-off“. Rap má tak omezenou melodiku, že nutně podobný být musí.

Pokud jde o obsahovou a vizuální stránku, tak je to téměř o naprostý protiklad. Křesťanský rap je něco zhola jiného, než růžově-pastelová verze starověkého Egypta nabitého magií, takže moje soukromá hypotéza je, že v případě rapera Flame jde možná o to, že jeho pravověrná duše byla uražena domnělou paganizací jeho songu – doslova si stěžuje, že „zničila jeho pověst v oblasti křesťanské hudby protikřesťanským čarodějnictvím a paganskými obrazy z videa“.

Osobně mi to celé přijde na hlavu. Raper Flame by se možná měl zamyslet nad tím, že to on a jeho křesťanské písně zneucťují rap, který je primárně o zločinu, utrpení, násilí, sexu a prodeji drog. I kdyby Katy Perry „zneuctila“ jeho křesťanskou pověst – neměli by se s ním soudit klasičtí rapeři, že on svými popěvky o Bohu, o spasení a o radosti ze života, devastuje jejich street gangsta kredit? Logika je to přece stejná.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning