Rákosku na ně! Proč od sebe umělci opisují?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Rákosku na ně! Proč od sebe umělci opisují?

Rákosku na ně! Proč od sebe umělci opisují? | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

26. 7. 2019 03:00 33

Seznam kapitol

1. Podmaz vymazat 2. Citace? Zapomeňte 3. Když Katy Perry krade křesťanský rap 4. I bible je plná „inspirace“ – a je to normální
5. Inspirace, přebírání, obměny 6. Sto let zapovězená myš 7. Kdo jede, ten maže

Umělci od sebe opisují, inspirují se, přepracovávají se a remixují se. To se ale některým „vlastníkům práv“ nelíbí – a tak se rozhodli brutálním způsobem zasahovat i při využití zcela drobných částí jimi vlastněných děl. Stačí pár sekund hudby s úryvkem z jiné skladby a příjmy z kanálu s miliony odběratelů putují místo autora videa k Sony Music.

Reklama

Obvinění z plagiarismu se objevují znova a znova. Nebudu to rozebírat detailně, pokud vás zajímají velké kauzy posledních let, přečtěte si je sami. Je to zajímavé čtení, které se zabývá například kryptomnézií – totiž tím, že si občas zapamatujete cizí myšlenky tak, že je považujete za vlastní.

Problém je jednak v tom, že je dost nejasná linie podobnosti – ideje se šíří, replikují se, lidé mají podobné myšlenky a asociace. Tak vznikají podobnosti i nechtěně. Pak se rozvíjí cizí díla ve formě fan fiction, se kterou nemusí tvůrci původních děl souhlasit. A problém je také v tom, že ve sporech nemají strany stejné možnosti, protože spory stojí peníze.

Nemalý problém je v tom, že dnes mnoho autorů doslova žije z tvorby jiných – například filmoví kritici na YouTube. Jen někdo si dovolí zamířit si kameru na obličej a pustit krátkou smyčku, někteří autoři dělají gigantické rozbory, kde používají obrovské množství ukázek, příkladně je prokládají vlastní tvorbou. Velmi dobrý příklad je Ralph The Movie Maker, který má na svém kanálu videa mezi půl hodinou a hodinou – a gigantické množství ukázek.

Zatím je chráněný fair use, jeho tvorba je kritická. Jenomže – používá přiměřeně dlouhé ukázky? A jak se dívat na to, že na tom vydělává jak přes YouTube, tak přes Patreon? Pokud stačí ani ne půl minuta hudby, která je navíc jen předělaná z vámi vlastněné hudby na přesměrování monetizace celého kanálu, za jak dlouho dojde na tvůrce, kteří používají cizí díla ve velkém rozsahu?

A to není problém jenom tohoto tvůrce – vzpomeňte si na nekonečný seznam fan fikcí a kritik Game of Thrones, které jsem uvedl u svého staršího článku! Mě se ten problém týká také – když se podíváte na starší články, nezřídka objevíte, že odkazovaný obsah byl smazán. S tím, jak stále více děl vzniká jako odvozená díla, je to větší a větší problém, který se bude muset řešit. Filtry a blokace na základě ContentID totiž jsou jenom nástroj, není to řešení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama