Rákosku na ně! Proč od sebe umělci opisují?
Článek Rákosku na ně! Proč od sebe umělci opisují?

Rákosku na ně! Proč od sebe umělci opisují?

Michal Rybka

Michal Rybka

26. 7. 2019 03:00 33

Seznam kapitol

1. Podmaz vymazat 2. Citace? Zapomeňte 3. Když Katy Perry krade křesťanský rap 4. I bible je plná „inspirace“ – a je to normální
5. Inspirace, přebírání, obměny 6. Sto let zapovězená myš 7. Kdo jede, ten maže

Umělci od sebe opisují, inspirují se, přepracovávají se a remixují se. To se ale některým „vlastníkům práv“ nelíbí – a tak se rozhodli brutálním způsobem zasahovat i při využití zcela drobných částí jimi vlastněných děl. Stačí pár sekund hudby s úryvkem z jiné skladby a příjmy z kanálu s miliony odběratelů putují místo autora videa k Sony Music.

Reklama
Reklama

Ale víte co? Není nic zábavnějšího než křesťan, který se vzteká nad obrazy ze starého Egypta – Bible sama je z velké části vykradená z mytologie Egypta, Asýrie a Sumeru. Při pročítání Genesis narazíte na dobře dvanáct legend, které jsou prostě blatantně převzaté z cizích mytologií. Zahrada Eden, potopa? Sumerské legendy. Stvoření světa, cesta Josefa do Egypta, a dokonce i spor Mojžíše a faraona je z egyptské mytologie. Desatero přikázání? Zkrácená Negativní zpověď – když si ji přečtete, tak pochopíte, jakou máme kliku, že z toho seznamu zůstalo jen deset přikázání, protože kompletní seznam by asi nedal nikdo.

Svaté texty Blízkého východu ze sebe navzájem vycházely ve velkém rozsahu – prostě se inkorporovalo to, co přišlo autorům zajímavé, samozřejmě se to předělávalo, aby to nebylo tak nápadné. V hellénské době byly populární analogie, kdy se mystici pokoušeli „namapovat jedny bohy na druhé“ a při té příležitosti přenášeli věci z jedné mytologie na druhou, případně dělali fúze (například Hermes Trismegistos je takovou zvláštní fúzí egyptských, řeckých a koptských tradic).

Tento transfer má často velmi bizarní podobu. O Amenhotepu IV. (Achnatonovi) se tvrdí, že byl první monoteista, přitom jeho dílo má na rozdíl od polyteistických egyptských legend doslova nulový dopad na moderní monoteismy. Jeho Aton se ztratil v klasickém egyptském Horově / Reově kultu tak dokonale, že jediné, co by se mu mohlo v Bibli podobat, je všehovšudy zákaz uctívání Slunce.

A takhle to pokračuje dál a dál. Křesťanství si z judaismu v podstatě vzalo kompletní Starý zákon, a klidně si ho používá, ačkoliv mezi Starým a Novým najdeme velmi nápadný skok ve filozofii. Mohamed následně převzal křesťanské a židovské tradice a namíchal do toho arabské kmenové tradice, takže ty myšlenky se proměňují a cestují z jedné tradice do jiné. Mě osobně naopak zaráží, že přes zcela zjevný ideový transfer najdeme náboženskou nesnášelivost – nepochopitelný je například křesťanský antisemitismus a jeho nezřídka bizarní argumenty typu „Židi zabili Ježíše“ – pardon, ale po matce byl Ježíš Žid, takže z hlediska tradice to byl Žid.

Tohle není jev omezený jenom na západní filozofii, i ve východní najdeme neuvěřitelné fúze, například u Sómadévových příběhů najdeme jak buddhistickou, tak hinduistickou tradici – a ono vůbec, hinduismus je velmi pestrá koláž mnoha myšlenkových směrů. Šintoismus je opět fúzí japonských polyteistických tradic a buddhismu a tak dále.

Tím chci říct, že je NAPROSTO NORMÁLNÍ, že při tvorbě originálních děl, ať už jde o vědu, umění, náboženství a filozofii, vychází autor z děl starších autorů. Je běžné, že derivujete, že se inspirujete, přebíráte a proměňujete. Někdy je docela složité sledovat, jak díla putují historií a jak se postupně proměňují.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning