Rapoo Blade E9080 a Touch T6 – bezdrátově, dotykově | Kapitola 4
Seznam kapitol
Portfolio různých periferií je na trhu dnes velmi mnoho, s rozmachem mobilních zařízení se však řada z nich zaměřuje i na menší, praktické, často i víceúčelové modely. Mezi tyto výrobce se řadí firma Rapoo, jejíž motto mluví za vše – The Ultimate Wireless. Jednoduše elegantní periferie, které jsou vždy bezdrátové. Jak si povedou v praxi?
Druhou komponentou z rodiny Rapoo, kterou máme dnes otestovat, jak bezdrátová optická myš s označením Touch T6. Tato myš se vyznačuje především výrazně nízkoprofilovým zpracováním a zaměřením na design, což jsou vlastnosti, které korespondují právě s klávesnicemi Blade. Mimo jiné, je ale už z názvu patrné, že zde výrobce nezapomněl integrovat dotykovou technologii.
Když jsem tuto myš viděl já osobně poprvé, ihned mi připomínala velmi oblíbenou myš pro Apple, která je v podstatě designovou záležitostí. T6 je tedy bezpochyby také kusem hardware, který si nebudete pořizovat z důvodu kvalitní ergonomie, ale spíše z důvodu zaujetí jeho vzhledem. To si samozřejmě uvědomuje i výrobce, takže na myš použil elegantnější materiály, jako je výsoce lesklý nebo pogumovaný plast.
Také barevných variant je více, než v případě klávesnice, jelikož myšku můžete pořídit jak v černé, tak v bílé barvě. Pokud se ale rozhodnete pořídit si ji jako doplněk modelu E9080, bude asi vhodnější černé provedení. Nevýhodou však je logicky ulpívání otisků prstů na lesklém povrchu. U bílé varianty nejsou otisky v podstatě vůbec viditelné.
Myšku dostanete v podobně úsporném obalu jako klávesnici, i když ona má kolem sebe přeci jen více místa. Po rozbalení si najednou člověk uvědomí, že jde o opravdu malé zařízení. Rozpláclý tvar pak opticky ještě tloušťku šplhající k 20mm snižuje, což je pozitivní. Už na první pohled ale tvarování postrádá jakoukoliv ergonomii. Myš je totiž naprosto stejná jak nalevo, tak napravo, ale dokonce i nahoře a dole, takže ze začátku nebylo výjimkou, že jsem T6 uchopil obráceně a nejednou ejhle – tlačítka nikde. Orientovat se je tak možné v podstatě jen podle nápisu označujícího model na levém okraji horního krytu.
Uvedl jsem, že myš má lesklý povrch. On to totiž není úplně typický lesklý plast, ale průhledný akrylát podlakovaný z vnitřní strany. Díky tomu má povrch skutečnou hloubku a vypadá elegantně, navíc ale okraje září ještě více, jelikož zde vystupují zaleštěné hrany akrylátového odlitku. Naopak spodní část myši je plastová, nicméně je použit kvalitnější pogumovaný plast, který nejenom, že je příjemný na dotek, ale také na něm neulpívají otisky prstů a méně je vidět i prach.
Když už máme myšku otočenou, naskytne se pohled na kryt baterie, který zabírá výraznou část spodku myši. Kdo by ale čekal více baterií, bude zklamaný. Je zde pouze jediná AA baterie. Vedle se totiž ještě nachází optický senzor s rozlišením 1000 dpi, které nelze dále nijak nastavovat, tedy ne mechanicky přes přídavná tlačítka, apod. Mimo jiné je však k baterii ještě možné upevnit nano USB přijímač, takže pokud budete myš někde převážet a nechcete nechávat přijímač např. v notebooku, do myši se bezpečně schová.
Mimo krytu jsou zde ještě dva ovládací prvky, jedním je tlačítko pro odjištění krytu, o kterém jsem ještě nemluvil. Druhý je pak přepínač pro zapnutí/vypnutí myši. Opět, jako u klávesnice, je zde symbolika zobrazena jak graficky, tak barevně, takže nebude problém. Přepínač je navíc až nečekaně masivní, takže ovládání není výsadou pouze menších prstů. Vedle přepínače je také umístěna miniaturní LED indikující zapnutí myši. Pro běžné použití ale asi přílišný přínos nemá.