Repasovaný notebook proti kompaktním strojům za 8 000
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Repasovaný notebook proti kompaktním strojům za 8 000

Repasovaný notebook proti kompaktním strojům za 8 000 | Kapitola 20

Martin Bielak

Martin Bielak

21. 9. 2016 03:00 28

Seznam kapitol

1. Úvod a HW parametry 2. Acer Aspire ES14 Diamond Black – konstrukce 3. Acer Aspire ES14 Diamond Black – Hardware a BIOS 4. ASUS VivoBook E200HA – Konstrukce a zpracování 5. ASUS VivoBook E200HA – Hardware a BIOS 6. ASUS EeeBook E403SA – Konstrukce a zpracování 7. ASUS EeeBook E403SA – Hardware a BIOS 8. Lenovo IdeaPad Yoga 300 – Konstrukce a zpracování 9. Lenovo IdeaPad Yoga 300 – Hardware a BIOS 10. HP EliteBook 2560p – Konstrukce a zpracování 11. HP EliteBook 2560p – Hardware a BIOS
12. Notebook proti notebooku – rozměry a konektory 13. „Notebook proti notebooku“ – klávesnice, displej 14. Testy výkonu – procesor 15. Testy výkonu – grafika 16. Testy výkonu – PC Mark, 3D Mark 17. Testy výkonu – disk 18. Výdrž, spotřeba, hlučnost, teploty 19. Stress test – takty CPU a GPU při dlouhodobé zátěži 20. Shrnutí výkonu 21. Závěr

Intel Braswell, „SSD“ typu eMMC, malá kapacita RAM, to jsou stručné charakteristiky většiny nových levných kompaktních notebooků. Ale existují i repasované stroje, které slibují „za málo pěněz hodně muziky“. Ale je tomu opravdu tak? Porovnáme levné nové stroje od Asusu, Aceru a Lenova s obdobně drahým repasovaným notebookem.

Reklama

V dnešním testu máme notebooky s velmi nízkou cenou a u nových modelů jejich výkon plně odpovídá ceně. Není dostatečný na hraní nejmodernějších her, avšak na běžnou práci jsou dostatečné. FullHD videa přehrají všechny modely v testu plynule, to hlavně díky akceleraci přes iGPU. Problém nastává pokud akcelerace z nějakého důvodu nefunguje. Například pokus přehrát 4K video na Youtube přes prohlížeč Google Chrome nedopadl dobře a jedinným notebookem, který video přehrál plynule, byl EliteBook s procesorem i5-2520m.

Další drobný problém představuje kombinace 32GB disku a 2 GB RAM, hlavně při více otevřených záložkách v internetovém prohlížeči nebo při otevřených více programech přestávají 2GB RAM dostačovat a přepínání mezi jednotlivými okny je zdlouhavé. Také náročnější internetové stránky se načítají o něco déle. 32GB disk, kde po instalaci systému zbývá okolo 10GB, pak představuje relativně skromné místo pro uživatelská data. V těchto ohledech má repasovaná alternativa jasně navrch.

Celkový výkon, 100 % v každém testu tvoří nejlepší výsledek
i Zdroj: PCTuning.cz
Celkový výkon, 100 % v každém testu tvoří nejlepší výsledek

Potěší ale určitě to, že i tyto levné notebooky jsou aspoň na základní práci použitelné a je až s podivem, jak nízké spotřeby dosahují. Rozhodně se nejedná o takové „peklo“, jaké představovaly první netbooky se slaboučkými procesory Intel Atom. Obecně výkon těchto Atomů a z nich odvozených Celeronů je velmi podobný výkonu procesorů Core 2 Duo. Tedy pokud máte notebook s tímto procesorem a hledáte za něj levnou náhradu, zde si mnoho nepolepšíte. V případě jednovláknového výkonu tomu bude spíše obráceně. Samozřejmě i5-2520m v repasovaném HP EliteBook 2560p je mnohem výkonnější, ale také má mnohem vyšší spotřebu a platíte za to „daň“ v podobě repasovaného notebooku.

Po stránce grafického výkonu jsou notebooky velmi vyrovnané, nicméně ani jeden není vhodný k hraní her. Grafika zde slouží hlavně jako „zobrazovadlo“ a k akceleraci.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama