Roccat Cross – jaká jsou multiplatformní sluchátka?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Roccat Cross – jaká jsou multiplatformní sluchátka?

Roccat Cross – jaká jsou multiplatformní sluchátka? | Kapitola 5

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

7. 2. 2017 03:00 8

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Provedení a ergonomie 4. Mobilita: připojení
5. Zvukový projev 6. Mobilita vs. uzavřenost 7. Závěr

Roccat připravil další herní headset – Cross, tentokrát s přídomkem multiplatformní. Cross tak nejsou jen herní sluchátka, ale něco více. Mají dát uživateli univerzální zvukovou platformu, a to jak pro domácí použití, tak pro mobilní nasazení. Tyto světy jsou ale značně odlišné – je tedy možné skloubit často protichůdné požadavky a není to kompromis?

Reklama

Není to tak dlouho, co jsme se dívali na Roccat Renga – další headset stejného výrobce, který se také honosil „studiovou kvalitou zvuku“ a dalšími superlativy, nicméně skutek utek. Realita Roccat Renga byla naopak tristní. Po stránce zvukové reprodukce to prostě bylo zklamání, možná částečně i proto, že šlo o netradiční ultra-otevřený koncept sluchátek.

Nyní máme v rukou Roccat Cross – headset, který se od Renga liší v mnoha ohledech jak konstrukčních, tak parametrických, nicméně štempl „studiového zvuku“ zůstává. Došlo tedy k dramatickému zlepšení zvuku až na úroveň studiových sluchátek? Headset jsme otestovali v několika typických scénářích, tedy v domácím prostředí jako herní headset i nástroj k sledování online obsahu, stejně tak jako mobilní hudební a komunikační platformu.

Začněme tou hudbou na cestách. Uzavřenost sluchátek v kombinaci s dobrou úrovní izolace zajišťuje nerušený poslech i v rušném prostředí. Roccat Cross nevyžadují extra zesilovač, i z běžného mobilu je možné dosáhnout vysoké hlasitosti, prakticky srovnatelné s desktopem.

Roccat Cross – jaká jsou multiplatformní sluchátka?
i Zdroj: PCTuning.cz

Samotná kvalita zvuku je společným denominátorem jak pro domácí, tak mobilní použití. Zde došlo k významnému posunu nahoru ve srovnání s Roccat Renga. Zvukový projev má svoji úroveň. Roccat Cross dodávají zvuk, který má výrazné basy, ploché a mdlé středy a opět lehce intenzivnější výšky. Na tuto charakteristiku má velký vliv to, jak dobře vám sluchátka sednou na hlavu, respektive uši. Dojem intenzity basů rychle klesá s tím, jak náušníky přestávají těsnit. Jakmile máte mezi uchem a náušníkem větší mezeru, tak zvuku začnou dominovat výšky, přičemž basy i středy ustupují.

Rozsah reprodukovaných frekvencí je každopádně dobrý, od 20 Hz do 18 kHz, ani nízké ani vysoké frekvence nezpůsobují vibrace nebo chrastění ve sluchátkách, takže i zde se projevila kvalitnější konstrukce.

Nyní taky pár slov k mikrofonům. Ten domácí je na stopce, která vychází z konce kabelu. O to, aby držel správný směr, se stará výřez ve sluchátkách a protikus na kabelu. Zvuk tohoto mikrofonu ale není žádné terno, nesmíte ho mít moc blízko u úst a ani moc daleko. Jeho zvukový rozsah je menší, sbírá hluk z okolí a jeho citlivost rychle klesá s rostoucí vzdáleností. Mikrofon mobilní (inline na kabelu) je na tom lépe, ale běžné mikrofony na sluchátkách třeba k mobilu nepřekonává, spíše jde o šedý průměr.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama