Rok 2024: Závěrečná bitva o soukromí začíná
i Zdroj: PCTuning s využitím MS Designer (AI)
Sítě a Internet Článek Rok 2024: Závěrečná bitva o soukromí začíná

Rok 2024: Závěrečná bitva o soukromí začíná | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 6. 2024 15:00 75

Seznam kapitol

1. Kdo nemá co skrývat... 2. Za lepší kontrolu peněz 3. Aby už platby nebyly soukromé 4. Válka proti anonymním penězům

Soukromí je něco, čeho si mnozí neváží a co jiní považují doslova za přežitek. Je přitom pozoruhodné, jak moc se vlády „svobodného“ světa snaží o vymazání soukromí: Od sledovacích programů NSA po snahy britské vlády kompletně zakázat kryptografii. Tento rok ale boj o soukromí výrazně přitvrdil.

Reklama

Do moderního systému „zdaň co můžeš“ vstoupily kryptoměny – a snažily se nám vrátit to, co nám stát s fiat penězi neustále více a více bere: Soukromí a kontrolu. Fiat měny jsou založené na víře ve stát, ale zatímco vy máte věřit státu, stát ve skutečnosti nevěří vám – a proto se snaží omezovat formy fiat peněz, nad kterými nemá kontrolu, jako je například hotovost. V minulosti bylo běžné, že když se blížila krize, šli jste zakopat hrnec s nasyslenými penězi ve víře, že až se to přežene, bude to mít nějakou hodnotu. S moderními měnami to jde hůř, stačí měnová reforma anebo výměna oběživa za jiné – a vaše úspory jsou dobré tak leda na podpal.

Vyšším stupněm je kontrola přímo nad účty a zavedení plně elektronického styku, který se dá nejen precizně zdaňovat, ale přímo se dá kontrolovat, na co svoje peníze používáte. Jistě jste si už povšimli, že své bance dáváte prohlášení, že nejste veřejně činní, protože by to mohlo znamenat, že, co já vím, třeba berete úplatky. Bankovní tajemství bylo po 9/11 na Západě fakticky zrušeno – a to, že vám stát může zírat na účet a že mu banka klasifikuje platby, otevírá nové a zajímavé možnosti pro další daně.

Fanoušci do kryptoměn často mluví o dalších státních plánech, jak z poloohlodaného koně západní ekonomiky uříznout něco dalšího. Dnes jsou populární klimatické odpustky nazývané též uhlíková daň – a tahle choromyslnost se neustále zdražuje a rozšiřuje, až dopadne i na jednotlivé občany. Analýzou jejich transakcí se dá určit, co máte – a že například máte auto, kterým jezdíte (hanba) anebo dokonce cestujete na dovolenou letadlem! („How dare you?!“) No, a protože se to na vás ví, je možné na vás uvalit extra uhlíkovou daň. 

O tom, co se na nás chystá, se podrobně diskutovalo na Pizza Day 2024 v Paralelní Polis v pražských Holešovicích.  Bylo toho hodně – a sepsal jsem z toho poměrně rozsáhlou reportáž na Alze.

Zde ji přepisovat nebudu – ale pozastavím se právě u aspektu boje proti soukromí, který vlády nazývají „bojem proti praní špinavých peněz“. Je zcela nepochybné, že řada lidí přijde k penězům nelegálně, ale stát se nicméně dívá na všechny jako na „sprosté podezřelé“ – a nemůžu se zbavit pocitu, že když se stát dívá na všechno to nevyužité bohatství, tak ho dost honí mlsná.

Zatímco bitcoin a další kryptoměny byly navrženy tak, aby dovolovaly necenzurovatelné (nezakázatelné) transakce nezávisle na centrálních subjektech, státy nyní pracují na digitálních měnách CBDC (Central Bank Digital Currency, digitální měny emitované centrální bankou), které mají téměř opačné vlastnosti. Takové měny dovolují sledování kompletní transakční historie (kdy, od koho, komu, kolik...), ale i invalidizaci tokenů, tj. banka některé může prohlásit za neplatné a tím je efektivně vyřadit z oběhu. Už dnes je možné zablokovat přístup k účtu – a teď si představte, že s novými digitálními penězi bude možné udělat i tohle!

V současnosti jen tři země provozují svoji vlastní digitální měnu – Bahamy, Jamajka a Nigérie, ale s jejím zavedením v pokročilém stavu experimentují i velké země, jako je Brazílie, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie, Rusko a Turecko. Celkově se otázkami zavedení CBDC zabývá více než sto zemí – a je jenom otázkou, než se vyladí natolik, že je začnou nasazovat i bohatší země. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama