Rok 2024: Závěrečná bitva o soukromí začíná
i Zdroj: PCTuning s využitím MS Designer (AI)
Sítě a Internet Článek Rok 2024: Závěrečná bitva o soukromí začíná

Rok 2024: Závěrečná bitva o soukromí začíná | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 6. 2024 15:00 75

Seznam kapitol

1. Kdo nemá co skrývat... 2. Za lepší kontrolu peněz 3. Aby už platby nebyly soukromé 4. Válka proti anonymním penězům

Soukromí je něco, čeho si mnozí neváží a co jiní považují doslova za přežitek. Je přitom pozoruhodné, jak moc se vlády „svobodného“ světa snaží o vymazání soukromí: Od sledovacích programů NSA po snahy britské vlády kompletně zakázat kryptografii. Tento rok ale boj o soukromí výrazně přitvrdil.

Reklama

Lidé kolem kryptokomunit se domnívají, že k nasazení CBDC dojde spolu se zavedením nepodmíněného univerzálního příjmu, kdy tuhle „univerzální dávku“ budete dostávat ve formě CBDC: Kdo CBDC používat nechce, ten základní příjem nedostane. Základní příjem je se vzestupem AI pravděpodobně nevyhnutelný – a jeho spojení se státní digitální měnou je logické. CBDC udělá ze všech transakcí otevřenou účetní knihu – a pohodlně dovolí některé klasifikovat jako problematické, zakázat je anebo je zdanit. Dovolí to nejenom zavedení uhlíkových daní, ale i dalších věcí – zdanění „nezdravých potravin“, „luxusních potravin“, „rychloobrátkového textilu“ – jen co si socialistická fantazie dokáže vymyslet!

Kryptokomunita to ví, a proto se v poslední době pracovalo na anonymizaci transakci, protože v bitconovém blockchainu se pochopitelně dá číst, je v něm celá historie transakcí. Bitcoin (BTC) není anonymní, je pseudonymní, můžete mít mnoho peněženek a ví se o transakcích mezi nimi, ale ne komu peněženky patří. Z hlediska soukromí je dnes nejzávažnějším problémem schopnost identifikovat komu peněženky patří, ale pracuje se na metodách, jak anonymizovat transakce a při zachování bezpečnosti dosáhnout toho, že bude jenom těžko zjistitelné, kdo komu co poslal. 

Na konferenci Pizza Day 2024 se tohle řešilo hodně, řešily se Level 2 technologie, které dovolují agregovat transakce, řešil se ecash, který dovoluje provádět transakce mimo blockchain a anonymizační technologie, které využívají například směšování většího počtu transakcí. Tyto technologie mají svoje výhody a nevýhody, problém je v tom, že některé, jako například směšování transakcí, jsou vyloženě rizikové – pokud se připletete se svými transakcemi k někomu, kdo provádí nelegální transakce a například obchoduje se zbraněmi, můžete skončit v hledáčku vyšetřovatelů také. 

Rok 2024: Závěrečná bitva o soukromí začíná
i Zdroj: PCTuning.cz

Americká vláda ostatně nelení – a vede celkem intenzivní kampaň za likvidaci anonymních transakcí. Dělá to tím způsobem, že se rozhodla udeřit přímo na vývojáře: Vývojář Samourai Wallet Keonne Rodriguez byl už zatčen, o vydání druhého vývojáře Williama Hilla z Portugalska se jedná. Oba dva byli obviněni z praní špinavých peněz, za což dává Amerika opravdu pořádné flastry – a podle textu obžaloby z nich podle všeho hodlají udělat varovný příklad pro ostatní.

Na jedné straně je obvinění, že oba vývojáři profitovali z praní špinavých peněz, což je zakázané – a na straně druhé je celkem jasná snaha zamezit vývoji nástrojů, které by pomáhaly dělat takové věci, což hraničí s omezováním svobody slova, jak upozornil i Forbes. Fakt, že vyvíjíte nástroj napomáhající vašemu soukromí, by totiž neměl být sám o sobě příčinou k omezování vašich svobod. To už bychom mohli zažalovat například výrobce zámků za to, že jejich činnost dovoluje zlým lidem zamykat nelegálně získané věci.

Před nedávnem odsoudil holandský soud zakladatele služby Tornado Cash Alexeje Pertseva na pět let a čtyři měsíce za praní špinavých peněz pomocí jeho služby – a to přestože se nepodařilo dokázat, že by se Pertsev sám osobně podílel na jejich praní. To podle Pertsevových právních zástupců potvrzuje vládní názor, že tvůrce softwaru, který ho učiní veřejně dostupným, zodpovídá za „předvídatelné“ důsledky toho, jak veřejnost jeho software používá. Osobně netuším, co je na tom „předvídatelného“, protože velké množství běžných věcí lze kompletně zneužít – od pracovních nástrojů po náklaďák. 

 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama