Rok 2024: Závěrečná bitva o soukromí začíná
i Zdroj: PCTuning s využitím MS Designer (AI)
Sítě a Internet Článek Rok 2024: Závěrečná bitva o soukromí začíná

Rok 2024: Závěrečná bitva o soukromí začíná | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 6. 2024 15:00 75

Seznam kapitol

1. Kdo nemá co skrývat... 2. Za lepší kontrolu peněz 3. Aby už platby nebyly soukromé 4. Válka proti anonymním penězům

Soukromí je něco, čeho si mnozí neváží a co jiní považují doslova za přežitek. Je přitom pozoruhodné, jak moc se vlády „svobodného“ světa snaží o vymazání soukromí: Od sledovacích programů NSA po snahy britské vlády kompletně zakázat kryptografii. Tento rok ale boj o soukromí výrazně přitvrdil.

Reklama

Paternalistický stát prostě nechce, abyste měli nějaké soukromí, protože by z toho něco mohlo být. Vůbec – občané by neměli mít přístup k ničemu rizikovému, protože by se mohlo něco stát. Tenhle přístup, kdy se stát mění na paranoidní a trochu žárlivou maminku, která nám kecá úplně do všeho, je vidět stále více a více. Je potom samozřejmě na nás, jestli budeme věřit tomu, že nás státní maminka miluje a nikdy, ale vůbec nikdy se neotočí proti nám samotným.

Já osobně nejsem moc optimista, pokud jde o to, že stát svoji moc alespoň trochu nezneužije. Dnes jsou vlády plné šílenců, kteří si plní své pokrokově zelené sny, ať to stojí, co to stojí – a fakt, že vám můžou vidět úplně do všeho, do peněz, do majetku, do toho, co děláte a jakým způsobem je utrácíte, mě rozhodně nepřináší klid. 

Možná patříte mezi lidi, kteří na zlý stát nevěří – v takovém případě si připomeňte slavnou měnovou reformu, která postihla tento stát v roce 1953. Byla to největší zlodějna, kterou kdy kdo na národu udělal – a víte co? Možná se na to zeptejte svých rodičů anebo prarodičů, ti vám budou jistě vyprávět pěkné příběhy. Mě moje babička vyprávěla, jak po měnové reformě měli na nádraží s dědou párky, které si koupili za sto „starých“ korun: Normálně by stály jednotky korun, ale ty peníze už nešlo nikde udat. Řada lidí přišla o veškeré úspory!

Takže… tohle je takové téma k zamyšlení. Státy jsou na válečné stezce proti anonymním kryptoměnám, důvody tradiční – teroristé, mezinárodní zločin, drogy, pedofilové: Tohle nám budou vykládat, až dojde na vysvětlování, proč „potřebujeme“ státní digitální měnu. Ve skutečnosti CBDC dají státům naprosto nevídané možnosti v tom, jak vám koukat do kapes a jak z nich vybírat, když se stane „něco výjimečného“ a bude třeba nová „solidární daň“. Ano, získání tohoto stupně kontroly je skutečný důvod, proč to chtějí zavést.

Vývojáři kryptoměn byli trochu zaskočeni, protože z jejich pohledu jsou lovnou zvěří a budou muset podstatně zvyšovat úroveň svého soukromí a zabezpečení.

Tenhle rok se to rozjelo, opravdu razantně se to rozjelo. Vývojáři zvažují, že přejdou na plně anonymní vývoj nových prostředků, otázkou ale je, jestli už není pozdě. Tenhle rok, rok 2024, nám ukáže, jakou skutečnou hodnotu má naše soukromí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama