rozvaha-sandra-a-nastaveni-pameti
Návody Článek Rozvaha: Sandra a nastavení pamětí

Rozvaha: Sandra a nastavení pamětí

Stepanek

Stepanek

27. 5. 2003 00:00 22

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Výsledky testu 3. Vyhodnocení

V současné době, kdy programy zpracovávají obrovská kvanta dat (to platí zejména pro multimedia a video), jsou nároky kladené na paměťový subsystém větší než kdykoli předtím. Server Techwarelabs provedl megatest různých nastavení parametrů paměti a jejich vliv na výkon.

Reklama

Hodně z Vás v diskusních fórech mluví o pamětech a jejich nastavení. Proto jsem se rozhodl přinést test, který ukončí všechny dohady, test, který popíše kombinace nastavení a také rozdíly mezi jednotlivými nastaveními.

BIOS kvalitních desek obsahuje velké množství různého nastavení, které se týká pamětí. Nastavování se může týkat frekvence nebo časování. Na začátek je nutno říct, že rozdíl mezi základním nastavením a nejlepším nastavením je více než značný.

Tyto pojmy by jste měli znát, před dalším pokračování ve čtení:

 1. tRP - Čas potřebný ke změně vnitřní buňky. (RAS Precharge)
 2. tRCD - Čas potřebný mezi  RAS (Row Address Select) a CAS (Column Address Select) přístupy do paměti.
 3. tAC - Objem času potřebný k "přípravě" pro další výstup dat při použití Burst mode.
 4. tCAC - Column Access Time.
 5. tCL - (známé také jako CL nebo CAS Latency), latency = odezva, je to tedy počet cyklů, které jsou potřebné k získání dat z paměťové buňky.
 6. tCLK - Délka cyklu.
 7. RAS - Row Address Select nebo Row Address Strobe.
 8. CAS - Column Address Select nebo Column Address Strobe.
 9. RCT - Read Cycle Time

Poznámka  #1: tRAC (Random Access Time) je vypočítán jako  tRCD + tCAC = tRAC
Poznámka  #2: o paměti musíte uvažovat jako o matici, kde jsou data zapisována do řádků a sloupců. K získání dat jsou proto vyslány informace, ve kterém řádku a ve kterém sloupci data v paměti leží. Mezi vysláním těchto příkazů pro získání dat je pak nutný čas, označovaný jako Trcd.
Poznámka  #3: CL získáme ze vzorce CL >= tCAC / tCLK, kde

 • CL je CAS Latency.
 • tCAC je čas potřebný pro přístup do datového sloupce
 • tCLK délka hodinového cyklu

Zde je schéma, které je používáno k získání dat z paměti:

Rozvaha: Sandra a nastavení pamětí
i Zdroj: PCTuning.cz

Metodika testování

Test se sice může zdát velmi jednoduchý, ale pokud si uvědomíte počet různých nastavení, můžete dojít až k číslu 4608. A opravdu není v silách nikoho takový test provést, znamenalo by to totiž 4608 restartů. Proto byl test trochu zjednodušen. nakonec byl proveden pouze s rychlostí pamětí (100, 133, 166); CAS (3, 2.5, 2); Bank Interleave (disabled, 2, 4) a s různým nastavením časování. Mezi "méně významné" nastavení se řadí (Trp, Tras, Trcd, DRAM Command Rate, DRAM Burst Length, Write Recovery Time, and DRAM Access Time). Test se tak skládá z kombinací těchto možností.

Testování začalo s nejhorším nastavením rychlosti, CAS, Bank Interleave a "méně významného nastavení". Jakmile byl tento test dokončen, zvedlo se první z "méně významných nastavení" na lepší hodnotu (Trp z 3T na 2T). Následně proběhl test se všemi kombinacemi CAS a Bank Interleave, což dává celkem 10 kombinací. Dalším krokem bylo zvednutí Tras. Ve výsledku toto testování dalo 216 kombinací, tedy neuvěřitelných 216 restartů.

Všechny nastavení byly otestovány pomocí programu Sisoftware Sandra 2003 v9.41 (SP1).  Tento program se zdá být nejlepší pro jeho jednoduchost a časté používání ve všech testech na internetových serverech i u nás na PCt.

Při používání toho programu jsem si ale všiml, že při prvních dvou testech s novým nastavením je výsledek nižší nebo vyšší, než by měl být. Proto každý test běžel vícekrát a byl brán výsledek až po ustálení hodnot. Rozdíl nebyl závratný, ale dostatečný, aby ovlivnil výsledek testu.

Paměti použité k testu:

K testu byli použity paměti firmy Crucial. Jednalo se o dva 128MB moduly PC2700 DDR.

Velikost 128MB
Provedení 184-pin DIMM
Typ DDR PC2700
Konfigurace 16Meg x 64
DIMM typ Unbuffered
ECC: bezparitní
Rychlost 6ns
Napájení 2.5V
SDRAM CAS CL=2.5

Testovací sestava

Procesor Intel P4 2.4 Ghz, 400Mhz FSB, 512K L2 Cache CPU
Základní deska Soyo SY-P4X400 Dragon Ultra Platinum
Grafická karta ATi Radeon 9100
Paměti Crucial 2x 128 MB PC2700 DDR RAM
HDD Maxtor DiamondMax Plus 60GB D740X
Operační systém Windows XP Professional SP 1
Testovací program Sisoftware Sandra 2003 v9.41 (SP1)

Jako testovací deska byla použita Soyo SY-P4X400, protože má velmi flexibilní bios a nabízí možnost změnit 10 hodnot nastavení pamětí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama