Samsung 980 Pro 1 TB — Král PCIe 4.0 SSD za skvělou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Samsung 980 Pro 1 TB — Král PCIe 4.0 SSD za skvělou cenu

Samsung 980 Pro 1 TB — Král PCIe 4.0 SSD za skvělou cenu | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 11. 2020 03:00 17

Seznam kapitol

1. Samsung 980 Pro: Přináší mnoho novinek 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

Samsung uvádí svůj první disk pro PCIe 4.0. Má nový řadič, 8nm paměťové čipy a velice solidní cenovku. Už nejde o disk s MLC, ale o TLC, což přináší některé kompromisy. Potěší ale nekompromisními přenosovými rychlostmi, v těch nemá na trhu konkurenci.

Reklama

Závěr

Samsung 980 Pro 1 TB — Král PCIe 4.0 SSD za skvělou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz

Disk Samsung 980 Pro je v tuto chvíli jednoznačně nejvýkonnějším M.2 NVMe diskem na trhu. A není to jen rozhraním PCIe 4.0. Toto prvenství mu nikdo nevezme, přesto jde o trochu kontroverzní produkt. Technologicky jde o vyspělý disk plný novinek. Má nový kontrolér, který je velice výkonný a vsadím se, že na něm Samsung v budoucnu postaví i nějaký výkonnější disk. Použití PCIe 4.0 a znásobení I/O fronty příkazů je výrazným posunem kupředu. Jak roste počet jader běžných CPU je možné každému jádru přiřadit svou frontu bez nutnosti synchronizace mezi jádry CPU. To zvýší výkon aplikací a možnosti SSD disků. Zajímavé jsou i 8 nm paměťové čipy s 128 vrstvami. To vše dělá z disku Samsung 980 Pro opravdu moderní produkt hodný roku 2020.

Také cenou Samsung překvapil, čekal jsem ji vyšší a ne na úrovni PCIe 4.0 disků jiných výrobců. A přesto zanechává Samsung 980 Pro trochu zvláštní pachuť na jazyku. U řady Pro jsem byli vždy zvyklí na maximální výkon bez jakýchkoliv kompromisů. Ty ale tento model má, použití TLC (3–bit) čipů místo MLC (2–bit) jsme přišli o vysoké hodnoty zápisu a nejen to. V některých podstatných testech je Samsung 980 Pro pomalejší než Samsung 970 Pro. V práci s malými soubory je to hodně vidět, také přístupová doba je o poznání horší. V průměru to sice vylepší brutální hodnoty čtení a sekvenčních testů, ale ve všech směrech prostě novinka lepší není. Běžný uživatel jistě rozdíl nepozná, tedy to nemusí být pro všechny důležitý aspekt hodnocení. Pro většinu bude hlavní, že je výkonnější než Samsung 970 Pro a také překonává disky pro PCIe 4.0 s řadičem Phison E16.

Samsung 980 Pro 1 TB — Král PCIe 4.0 SSD za skvělou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud o novém SSD od Samsung uvažujete, není pochyb o tom, že si koupíte nejmodernější a také extrémně výkonný disk. Výrobce si je dobře vědom hendikepu použitých čipů TLC, a tak připravil nejen prezentace, které mají uživatele uklidnit ale také velice sofistikovanou SLC cache. Proti jiným výrobcům, kteří si se SLC cache mnoho nehrají a nastaví jednu hodnotu, šel Samsung dál. Nabízí inteligentní řízení velikosti cache, takže běžný i pokročilý uživatel nepozná v zápisu nijaký pokles výkonu. Také papírové hodnoty cache sedí. Škoda jen pomalého „nabíjení“ plné hodnoty SLC cache, které trvá desítky minut až hodiny. Jde ale spíše disk pro nadšené hráče, kteří nepotřebují zapisovat extrémní bloky dat ve stovkách GB moc často. Pro ně bude naopak bleskové čtení přínosem.

Samsung 980 Pro 1 TB — Král PCIe 4.0 SSD za skvělou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz

Za bezesporu nejvýkonnější M.2 SSD disk na trhu, udělujeme nejvyšší ocenění pro nadšence.

Základní desky a grafiku pro test poskytl Asus Česká republika

Další vybavení do testů zapůjčil CZC

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama